Lielākā daļa komersantu joprojām cenas norāda abās valūtās

06-08-2014

Jūlijs ir pirmais mēnesis, kad paralēlais cenu atspoguļojums gan latos, gan eiro vairāk nav obligāta prasība.
 

Veicot ikmēneša cenu monitoringu, secināts, ka daļa komersantu cenas jūlijā bija norādījuši tikai eiro, taču lielākā daļa komersantu joprojām cenas norāda abās valūtās.
 

Apkopotie jūlija cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar iepriekšējā mēneša cenu monitoringa datiem, 90,4 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērots 5,1 % gadījumu, savukārt 4,5 % gadījumu cena ir samazinājusies.
 

Cenu svārstības novērotas sezonalitātes faktoru ietekmē - dārzeņiem un augļiem, kā arī skaistumkopšanas un ēdināšanas pakalpojumiem, atbilstoši siltajai sezonai. Dārgāka atsevišķos gadījumos kļuvusi tostermaize un rudzu maize, kā arī makrele. Cenas samazinājums, savukārt, atsevišķos gadījumos novērots cepumiem, krabju nūjiņām un garšvielām. Kafijas cena svārstījusies abos virzienos. Sezonalitātes ietekmē cena svārstījusies arī augļiem – pieaugusi apelsīniem, samazinājusies apelsīniem un banāniem, bet vīnogu cena svārstījusies abos virzienos. Savukārt, dārzeņu grupā cena atsevišķos gadījumos pieaugusi sarkanajiem pipariem un kartupeļiem, lētāki kļuvuši gurķi, bet tomātu cena svārstījusies abos virzienos.
 

Cenas nav mainījušās saimniecības precēm - veļas pulverim, trauku mazgājamajam līdzeklim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim, kā arī personīgās aprūpes precēm. Jūlijā cenas pakalpojumiem, lielākoties, saglabājušās nemainīgas, tomēr atsevišķi svārstību gadījumi, kas varētu būt skaidrojami ar eiro cenu noapaļošanu, novēroti ķīmisko tīrītavu pakalpojumiem, veļas mazgāšanas pakalpojumiem un apavu remonta pakalpojumiem, pakalpojumu cenām samazinoties. Tāpat cena atsevišķos gadījumos svārstījusies kino apmeklējumam, kā arī ēdināšanas un skaistumkopšanas pakalpojumiem.
 

Atbilstoši monitoringa ietvaros iegūtajiem datiem, degvielas cenām Latvijā jūlijā bija vērojams pieaugums līdz 0,75 %, tikai divos gadījumos bija vērojams cenu samazinājums dīzeļdegvielai. Turpinoties stabilām naftas piegādēm, pasaules naftas cenām jūlijā bija vērojams būtisks cenu samazinājums - vidēji cenas mēneša laikā samazinājās par 7 %, kas bija straujākais cenu samazinājums šajā gadā. Tas varētu ietekmēt Latvijas degvielas cenas turpmākajos mēnešos.
 

Cenu monitoringa rezultāti publicēti Ekonomikas ministrijas mājaslapā:http://em.gov.lv/em/2nd/?cat=30844
 

Detalizēts cenu monitoringa pārskats
 

Pārtikas produktu cenas jūlijā, lielākoties, palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, auzu pārslām un makaroniem. Savukārt, atsevišķi cenu svārstību gadījumi novēroti maizēm – rudzu maize trīs gadījumos kļuvusi dārgāka par 26 eiro centiem (23,85%). Dārgāka sešos gadījumos kļuvusi arī tostermaize – tās cena pieaugusi par 17 eiro centiem (26,56%). Lētāki par 1 eiro centu (1,43-1,56%) trīs gadījumos kļuvuši cepumi.
 

Svaigas gaļas produktu grupā cenas, lielākoties, saglabājušās nemainīgas - tās nav mainījušās svaigai cūkgaļai un svaigai liellopa gaļai. Desu un žāvējumu produktu grupā cenas, lielākoties, nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām, kā arī cīsiņiem un pelmeņiem.
 

Zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās svaigam lasim, un siļķu rolmopšiem. Makreles cena sešos gadījumos pieaugusi par 47 eiro centiem (10,17%), bet krabju nūjiņas piecos gadījumos kļuvušas lētākas par 10 eiro centiem (8,93%).


Jūlijā cenu svārstības, lielākoties, nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas pienam, kefīram, biezpienam, Holandes sieram, Krievijas sieram un kausētajam sieram.
 

Atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības augļu cenām – tā piemēram, četros gadījumos dārgāki kļuvuši apelsīni - to cena pieaugusi par 15-20 eiro centiem (10,79%-20,20%), bet trīspadsmit gadījumos lētāki par 13 eiro centiem (11,61%) kļuvuši āboli. Arī banānu cena četros gadījumos samazinājusies 4-16 eiro centu apmērā (3,36%-10,32%). Vīnogu cena, savukārt, svārstījusies abos virzienos – divos gadījumos pieaugusi par 20 eiro centiem (8,03%), bet trīs gadījumos – samazinājusies par 60 eiro centiem (21,51%).
 

Sezonalitātes ietekmē cenu svārstības novērotas arī dārzeņiem. Septiņos gadījumos cena 20 eiro centu apmērā (7,43%-7,72%) pieaugusi sarkanajai paprikai. Dārgāki kļuvusi arī kartupeļi – to cena deviņos gadījumos pieaugusi par 9-19 eiro centiem (20%-48,72%). Piecpadsmit gadījumos lētāki par 4-10 eiro centiem (2,52%-5,92%) kļuvuši svaigi gurķi. Tomātu cena svārstījusies abos virzienos – trīs gadījumos pieaugusi 14-30 eiro centu apmērā (11,20%-20,13%), bet četros gadījumos samazinājusies 10-19 eiro centu apmērā (5,59%-9,60%).
 

Nemainīga cena, lielākoties, saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, tēja un sula. Garšvielu iepakojuma cena septiņos gadījumos samazinājusies par 40 eiro centiem (20,51%). Savukārt, kafijas cena svārstījusies abos virzienos – atsevišķos veikalos tā pieaugusi par 60-80 eiro centiem (13,07%-16,16%), savukārt citos samazinājusies par 1 eiro un 6 centiem (15,25%).
 

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.
 

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, cauruļu tīrāmais līdzeklis, trauku mazgājamais līdzeklis). Cenu svārstības nav novērotas arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, dušas želeja un šampūns). Cenas nemainīgas saglabājušās presei.


Jūlijā degvielas cenas svārstījušās 1% ietvaros.


Vairāku pakalpojumu cenas jūlijā saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas, lielākoties, nav novērotas baseina un muzeju apmeklējumam, autostāvvietu pakalpojumiem, kā arī finansu pakalpojumiem.


Tomēr pakalpojumu grupā novēroti atsevišķi gadījumi, kad cenu svārstības varētu būt skaidrojamas ar eiro cenu noapaļošanu. Tā piemēram, ķīmiskās tīrītavas pakalpojumu cena vienā gadījumā samazinājusies no EUR 9,96 uz EUR 9,90. Arī veļas mazgāšanas pakalpojumu cena vienā gadījumā samazinājusies no EUR 1,57 uz EUR 1,40.


Kino apmeklējums vienā gadījumā kļuvis dārgāks – tā cena pieaugusi no EUR 6,19 uz EUR 6,40.


Cenu svārstības novērotas ēdināšanas pakalpojumu grupā – divos gadījumos pieaugusi kafijas tases cena – no EUR 1,30 uz EUR 1,50 un no EUR 1,20 uz EUR 1,35. Arī svaigi spiesta apelsīnu sula divos gadījumos kļuvusi dārgāka – vienā gadījumā tas cena pieaugusi no EUR 2,30 uz EUR 2,50, savukārt citā – no EUR 2,20 uz EUR 2,50. Tāpat sadārdzinājusies arī zupas porcijas cena – vienā gadījumā cena pieaugusi no EUR 2,30 uz EUR 2,50, bet citā no EUR 2,25 uz EUR 2,55. Jāatzīmē, ka cenu pieaugums ēdināšanas pakalpojumu grupā varētu būt noticis sezonalitātes ietekmē līdz ar tūristu pieplūdumu.


Atsevišķos gadījumos cenas svārstījušās arī skaistumkopšanas pakalpojumiem – vienā gadījumā vīriešu matu griezuma cena pieaugusi no EUR 8,54 uz EUR 9,00. Sieviešu matu griezuma cena svārstījusies abos virzienos – vienā gadījumā pieaugusi no EUR 14,23 uz EUR 15,00, savukārt citā – samazinājusies no EUR 10,67 uz EUR 9,00. Vienā gadījumā lētāks kļuvis klasiskais manikīrs – tā cena samazinājusies no EUR 10,67 uz EUR 10,00.


Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193
Seko mums Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam
Lapas informācija atjaunota:    20-08-2014