Eiropas Komisijas, Baltijas un Somijas eksperti un lielākie dabasgāzes tirgus komersanti diskutēs par reģionālā gāzes tirgus izveides aspektiem

10-05-2017

Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Eiropas Komisiju šā gada 12. maijā Rīgā organizē ekspertu konferenci “Ceļā uz integrētu reģionālo dabasgāzes tirgu Baltijā un Somijā”.

 

2017. gada 3. aprīlis Latvijas vēsturē ir ierakstīts kā diena, kad Latvijas dabasgāzes tirgū tika izbeigta viena uzņēmuma dominance un radīti nosacījumi brīvai konkurencei, dodot iespēju rasties jauniem dabasgāzes tirdzniecības uzņēmumiem un patērētājiem izdarīt brīvu izvēli starp tirgotājiem un viņu piedāvātajiem pakalpojumiem.

 

“Baltijas reģionā ir vienas no augstākajām gāzes cenām Eiropas Savienībā, tāpēc Latvijas valsts un ikviena patērētāja interesēs prioritāri bija atvērt Latvijas gāzes tirgu brīvai konkurencei. Tas ir izdarīts! Taču enerģētikas politika ir pārrobežu politika, tāpēc mūsu nākamais mērķis ir līdz 2020. gadam izveidot efektīvi funkcionējošu reģionālo gāzes tirgu. Ir svarīgi kopīgiem spēkiem un vienotā stratēģijā rast efektīvāko risinājumu brīvam un pārredzamam Baltijas valstu reģionālajam gāzes tirgum, nodrošinot labākos nosacījumus tirgus darbībai, piegāžu drošībai un attīstot kopīgus infrastruktūras projektus,” uzsver Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

 

Pulcējot Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Somijas valsts institūciju un nozīmīgāko dabasgāzes tirgus spēlētāju pārstāvjus, Ekonomikas ministrijas un Eiropas Komisijas mērķis konferences laikā ir pārrunāt līdz šim paveikto, kā arī diskutēt par vienotu stratēģisku politiku reģionālā dabasgāzes tirgus izveidei, prioritātēm un izaicinājumiem šī mērķa sasniegšanā.

 

Tāpat konferences laikā plānotas vairākas paneļdiskusijas par Baltijas valstu un Somijas dabasgāzes infrastruktūras izmantošanas iespējām, kopīga regulējuma izstrādi, kā arī lielāko dabasgāzes tirgus spēlētāju gaidām.

 

Konferenci atklās Eiropas Komisijas Enerģētikas ģenerāldirektorāta pārstāvis Kristofs Kovačs (Kristof Kovacs) un Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

 

Reģionālais gāzes tirgus pilnībā varēs sākt darboties pēc Lietuvas - Polijas starpsavienojuma (plānots 2021. gadā) un Igaunijas - Somijas starpsavienojuma Balticconnector (plānots 2020. gadā) izbūves.

 

 

Plašsaziņas līdzekļu ievērībai!

 

Konference “Ceļā uz integrētu reģionālo dabasgāzes tirgu Baltijā un Somijā” notiek šā gada 12. maijā Rīgā, Radisson Blu Daugava Hotel, Kuģu ielā 24. Konferences sākums – pl.9.00.

 

Konferences dienas kārtība publicēta Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē.

Konferences darba valoda – angļu (ar tulkojumu latviešu valodā).

 

Dalībai konferencē lūdzam reģistrēties Sabiedrisko attiecību nodaļā (prese@em.gov.lv, 67013193). 

 

 

Kā zināms, pamatojoties uz 2014. gada 5. decembrī Baltijas valstu premjerministru izteikto ierosinājumu, tika izveidota Reģionālā gāzes tirgus koordinācijas grupa, lai izvērtētu reģionālā gāzes tirgus attīstības iespējas un vienotos par kopējiem nepieciešamajiem Baltijas valstu un Somijas gāzes tirgus izveides pasākumiem, vienlaikus ņemot vērā Eiropas Savienības tiesību normas. Reģionālajā koordinācijas grupā piedalās Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas ministriju, kā arī pārvades sistēmas operatoru un regulatoru pārstāvji.

 

2015. gada 14. janvārī tika parakstīta Deklarācija par Baltijas valstu enerģijas piegāžu drošību, kurā Baltijas valstis apņēmušās stiprināt reģionālo sadarbību enerģētikas jomā, kopīgi strādājot pie enerģijas resursu piegāžu avotu dažādošanas un līdz ar to enerģētiskās drošības paaugstināšanas reģionā.

 

Savukārt, 2016. gada 9. decembrī Rīgā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas premjerministri parakstīja deklarāciju par reģionālā gāzes tirgus izveidi ar mērķi līdz 2020. gadam izveidot vienotu un reģionālu Baltijas valstu gāzes tirgu. Parakstot šo deklarāciju, Baltijas valstu premjerministri atzina, ka reģionālais gāzes tirgus veicinās ekonomisko attīstību reģionā, sniedzot labumu visiem gāzes patērētājiem, nodrošinot konkurētspējīgu gāzes cenu un augstas kvalitātes pakalpojumus.

 

Šobrīd Baltijas valstis un Somija jau uzsākušas aktīvas sarunas par reģionālā gāzes tirgus izveidošanu, detalizēti analizējot katras valsts dabasgāzes tirgus principus un nosacījumus ar mērķi nākotnē panākt vienošanos par vienotiem un kopīgiem tirgus darbības nosacījumiem.

 

 

Evita Urpena

Ekonomikas ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Tālr: 67013193

E-pasts: Evita.Urpena@em.gov.lv; prese@em.gov.lv

Web: www.em.gov.lv

Seko mums Twitter: @EM_gov_lv

Youtube: http://www.youtube.com/ekonomikasministrija

Facebook: http://www.facebook.com/atbalstsuznemejiem

Lapas informācija atjaunota:    11-05-2017