Martā strauji auga gan eksports, gan imports

10-05-2017

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, martā gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 13,2%, savukārt imports pieauga par 15,2%.

 

 

Eksporta izaugsmi martā gada griezumā būtiski ietekmēja koksnes un tās izstrādājumu, kā arī alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu eksporta vērtība. Palielinājās arī piena produktu un naftas un tās pārstrādes produktu eksports. Savukārt samazinājās dzelzs un tērauda, kā arī mehānismu un ierīču eksporta vērtība.

 

Martā gada griezumā uz ES valstīm preču eksporta vērtība pieauga par 15,3%. To būtiski ietekmēja koksnes un tās izstrādājumu eksporta pieaugums. Neraugoties uz koksnes eksporta samazinājumu uz Apvienoto Karalisti, būtiski eksports pieauga uz tādiem nozīmīgiem tirgiem kā Zviedriju, Dāniju un Vāciju. Tāpat martā strauji pieauga graudaugu kultūru un piena produktu eksports uz ES valstīm.

 

Strauji turpināja palielināties arī eksports uz NVS valstīm – par 31,3% (tai skaitā uz Krieviju – par 51,3%), kas saistīts ar ekonomiskās situācijas stabilizēšanos reģionā. Eksporta pieaugumu uz NVS valstīm veicināja alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu un mehānismu, ierīču un elektroiekārtu eksporta pieaugumi. Martā gada griezumā par 7,2% saruka eksports uz trešajām valstīm, ko noteica graudaugu produkcijas eksporta vērtības samazinājums.

 

Preču importa pieaugumu martā gada griezumā, līdzīgi kā pērnā gada nogalē, būtiski ietekmēja nacionālās aviokompānijas iegādātie lidaparāti. Pozitīvs devums bija arī naftas pārstrādes produktu, dzelzs un tērauda, plastmasu un to izstrādājumu, kā arī alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu importam.

 

Kopumā 2017. gada 1. ceturksnī eksports bija par 10,1% lielāks nekā pirms gada, savukārt imports pieauga par 13,3%. Tādējādi eksporta-importa saldo gada trīs mēnešos sastādīja -9,7% no kopējā tirdzniecības apgrozījuma (2016. gada janvārī-martā – -9,8%).

 

Sagaidāms, ka, augot ārējam pieprasījumam, palielināsies arī ienākumi no eksporta. Tomēr, lai noturētu straujus eksporta pieauguma tempus, nākotnē ir svarīgi uzlabot konkurētspēju, apgūt jaunus eksporta tirgus, vienlaikus palielinot arī eksportējamo preču sortimentu.

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Edmunds Gergelevičs

EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākais eksperts

 

Lapas informācija atjaunota:    10-05-2017