Jaunākie cenu monitoringa rezultāti: 91 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas

01-09-2014

Apkopotie augusta cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar jūlija monitoringa datiem, 90,6 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērots 3,3 % gadījumu, savukārt 6,1 % gadījumu cena ir samazinājusies. Augustā novērotās cenu izmaiņas notikušas, galvenokārt, atbilstoši sezonalitātei.

 

Dārgāki atsevišķos gadījumos kļuvuši rīsi, rudzu un kviešu maizes, cūkgaļas karbonāde un saldēti dārzeņi. Cenas samazinājums, savukārt, atsevišķos gadījumos novērots griķiem, Krievijas sieram, sidram un tējai. Sezonalitātes ietekmē cena svārstījusies arī augļiem lētāki kļuvuši apelsīni, bet vīnogu cena svārstījusies abos virzienos.  Savukārt, dārzeņu grupā cena atsevišķos gadījumos samazinājusies tomātiem, burkāniem, kāpostiem, saldajiem pipariem un kartupeļiem. 

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm - veļas pulverim, trauku mazgājamajam līdzeklim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim, kā arī personīgās aprūpes precēm. Izņēmums ir šampūns, kura cena atsevišķos gadījumos pieaugusi. Tāpat dārgāki atsevišķos gadījumos kļuvuši medikamenti.

 Degvielas cenām Latvijā augustā bija vērojams kritums līdz 3 %. Saistībā ar stabilām naftas piegādes prognozēm, pasaules naftas cenas augustā turpināja samazināties - vidēji cenas mēneša laikā samazinājās par 2,5 %. Augusta beigās pasaules degvielas cenas bija noslīdējušas līdz zemākajam līmenim gada laikā. Ņemot vērā pasaules cenu kritumu jūlijā un augustā, degvielas cenas Latvijā visticamāk turpinās samazināties arī septembrī.

 

Augustā cenas pakalpojumiem lielākoties saglabājušās nemainīgas, tomēr atsevišķi svārstību gadījumi, kas varētu būt skaidrojami ar eiro cenu noapaļošanu, novēroti kino apmeklējuma cenai, ēdināšanas pakalpojumu grupā, kā arī skaistumkopšanas pakalpojumiem. Jāatzīmē, ka šajos gadījumos cenas svārstījušās abos virzienos – gan uz augšu, gan uz leju.

 

Cenu monitoringa rezultāti publicēti Ekonomikas ministrijas mājaslapā: http://em.gov.lv/lv/nozares_politika/pateretaju_tiesibas_un_tirdznieciba/cenu_monitorings/

 

Detalizēts cenu monitoringa apraksts

 

Pārtikas produktu cenas augustā, lielākoties, palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies auzu pārslām un makaroniem. Divos gadījumos cena 16 eiro centu apmērā (14,68 %) pieaugusi rīsiem, savukārt griķi septiņos gadījumos kļuvuši lētāki par 4 eiro centiem (3,54 %). Atsevišķi cenu svārstību gadījumi novēroti arī  maizēm – rudzu maize sešos gadījumos kļuvusi dārgāka par 2 eiro centiem (1,48 %).  Kviešu maizes cena trīspadsmit gadījumos pieaugusi par 7- 25 eiro centiem (8,97 % - 31,65 %).

 

Svaigas gaļas produktu grupā cenas, lielākoties, saglabājušās nemainīgas - tās nav mainījušās svaigam cūkgaļas šķiņķim un svaigai liellopa gaļai. Svaigas cūkgaļas karbonādes cena divos gadījumos pieaugusi par 37 eiro centiem (6,36 %). Divos gadījumos dārgāki par 14 eiro centiem (5,20 %) kļuvuši arī broileru stilbiņi.

 

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas, lielākoties,s nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām, kā arī cīsiņiem un pelmeņiem.

 

Zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās svaigam lasim, makrelei, krabju nūjiņām un siļķu rolmopšiem.

 

Augustā cenu svārstības, lielākoties, nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas pienam, kefīram, biezpienam, Holandes sieram un kausētajam sieram. Divos gadījums cena  par 32 eiro centiem (4,01 %)  samazinājusies Krievijas sieram.

 

Atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības augļu cenām – tā piemēram, apelsīnu cena trīs gadījumos samazinājusies par 10-20 eiro centiem (7,19 % - 11,83 %). Savukārt. vīnogu cena svārstījusies abos virzienos – divos gadījumos pieaugusi par 20 eiro centiem (9,13 %), bet divos gadījumos samazinājusies par 70 eiro centiem (26,02 %).

 

Cenu svārstības novērotas arī dārzeņiem. Sešos gadījumos lētāki kļuvuši tomāti – to cena samazinājusies 40-70 eiro centu apmērā (28,78 % - 40 %). Arī burkānu cena trīs gadījumos samazinājusies – novērots cenu kritums 7 eiro centu apmērā (11,86 %). Kāpostu cena, savukārt, septiņos gadījumos samazinājusies par 4-17 eiro centiem (8,16 % - 28,81 %). Tāpat lētāki kļuvuši saldie pipari – to cena sešos gadījumos samazinājusies par 94 eiro centiem – 1 eiro 20 centiem (33,69 % - 41,52 %). Astoņos gadījumos lētāki kļuvuši arī kartupeļi – to cena samazinājusies par 4-20 eiro centiem (6,90 % - 28,99 %).

 

Saldēti dārzeņu cena četros gadījumos pieaugusi par 3 eiro centiem ( 3,26 %).

 

Nemainīga cena, lielākoties, saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, tēja un sula. Tēja septiņos gadījumos kļuvusi lētāk par 1 eiro centu (0,67 %).

 

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim. Savukārt sidra cena divos gadījumos samazinājusies par 5 eiro centiem (3,65 %).

 

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam, cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, cauruļu tīrāmais līdzeklis, trauku mazgājamais līdzeklis). Cenu svārstības nav novērotas arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, dušas želeja), izņēmums ir šampūns, kura cena piecos gadījumos pieaugusi par 6 eiro centiem (1,86 %). Cenas nemainīgas saglabājušās presei. Savukārt, medikamentu cenas atsevišķos gadījumos pieaugušas.

 

Augustā samazinājušās degvielas cenas – benzīna cena samazinājusies 3-4 eiro centu apmērā (2,20 % - 2,98 %), savukārt dīzeļdegvielas – 1-3 eiro centu apmērā (1,03 % - 2,35 %).

 

Pakalpojumu cenas augustā, lielākoties, saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas lielākoties nav novērotas apģērbu tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remontam, autoskolu pakalpojumiem, baseinu un muzeju apmeklējumam.

 

Vienlaikus novēroti atsevišķi cenu svārstību gadījumi, kas varētu būt skaidrojami ar eiro cenu noapaļošanu uz augšu – vienā gadījumā cena no EUR 6,33 uz EUR 6,55 pieaugusi kino apmeklējumam.

 

Cenas svārstījušās arī ēdināšanas pakalpojumiem – divos gadījumos kafijas tases cena samazinājusies no EUR 1,12 uz EUR 1,10. Arī svaigi spiesta apelsīnu sula divos gadījumos kļuvusi lētāka – tās cena samazinājusies no EUR 2,26 uz EUR 2,25. Savukārt Cēzara salātu cena divos gadījumos pieaugusi – vienā gadījumā no EUR 6,00 uz EUR 6,20, savukārt citā – no EUR 4,29 uz EUR 4,30. Soļankas porcijas cena vienā gadījumā pieaugusi no EUR 4,90 uz EUR 5,40.

 

Arī skaistumkopšanas pakalpojumu cenas atsevišķos gadījumos svārstījušās. Tā piemēram, divos gadījumos pieaugusi vīriešu matu griezuma cena – vienā gadījumā no EUR 21,34 uz EUR 22,00, savukārt citā – no EUR 7,00 uz EUR 8,00. Tajā pašā laikā sieviešu matu griezuma cena divos gadījumos samazinājusies - vienā gadījumā no EUR 28,46 uz EUR 28,00, savukārt citā no EUR 9,00 uz EUR 8,00. Manikīra cena vienā gadījumā pieaugusi no EUR 11,38 uz EUR 14,00.

 

Vienā gadījumā cena no EUR 0,70 uz EUR 1,00 pieaugusi sabiedriskā transporta pakalpojumiem.

 

Taksometru  un viesnīcu pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

 

Evita Urpena

Ekonomikas ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Tālr: 67013193

E-pasts: Evita.Urpena@em.gov.lv; prese@em.gov.lv

Web: www.em.gov.lv

Seko mums Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Youtube: http://www.youtube.com/ekonomikasministrija

 

Lapas informācija atjaunota:    01-09-2014