Maijā vērojams mazumtirdzniecības apgrozījuma straujāks pieaugums

30-06-2017

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem mazumtirdzniecības apgrozījuma pieauguma temps 2017. gada maijā pieauga un bija par 3,9% lielāks nekā iepriekšējā gada maijā (neizlīdzināti dati, salīdzināmajās cenās).

 

Kopumā šā gada janvārī-maijā mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 3,2% lielāks nekā 2016. gada attiecīgajā periodā.

 

 

Maijā straujāk attīstījās nepārtikas preču mazumtirdzniecība, kas arī noteica kopējo mazumtirdzniecības izaugsmi. Pēc neliela sarukuma aprīlī, maijā nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 6,5%, salīdzinot ar 2016. gada maiju. Preču kategorijā visstraujāk pieauga informācijas un komunikācijas tehnoloģiju mazumtirdzniecības apgrozījums. Iedzīvotāji biežāk pirka arī sporta preces, spēles un mājsaimniecības elektropreces. Turpināja pieaugt arī mazumtirdzniecība pa pastu vai Interneta veikalos. Retāk pirkumi tika veikti stendos un tirgos, kā arī lietoto preču mazumtirdzniecības veikalos. Kopumā pieaugošā nepārtikas preču mazumtirdzniecība noteiktajās kategorijās liecina par tendenci un patērētāju iespējām tērēt precēm, kas nav pirmās nepieciešamības preces. Kopumā nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi veido gandrīz 53% no kopējā mazumtirdzniecības apjoma.

 

Pēc pārtikas preču mazumtirdzniecības sarukuma 2016. gada otrajā pusē un šā gada 1. ceturksnī, aprīlī un maijā pārtikas mazumtirdzniecības apgrozījuma apjomiem bija pozitīvs pieaugums. Maijā pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 3,4% lielāks nekā pirms gada. Tas ir labākais rādītājs kopš 2015. gada decembra, kad pārtikas mazumtirdzniecība pieauga par 4,1%. Pēdējos mēnešos pieaug pārtikas un dzērienu mazumtirdzniecības konfidence, kas liecina, ka pieaugums varētu būt vērojams arī turpmāk. Kopumā pārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi veido 31% no kopējā mazumtirdzniecības apjoma.

 

Degvielas mazumtirdzniecības dinamika joprojām ir svārstīga. Pēc piecu mēnešu ievērojama pieauguma (12-15%) aprīlī degvielas mazumtirdzniecības apgrozījuma pieauguma tempi samazinājās un maijā tie jau bija negatīvi – par 0,8% zemāki, salīdzinot ar 2016. gada maiju. 

 

Sagaidāms, ka tuvākajos mēnešos turpināsies mazumtirdzniecības apjomu kāpums, par ko liecina arī  patērētāju konfidences rādītāja kāpums un uzņēmēju nākotnes darbības vērtējums.

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Vita Skuja

EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākā eksperte

 

Lapas informācija atjaunota:    30-06-2017