Sarunu festivāla “Lampa” apmeklētāji nobalso par Latviju pēc 25 gadiem, kur varam dzīvot lokāli, bet strādāt globāli

04-07-2017

2017. gada 30. jūnijā Cēsīs, Sarunu festivālā LAMPA notika Ekonomikas ministrijas rīkotā “Prāta vētra par Latviju pēc 25 gadiem”. To vadīja “Quo Tu domā?” līdzdibinātājs un valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vaivars. Diskusijā kopā ar vairāk nekā 200 apmeklētājiem piedalījās Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, Cēsu Jaunās sākumskolas direktore Dana Narvaiša, Riga TechGirls līdzradītāja un be-with dibinātāja Anna Andersone, uzņēmējs un SAF Tehnika Ziemeļamerikas biroja vadītājs Jānis Bergs, Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs, uzņēmējs Gundars Skudriņš un režisors Vladislavs Nastavševs.

 

Spraigā, pusotru stundu garā diskusijā tika izvirzītas daudzas svarīgas un aktuālas idejas par valsts turpmāko attīstību. Jebkurš skatītājs klātienē un pie LMT Straume ekrāniem varēja balsot par labāko ideju.

 

Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens: “Esmu pārliecināts, ka nākotnes Latvija ir viedvalsts ar modernu ekonomiku un atvērtu sabiedrību. Tās ir nevis robotu atņemtas darba vietas, bet gan šodienas bērnu un studentu radītas jaunas, rītdienas profesijas. Lai šodien būvētu nākotnes Latviju, mums ir jāpieņem gudri lēmumi, kas ietekmē izglītības un darba tirgus modeli, ekonomikas izaugsmes virzienu un valsts attīstības vīziju. Diskusijas “Prāta vētra par Latviju pēc 25 gadiem” mērķis ir atraisīt domāšanu – plašāk palūkojoties uz šodienas darbu un lēmumu nospiedumu nākotnes valstī. Diskusijas noslēgumā, šķiet, nevienam nebija šaubu, ka esam pārmaiņu priekšā, bet būtiskākais ir apzināties – ka tieši mēs katrs pats esam šo pārmaiņu vadītāji! Šodien mums ir idejas, rīt tās jāpārvērš kolektīvā kustībā un lēmumos.”

 

Diskusijas pirmajā daļā “Kā parūpēties, lai Latvijā nākotnē darbojas talantīgi cilvēki?” vislielākais skatītāju atbalsts bija idejai par obligāto pieredzes iegūšanu ārzemēs - ikvienam iedzīvotājam uz noteiktu laiku būtu jādodas ārpus Latvijas, lai iegūtu globālu pieredzi. Otro vietu dalīja ieteikums par konkurences vairošanu Latvijā, kas ir spēcīgākais stimuls talantu attīstībai un orientēšanos uz līderību - gan izglītībā, gan uzņēmējdarbībā nosakot izcilības standartus, nevis veltot visas pūles ķēdes vājāko posmu attīstībai.

 

Otrajā daļā “Kā jāmainās Latvijas sabiedrībai, kultūrai un vērtībām, lai Latvija kļūtu par interesantu un inovatīvu vietu?” visvairāk dalībnieku balsu saņēma ideja par mūžizglītību - izglītībai ir jāturpinās visas dzīves garumā, pieaugušajiem jāiesaistās mūžizglītības programmās, attīstot nākotnes profesijām nepieciešamās prasmes. Otrs populārākais priekšlikums balsošanā bija par to, ka mums ir jāiemācās “svinēt” kļūdas, kas iedrošina nebaidīties eksperimentēt, inovēt un uzņemties risku, īpaši nākotnes dinamiskajā uzņēmējdarbības vidē.

 

Prāta vētras noslēguma daļā “Kas ir Latvijas ekonomikas spēcīgās vietas, uz kurām nākotnē būtu jākoncentrējas uzņēmējiem?”, vislielāko balsu pārsvaru ieguva ideja “dzīvot lokāli, strādāt globāli” - par to, ka, izmantojot visas modernās tehnoloģijas un dzīvojot Latvijā, ikviens var strādāt visā pasaulē. Šī arī bija vispopulārākā prāta vētras ideja. Skatītāji kā nākamās populārākās idejas izvirzīja nepieciešamību fokusēties uz svarīgiem nišas produktiem, kā arī atvieglot iespēju Latvijā iebraukt talantīgiem profesionāļiem.

 

Klātienē “Prāta vētra par Latviju pēc 25 gadiem” piedalījās aptuveni 200 skatītāju, ap 100 dalībniekiem piedalījās katrā no trim balsojumiem. Trešais Sarunu festivāls LAMPA nedēļas nogalē Cēsu pils parkā pulcēja vairāk nekā 10 000 apmeklētājus.

 

LMT Straume saite, kur tiks ievietots diskusijas video ieraksts:

http://straume.lmt.lv/lv/video-saraksts/lampa

 

Foto:

https://drive.google.com/open?id=0BxTSHqPP_Pm9VTNPQ1RENW95dEU

https://failiem.lv/u/gtjxxbzq

 

Kontaktiem

Agita Baltbārde

Ekonomikas ministra

padomniece komunikācijas jautājumos

Tālrunis: 29 133 073

E-pasts: Agita.Baltbarde@em.gov.lv

 

Ideju vizualizācijas:

https://drive.google.com/open?id=0BxTSHqPP_Pm9S0I5ejYxc1hpQWc

https://failiem.lv/u/r9wwaeey

 

 

 

Lapas informācija atjaunota:    04-07-2017