Jūnijā vērojamas mēnesim raksturīgas cenu pārmaiņas

10-07-2017

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem šī gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,2%. Precēm tas samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem palielinājās par 1 %.

 

Patēriņa cenu izmaiņas
procentos

 

Jūnijam ir raksturīgs cenu pieaugums, to nosaka patēriņa cenu kāpums pārtikai, ko veicina jauno dārzeņu un augļu ražas parādīšanās tirdzniecības vietās. Šī gada jūnijā pārtikas cenām bija viena no lielākajām ietekmēm uz patēriņa cenu pieaugumu.

 

Cenas pārtikai pieauga par 0,4%, kas kopējo cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu. Lielākā ietekme sezonālu faktoru ietekmē bija cenu kāpumam kartupeļiem. Cenas pieauga arī gaļai, bet samazinājās svaigiem dārzeņiem, maizei un graudaugiem. Pasaules pārtikas cenas jūnijā turpināja pieaugt otro mēnesi pēc kārtas. Jūnijā, salīdzinot ar maiju, tās palielinājās par 1,4%, ko ietekmēja cenu kāpums visās produktu grupās, izņemot cukuru un augu eļļas. Visstraujāk cenas turpināja pieaugt piena produktiem saistībā ar ierobežotām eksporta iespējām visās lielākajās ražotājvalstīs un pieprasījuma kāpumu ES un Ziemeļamerikā.

 

Lielākā palielinošā ietekme jūnijā bija pakalpojumiem, kas palielinājās vidēji par 1% un kopējo patēriņa cenu līmeni palielināja par 0,3 procentpunktiem. Straujākais kāpums bija kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

 

Lielākā pazeminošā ietekme jūnijā bija cenu kritumam degvielai. Cenas degvielai jūnijā samazinājās par 1,9% un kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,1 procentpunktu. Jūnijā pasaules naftas cenām otro mēnesi pēc kārtas bija vērojams kritums – mēneša laikā tās vidēji samazinājās par 8%. Mēneša vidū tās bija samazinājušās līdz 44 USD par barelu, kas bija zemākais rādītājs kopš iepriekšējā gada novembra un saistīts ar ieguves kāpumu ASV, Lībijā un Nigērijā, radot spiedienu uz naftas eksportētājvalstu organizāciju OPEC un tās partnerēm samazināt naftas ieguvi, lai līdzsvarotu piedāvājumu un pieprasījumu pasaules tirgū. Tomēr mēneša beigās naftas cenas nedaudz pieauga līdz 47 USD par barelu saistībā ar gaidām par ASV datiem par naftas rezervju samazināšanos.

 

Sākoties sezonas preču izpārdošanām, patēriņa cenas jūnijā samazinājās apģērbiem un apaviem par 1,5%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,1 procentpunktu.

 

Citās preču un pakalpojumu grupās cenu svārstības aizvadītajā mēnesī kopējo cenu līmeni būtiski neietekmēja.

 

2017.gada jūnijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūniju, patēriņa cenas pieauga par 3%. Gada vidējā inflācija bija 2 %.

 

Šogad vidējā gada inflācija var sasniegt 3%. To ietekmēs galvenokārt pasaules naftas un pārtikas cenu svārstības, kā arī ekonomisko aktivitāšu pieaugums un atalgojuma kāpums.

 

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Ludis Neiders

EM Ekonomiskās politikas koordinācijas nodaļas vadītāja vietnieks

Lapas informācija atjaunota:    10-07-2017