Augustā strauji auga gan preču eksports, gan imports

10-10-2017

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, augustā gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 8,5%, savukārt imports pieauga daudz straujāk – par 21,2%. Tādējādi turpināja pieaugt tirdzniecības deficīts.

 

 

Eksporta izaugsmi augustā gada griezumā līdzīgi kā pirms mēneša būtiski veicināja stipro alkoholisko dzērienu eksporta vērtības pieaugums uz Krieviju. Tāpat būtiski pieauga koksnes un tās izstrādājumu, mehānismu un ierīču, kā arī dzelzs un tērauda izstrādājumu eksports. Savukārt negatīvi eksportu ietekmēja graudaugu eksporta vērtības kritums.

 

Augustā gada griezumā uz ES valstīm preču eksporta vērtība pieauga par 3,2%. To būtiski ietekmēja koksnes un tās izstrādājumu, dzelzs un tērauda, kā arī naftas produktu eksporta pieaugums, savukārt samazinājās graudaugu un elektroierīču eksports. ES ietvaros eksports būtiski pieauga uz Lietuvu un Igauniju, bet samazinājās uz Nīderlandi un Poliju.

 

Augustā turpināja strauji augt eksports uz NVS valstīm – par 54,9% (tai skaitā uz Krieviju – par 67,9%), kas saistīts ar ekonomiskās situācijas stabilizēšanos reģionā. Eksporta pieaugumu uz NVS valstīm ierasti būtiski veicināja alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu eksports. Pieauga arī mehānismu, elektroierīču un iekārtu eksports. Augustā gada griezumā par 4% pieauga eksports uz trešajām valstīm.

 

Preču importa pieaugumu augustā gada griezumā būtiski ietekmēja naftas produktu, mehānismu un ierīču, kā arī alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu imports. Tāpat augustā tika importēts kārtējais nacionālās aviokompānijas lidaparāts.

 

Kopumā 2017. gada janvārī-augustā eksports bija par 9,6% lielāks nekā pirms gada, savukārt imports pieauga par 16,1%. Tādējādi eksporta-importa saldo gada astoņos mēnešos sastādīja -11,7% no kopējā tirdzniecības apgrozījuma (2016. gada janvārī-augustā – -8,8%).

 

Sagaidāms, ka, augot ārējam pieprasījumam, turpinās palielināties arī ienākumi no eksporta. Tomēr, lai noturētu līdzšinējos eksporta pieauguma tempus, nākotnē ir svarīgi uzlabot konkurētspēju, apgūt jaunus eksporta tirgus, vienlaikus palielinot arī eksportējamo preču sortimentu.

 

 

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Edmunds Gergelevičs

EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākais eksperts

 

Lapas informācija atjaunota:    10-10-2017