Oktobrī vērojamas mēnesim raksturīgas cenu pārmaiņas

08-11-2017

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem šā gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,7%. Precēm tas palielinājās par 1,1%, bet pakalpojumiem - samazinājās par 0,4 procentiem.

 

 

Oktobrim ir raksturīgs cenu kāpums, kas galvenokārt ir saistīts ar sezonāliem faktoriem. Pēdējos divos gados oktobrī patēriņa cenu līmenis palielinās straujāk, arī iepriekšējā gadā bija vērojams kāpums par 0,8 procenti.

 

Šā gada oktobrī lielākā ietekme uz cenu pieaugumu sezonālu faktoru ietekmē bija cenu kāpumam apģērbiem un apaviem un pārtikai. Šogad oktobrī mēneša laikā cenas apģērbiem un apaviem pieauga par 4,3%, kas kopējā patēriņa cenu līmeņa pieaugumu ietekmēja par 0,2 procentpunktiem. Vienlaikus pārtikai cenas pieauga par 1%, kas noteica kopējā cenu līmeņa palielināšanos par 0,2 procentpunktiem. Vislielākā ietekme bija cenu kāpumam svaigiem dārzeņiem. Pasaules pārtikas cenas oktobrī samazinājās par 1,3%, ko ietekmēja cenu kritums praktiski visās produktu grupās. Pasaules cenas visstraujāk samazinājās piena produktiem un tām bija pirmais kritums kopš šā gada maija. To noteica cenu samazinājums sviestam un pilnpiena pulverim, importētājiem aizturot pirkumus un gaidot jaunu produktu piegādi no Okeānijas. Zems pieprasījums un lieli krājumi ES paātrināja vājpiena pulvera cenu samazināšanos, bet siera cena saglabājās stabila.

 

Degvielai cenas Latvijā mēneša laikā pieauga par 2,2%, kas kopējo cenu līmeni palielināja par 0,1 procentpunktu. Oktobrī pasaules naftas cenām bija vērojams neliels kāpums – mēneša laikā tās vidēji pieauga par 2%. Tomēr mēneša beigās tās pārsniedza 60 USD par barelu, kas bija augstākais līmenis kopš 2015. gada jūlija, ko veicināja pieprasījuma kāpums. To noteica vairāki faktori, piemēram, Saūda Arābijas, Krievijas, Kazahstānas un Uzbekistānas tikšanās un paustā vēlme saglabāt ierobežojumus naftas ražošanai, naftas platformu skaita samazināšanās ASV, naftas importa pieaugums Ķīnā, kā arī citi nesenie ģeopolitiskie notikumi kā Irākas valdības rīcība kurdu naftas ieguves vietās un uzbrukumi naftas ieguves infrastruktūrai Nigērā.

 

Liela ietekme oktobrī bija cenu kritumam pakalpojumiem, kas samazinājās vidēji par 0,4% un kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,1 procentpunktu. Straujākais kritums bija atpūtas un viesnīcu pakalpojumiem un pasažieru gaisa transporta pakalpojumiem, kas saistīts ar sezonas slēgšanu un dažādām akcijām. Savukārt cenas pieauga autotransporta apdrošināšanai.

 

Citās preču un pakalpojumu grupās cenu svārstības aizvadītajā mēnesī kopējo cenu līmeni būtiski neietekmēja.

 

2017. gada oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri, patēriņa cenas pieauga par 2,8%. Gada vidējā inflācija arī bija 2,8 procenti.

 

Prognozējams, ka šogad vidējā gada inflācija būs augstāka nekā 2016. gadā un var sasniegt 3%. To ietekmēs galvenokārt pasaules naftas un pārtikas cenu svārstības, kā arī ekonomisko aktivitāšu pieaugums un atalgojuma kāpums. Līdzīgos tempos cenu kāpums sagaidāms arī nākamajā gadā.

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Ieva Šnīdere

EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākā referente

 

Lapas informācija atjaunota:    08-11-2017