Nākamgad tiks testēts Baltijas elektroenerģijas sistēmas darbības režīms atslēdzoties no Krievijas un Baltkrievijas sistēmām

12-07-2018

Sperot nākamo soli ceļā uz plānoto elektrotīklu sinhronizāciju ar Eiropu, 2019.gada vasarā plānots veikt vienu no svarīgākajiem priekšnosacījumiem – testēt Baltijas valstu atslēgšanos no Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas sistēmas.

 

"Ik gadu elektroenerģijas tirdzniecības apjoms ar trešajām valstīm – Krieviju un Baltkrieviju mazinās. Baltijai jābūt sinhronai ar to zonu, kurā pamatā notiek tirdzniecība. Šobrīd tā galvenokārt notiek ar Skandināvijas valstīm un Poliju, kamēr ar Krieviju un Baltkrieviju arvien rūk, pēdējā gada laikā tirdzniecība sarukusi pat nedaudz zem 10%. Izolētas darbības tests ir nākamais lielais solis, lai 2025. gadā būtu iespējams šo mērķi sasniegt", norāda AS "Augstsprieguma tīkls" valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

 

“Baltijas valstu elektrotīklu integrācija ES elektroenerģijas sistēmā ir izvirzīta kā viena no ES enerģētikas politikas stratēģiskajām prioritātēm. Ideju par desinhronizāciju Baltijas valstu premjerministri izvirzīja jau 2007. gadā un sinhronizācijas projekta nozīmīgums pēdējo gadu laikā ir uzsvērts vairākos politikas dokumentos. Šā gada 28. jūnijā Baltijas valstu un Polijas premjerministru kopā ar Eiropas Komisiju parakstītajā politiskajā ceļa kartē par Baltijas valstu sinhronizāciju ar kontinentālo Eiropu caur Poliju uzsvērts, ka sinhronizācijai ar kontinentālās Eiropas tīklu ir jānodrošina augsta drošuma pakāpe, kā arī tā jārealizē izmaksu efektīvā veidā, ņemot vērā gan kapitālieguldījumus, gan ikgadējas ekspluatācijas izmaksas,” uzsver Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks.

 

 

Paredzams, ka testa laikā notiks atvienošanās no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmām, tādējādi elektroenerģijas pieprasījums Baltijā būs jānodrošina tikai ar vietējo ģenerāciju un līdzstrāvas starpsavienojumiem ar Zviedriju, Somiju un Poliju, arī elektroenerģijas balansēšana un frekfence Baltijas valstīm būs jānodrošina pašām.

 

Pēc tam, kad trīs Baltijas pārvades sistēmas operatori – “Litgrid”,  “Augstsprieguma tīkls” un “Elering” vienosies par vispiemērotāko pārbaudes scenāriju un konkrētu pārbaudes datumu, testa nosacījumi tiks saskaņoti arī ar citām iesaistītajām pusēm, kuras tas varētu ietekmēt: elektroenerģijas tirgus dalībniekiem, citu valstu pārvades sistēmu operatoriem, elektroenerģijas ražotājiem.

 

Šāds energotīklu atslēgšanas laiks izvēlēts, ņemot vērā veiktos pētījumus un ekspertu ieteikumus, lai varētu tam pienācīgi sagatavoties – izstrādāt un saskaņot scenāriju, pārbaudīt iekārtas, uzstādīt papildus mērierīces un apmācīt personālu.

 

Par AS “Augstsprieguma tīkls”

AS “Augstsprieguma tīkls” ir neatkarīgs elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades pakalpojumu, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, un nodrošina brīvu trešās puses pieeju pārvades tīklam. Veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu elektroenerģijas pārvadi.

 

Papildus informācija:

Aija Ikstena

Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja

Tālr. +371 29174571

E-pasts: aija.ikstena@ast.lv

Lapas informācija atjaunota:    01-02-2019