Apstrādes rūpniecībā turpinās ražotāju cenu pieaugums

20-07-2018

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2018.gada 2.ceturksnī, salīdzinot ar 1.ceturksni, ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā pieauga par 0,9%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai tās pieauga par 0,6%, bet eksportētajai produkcijai – par 1,1 %.

 

 

Kopumā šī gada sešos mēnešos ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā pieauga par 2,4%, kas ir straujākais kāpums šajā periodā kopš 2011.gada. Kopumā šī gada sešos mēnešos ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā vietējā tirgū realizētai produkcijai pieauga par 2%, bet eksportētājai produkcijai – par 2,6 %.

 

Šī gada sešos mēnešos nozaru griezumā ietekmīgākais ražotāju cenu pieaugums bija kokapstrādē – par 6,5%, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 4,1%, transportlīdzekļu ražošanā – par 6,6% un gatavo metālizstrādājumu ražošanā – par 1,7%. Ražotāju cenu pieaugumu kokapstrādē noteica cenu kāpums gan vietējā tirgū realizētai produkcijai, gan eksportētajai produkcijai, bet pārējās minētajās nozarēs to noteica cenu kāpums eksportētajai produkcijai.

 

Lielākā pazeminošā ietekme šī gada sešos mēnešos bija ražotāju cenu samazinājumam pārtikas produktu ražošanā – par 0,9%. Ražotāju cenu samazinājumu šajā nozarē noteica cenu kritums gan vietējā tirgū realizētajai produkcijai, gan eksportētajai produkcijai, bet straujāks tas bija tieši eksportētajai produkcijai.

 

Gada griezumā 2018.gada jūnijā ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā bija par 3,9% augstākas. Ražotāju cenas gan vietējā tirgū realizētai produkcijai, gan eksportētājai produkcijai jūnijā bija attiecīgi par 4,2% un 3,7% augstākas nekā pirms gada, kas galvenokārt skaidrojams ar energoresursu un izejvielu cenu kāpumu.

 

Šogad apstrādes rūpniecības ražotāju cenas pieaugs līdzīgi kā 2017.gadā. Ražotāju cenu līmeni lielā mērā ietekmē eksportētās produkcijas ražotāju cenu svārstības, ko pamatā nosaka pasaules izejvielu cenu dinamika. Jāatzīmē, ka 2017.gadā un 2018.gada pirmajā pusgadā pasaules enerģijas un izejvielu cenas uzrādīja pieaugumu. Vienlaikus vietējā tirgū realizētajai produkcijai ražotāju cenu kāpumu ietekmē izaugsmes tempu palielināšanās.

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Ieva Šnīdere

EM Analītikas dienesta analītiķe

Lapas informācija atjaunota:    01-02-2019