Metālizstrādājumu ražošanas nozarē šogad vērojama stabila un strauja izaugsme

04-10-2019

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības izlaides apjomi 2019.gada augustā pēc neizlīdzinātiem datiem bija par 2,2% mazāki nekā pirms gada. Savukārt, pēc kalendāri izlīdzinātajiem datiem apstrādes rūpniecībā gada griezumā bija izaugsme par 0,4%. Kopumā gada astoņos mēnešos apstrādes rūpniecības produkcijas apjomi bija par 2,3% lielāki nekā pirms gada (pēc neizlīdzinātiem datiem).

 

Lielāko pozitīvo ieguldījumu apstrādes rūpniecībā augustā gada griezumā veidoja gatavo metālizstrādājumu ražošana, kur bija vērojams pieaugums par 17,6%. Jāatzīmē, ka šajā nozarē šogad vērojama stabila un strauja izaugsme. Tāpat būtiski pieauga elektrisko iekārtu ražošanas apjomi – par 12%. Pieauga arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu, nemetālisko minerālu izstrādājumu un tekstilizstrādājumu apakšnozaru ražošanas apjomi.

 

 

Savukārt negatīvi apstrādes rūpniecības attīstību augustā ietekmēja lielākās rūpniecības apakšnozares - kokrūpniecības ražošanas apjomu samazinājums 8.8%. Saruka arī otras lielākās apakšnozares – pārtikas produktu ražošanas, kā arī ķīmiskās rūpniecības un dzērienu ražošanas apjomi.

 

2019.gada augustā apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās samazinājās par 0,3%. Vietējā tirgū realizētās produkcijas apjomi saruka par 0,5%, bet eksportētās produkcijas apjomi – par 0,2 %.

 

Apstrādes rūpniecības izaugsme ir cieši saistīta ar eksporta iespējām. Šobrīd ir vērojama izteikta situācijas nenoteiktība ārējos tirgos - tā saucamie tirdzniecības kari, Brexit, izaugsmes tempu samazināšanās eirozonas valstīs, u.c., kas ierobežo rūpniecības tālāku attīstību. Paredzams, ka kopumā gadā izaugsme apstrādes rūpniecībā būs iepriekšējā gada līmenī.

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Edmunds Gergelevičs

EM Analītikas dienesta analītiķis

Lapas informācija atjaunota:    04-10-2019