Oktobrī degvielai ievērojams cenu samazinājums

31-10-2014

Apkopotie oktobra cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar septembra datiem, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 86,4% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērojams 6,4% gadījumu, savukārt 7,2% gadījumu cena ir samazinājusies.

 

Degvielas cenām Latvijā oktobrī bija vērojams kritums. Pasaules naftas cenas oktobrī turpināja samazināties - vidēji cenas mēneša laikā samazinājās līdz 8%. Oktobra vidū pasaules degvielas cenas bija noslīdējušas līdz zemākajam līmenim pēdējo četru gadu laikā, tomēr kopš mēneša vidus naftas cenas ir stabilizējušās.

 

Tradicionāli pārtikas cenas oktobrī pieaug sezonas noslēguma dēļ, tomēr cenām nav vērā ņemams pieaugums, atsevišķiem dārzeņiem (kartupeļi, burkāni, tomāti) un augļiem cenas joprojām samazinājās. Neliels kritums bija vērojams arī pienam, tomēr tas nebija tik būtisks kā septembrī, turklāt citiem piena produktiem cenas nemainījās vai pat pieauga (piemēram, kefīram).

 

Dārgākas atsevišķos gadījumos kļuvušas auzu pārslas un makaroni, piena šokolāde, kā arī kefīrs. Griķu un rīsu cena svārstījusies abos virzienos. Cenas samazinājums savukārt atsevišķos gadījumos novērots cūkgaļas karbonādei, svaigam lasim, kafijai, brendijam un pienam. Sezonalitātes ietekmē cena svārstījusies arī augļiem – āboli kļuvuši lētāki Savukārt dārzeņu grupā atsevišķos gadījumos cena samazinājusies tomātiem, burkāniem un kartupeļiem, bet dārgāki kļuvuši gurķi.

 

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm - veļas pulverim, un  cauruļu tīrāmajam līdzeklim, kā arī personīgās aprūpes precēm. Izņēmums ir trauku mazgājamais līdzeklis un zobu pasta, kuru cena atsevišķos gadījumos pieaugusi. Oktobrī cenas pakalpojumiem lielākoties saglabājušās nemainīgas, tomēr atsevišķi cenu svārstību gadījumi novēroti apģērbu tīrīšanas, veļas mazgāšanas un apavu remonta pakalpojumiem. Dažiem pakalpojumiem bija vērojama cenu korekcija saistībā ar eiro cenu noapaļošanu (uz augšu), kas visticamāk netika veikta gada sākumā. 

 

Detalizētāku ieskatu cenu dinamikā cenu monitoringa ietvaros ir iespējams iegūt datu apkopojumā, kas ir publicēts Ekonomikas ministrijas mājas lapā (https://www.em.gov.lv/lv/nozares_politika/pateretaju_tiesibas_un_tirdznieciba/cenu_monitorings/ ).

 

 

 

Elita Rubesa-Voravko

Ekonomikas ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļa

Tālr: 67013193;

E-pasts: elita.rubesa@em.gov.lv; prese@em.gov.lv

Web: www.em.gov.lv;

Seko mums Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Youtube: http://www.youtube.com/ekonomikasministrija

Lapas informācija atjaunota:    31-10-2014