Publicēti februārī veiktā cenu monitoringa rezultāti

06-03-2013

Ekonomikas ministrijas mājaslapā www.em.gov.lv publicēti šā gada februāra mēnesī veiktā cenu monitoringa rezultāti, kurā redzams arī preču un pakalpojumu cenu salīdzinājums ar janvāra mēneša rezultātiem.

 

SIA „Aptauju centrs” cenu novērojumu veica šā gada 20.februārī. Janvārī un februārī veiktie novērojumi ļauj patērētājiem salīdzināt dažādu preču un pakalpojumu pieejamību un cenu dažādās tirdzniecības vietās, kā arī redzēt to izmaiņas 2 mēnešu griezumā. Cenu monitoringa rezultāti publicēti Ekonomikas ministrijas mājaslapā: šeit.

Janvāra cenu monitoringa izmēģinājumā veiktā preču, pakalpojumu un tirdzniecības vietu atbilstības pārbaude ļāva formulēt nepieciešamos precizējumus. Pēc cenu pierakstu veikšanas janvārī tika konstatēts, ka vairākas preces un pakalpojumi ir pieejami fragmentāri, tāpēc tie tika aizvietoti ar populārākiem analogiem, kuri pieejami visās izvēlētajās pilsētās, piem., angļu valodas kursi aizvietoti ar teorijas kursu autoskolā B kategorijai; solārija apmeklējums aizvietots ar klasisku sieviešu manikīru; maksājumu karte Visa Classic aizvietota ar MasterCard Standart u.c. Pēc Eiropas Komisijas rekomendācijām, kura ar cenu monitoringa izmēģinājuma gaitu iepazinās februāra sākumā, kopējais saraksts tika papildināts ar jaunu autoremonta pakalpojumu – eļļas un filtra nomaiņu.

Cenu izmaiņu analīze un detalizētāki secinājumi tiks veikti pēc trešā novērojuma perioda martā, kuru rezultāti tiks apkopoti aprīļa sākumā.

Ņemot vērā patēriņa cenu monitoringa nozīmību vienotās eiro valūtas ieviešanā un Māstrihtas kritēriju izpildē attiecībā uz inflācijas līmeņa noturēšanu un cenu stabilitātes saglabāšanu, Ekonomikas ministrija pauž gandarījumu par uzņēmumu un to apvienību pausto atbalstu patēriņa cenu monitoringa procesā un sadarbību ar SIA „Aptauju Centrs” cenu fiksēšanā tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Kā zināms, patēriņa cenu monitorings ir viens no Latvijas Nacionālā euro ieviešanas plānā iekļautajiem pasākumiem, kura galvenais mērķis ir novērot cenu svārstības pirms euro ieviešanas un tās laikā, lai identificētu nepamatotu un spekulatīvu cenu kāpumu tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās. No š.g. janvāra līdz septembrim cenu monitorings tiks veikts reizi mēnesī; no šī gada 1.oktobra līdz 31.decembrim cenas tiks novērotas četras reizes mēnesī. Cenu monitoringu plānots veikt arī 2014.gadā.

Cenu monitoringa ietvaros tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem (precīzs preču un pakalpojumu saraksts ir pielikumā). Cenu pieraksti 120 precēm un pakalpojumiem vairāk nekā 400 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās tiek veikti vienā dienā Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Ventspilī un Rēzeknē.

Informācija par monitoringa rezultātiem ir publiski pieejama Latvijas iedzīvotājiem Ekonomikas ministrijas mājaslapā internetā, kā arī eiro projekta mājaslapā www.eiro.lv.

Evita Urpena
LR Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014