Maija cenu monitorings: 85% preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas

12-06-2013
Maija cenu monitorings: 85% preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas
12.06.2013

 

Jaunākie cenu monitoringa rezultāti liecina, ka lielākajai daļai apsekoto preču un pakalpojumu cena maijā, salīdzinot ar aprīli, palikusi nemainīga – 85 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu samazinājums ir novērots aptuveni 9 % gadījumu, savukārt, cenu pieaugums ir novērots aptuveni 6 % gadījumu. Cenu izmaiņas lielākoties izskaidrojamas ar sezonas pārmaiņām un energoresursu cenu dinamiku pasaulē.

Pārtikas produktu grupā visbiežāk cenu svārstības ir novērotas atsevišķiem labības produktiem, svaigām zivīm un zivju izstrādājumiem, piena produktiem, kā arī kafijai un atspirdzinošajiem dzērieniem. Atsevišķi izdalāma ir augļu un dārzeņu grupa, kur sezonalitātes ietekmē cenu izmaiņas ir konstatētas visiem grupā iekļautajiem produktiem, izņemot banānus. Šeit cenu samazinājums ir novērots āboliem un vīnogām, kā arī Latvijas gurķiem, Nīderlandes tomātiem un sarkanajiem pipariem. Savukārt, cenu pieaugums ir konstatēts svaigiem kāpostiem un kartupeļiem.

Pēdējos mēnešos vērojamais pasaules naftas cenu samazinājums atspoguļojas arī Latvijas degvielas cenās. Maijā degvielas cenas samazinājās par 2,6 % un kopš pagājušā gada decembra degvielas cenas ir samazinājušās jau par 3,7 %. Pašlaik pasaules naftas cenu lejupslīde ir nedaudz piebremzējusies, kas nozīmē, ka tuvākajos mēnešos arī Latvijā degvielas cenas samazinājums vairs nebūs tik būtisks kā iepriekš.

Cenu samazinājums ir novērots arī siltumenerģijas pakalpojumu grupā, taču elektroenerģijas un gāzes cenas ir palikušas nemainīgas.

Cenu dinamika ēdināšanas pakalpojumu sektorā neatspoguļo vienotu tendenci – atsevišķos gadījumos ir pieaugusi, piemēram, zupas „Soļanka” cena, savukārt svaigi spiestas apelsīnu sulas cena ir samazinājusies. Cenas abos virzienos ir svārstījušās arī viesnīcu pakalpojumiem un skaistumkopšanas pakalpojumiem - viesnīcu gadījumā vairākumā gadījumu cenas ir pieaugušas, savukārt skaistumkopšanas pakalpojumiem tās ir samazinājušās.

Maijā veiktā cenu monitoringa rezultāti ir publicēti sadaļā Eiro ieviešana, kas salīdzināmi ar iepriekšējos mēnešos veiktā monitoringa rezultātiem. Lietotāju ērtībai datu failā ir ieviesti jauninājumi – lietotājs grafikos var redzēt gan aktuālo cenu (cena, par kuru pircējs cenu monitoringa veikšanas dienā varēja iegādāties preci vai saņemt pakalpojumu), gan pilno cenu (cena, kura tiek norādīta līdzās akcijas cenai atlaižu gadījumos; ja akcija konkrētajai precei/pakalpojumam nav piemērota, tad grafikos pilnā cena tiek attēlota kā vienāda ar aktuālo cenu), tādejādi atvieglojot secinājumu izdarīšanu par cenu dinamikas iemesliem. Iepazīstoties ar cenu monitoringa rezultātiem, aicinām iedzīvotājus pirms secinājumu izdarīšanas par cenu svārstībām pievērst uzmanību nodalījumam starp aktuālo cenu un pilno cenu. Iegūtie rezultāti ir paredzēti tikai konkrēta produkta un pakalpojuma cenu salīdzinājumam viena tirdzniecības vai pakalpojumu sniedzēja vietā (adresē).

Ekonomikas ministrija izsaka pateicību visu cenu monitoringā iekļautu preču tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietu vadītājiem un personālam par sapratni un atbalstu cenu monitoringa veikšanas procesā.

Kā zināms, patēriņa cenu monitorings ir viens no Latvijas Nacionālā euro ieviešanas plānā iekļautajiem pasākumiem. No š.g. janvāra līdz septembrim cenu monitorings tiks veikts reizi mēnesī; no šī gada 1.oktobra līdz 31.decembrim cenas tiks novērotas četras reizes mēnesī. Cenu monitoringu plānots veikt arī 2014.gadā. Patēriņa cenu monitoringa veikšanas galvenais mērķis ir novērot cenu svārstības pirms eiro ieviešanas un tās laikā dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Cenu monitoringa ietvaros tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem. Cenu pieraksti 120 precēm un pakalpojumiem vairāk nekā 400 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās tiek veikti vienā dienā Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Ventspilī un Rēzeknē.

Video

Kas palīdzēs patērētājam pierast pie jaunās eiro valūtas?

Kā izmantot cenu monitoringa datus?

Evita Urpena
LR Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193
Twitter: @EM_gov_lv
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014