Augusta cenu monitorings: vairumā preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas

11-09-2013

Jaunākie cenu monitoringa rezultāti liecina, ka lielākajai daļai apsekoto preču un pakalpojumu cena augustā, salīdzinot ar jūliju, palikusi nemainīga – 86,92 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērojams tikai 4,51 % gadījumos, savukārt 8,57 % gadījumu cena ir samazinājusies.

Cenu izmaiņas novērotas starp dažādām precēm un pakalpojumiem dažādās Latvijas pilsētās un atšķirīgu pakalpojumu sniedzēju vidū. Pārtikas produktu cenas lielākoties ir palikušas nemainīgas. Sezonalitātes ietekmē cenu svārstības novērotas augļiem un dārzeņiem. Cenas nepilna santīma robežās ir svārstījušās degvielai. Pakalpojumu grupā cenas visbiežāk ir svārstījušās skaistumkopšanas, ēdināšanas un viesnīcu pakalpojumiem.

Augustā veiktā cenu monitoringa rezultāti atbilst Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veiktajam patēriņu cenu apsekojumam, kas šā gada 9.septembrī informēja, ka augustā, salīdzinot ar jūliju, patēriņa cenu līmenis Latvijā kopumā samazinājās par 0,8 %. CSP dati liecina, ka cenas galvenokārt samazinājās precēm, bet pakalpojumiem tās saglabājās iepriekšējā mēneša līmenī. Augusta mēnesim ir raksturīgs cenu samazinājums, kas, galvenokārt, ir saistīts ar sezonāliem faktoriem – jauno ražu un sezonas preču izpārdošanu.

Cenu monitorings rāda, ka pārtikas produktu cenas lielākoties ir palikušas nemainīgas. Graudaugu produktiem, svaigas gaļas produktu grupā, desu un žāvējumu produktu grupā, zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā, kā arī piena produktu grupā un olām cenas vairumā gadījumā bijušas iepriekšējo mēnešu līmenī, tikai atsevišķos veikalos novērotas nenozīmīgas svārstības. Pārtikas produktu grupā cenas pieaugušas kausētajam sieram un sviestam.

Nemainīga cena saglabājusies arī tādiem ikdienā bieži lietotiem produktiem kā sāls, tēja, kafija un ūdens.

Sezonalitāties ietekmēnovērots cenas samazināšanāsaugļiem un dārzeņiem – tās samazinājušās vīnogām, āboliem, gurķiem, tomātiem, kartupeļiem, kāpostiem un burkāniem, šeit novērotais cenas samazinājums irpat līdz 40%. Cenaspieaugums novērots tikaiapelsīniem.

Cenas nepilna santīmarobežās ir svārstījušās degvielai, kas saistīts ar pasaules naftas cenu dinamiku, jo pēdējos mēnešos pasaules naftas cenām novērots cenas pieaugums, kas atbilstoši ietekmē arī degvielas mazumtirdzniecības cenas Latvijā.

Cenas nav mainījušās arī saimniecības precēm (trauku mazgājamais līdzeklis, veļas pulveris, cauruļu tīrāmais līdzeklis) un personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī preses izdevumiem un tabakas izstrādājumiem. Savukārt abos virzienos cena ir svārstījusies medikamentiem.

Pakalpojumu grupā cenas visbiežāk ir svārstījušās skaistumkopšanas, ēdināšanas un viesnīcu pakalpojumiem, un šīs svārstības ir notikušas abos virzienos atkarībā no pieprasījuma un izmaiņām dažādu resursu izmaksās.

Augustā veiktā cenu monitoringa rezultāti ir publicēti šeit., kas salīdzināmi ar iepriekšējos mēnešos veiktā monitoringa rezultātiem.

Kā zināms, patēriņa cenu monitorings ir viens no Latvijas Nacionālā euro ieviešanas plānā iekļautajiem pasākumiem. No š.g. janvāra līdz septembrim cenu monitorings tiks veikts reizi mēnesī; no šī gada 1.oktobra līdz 31.decembrim cenas tiks novērotas četras reizes mēnesī. Cenu monitoringu plānots veikt arī 2014.gadā. Patēriņa cenu monitoringa veikšanas galvenais mērķis ir novērot cenu svārstības pirms eiro ieviešanas un tās laikā dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Cenu monitoringa ietvaros tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem. Cenu pieraksti 120 precēm un pakalpojumiem vairāk nekā 400 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās tiek veikti vienā dienā Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Ventspilī un Rēzeknē.

Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193
Twitter: @EM_gov_lv
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014