Septembra cenu monitorings: jau septembrī cenas eiro tika norādītas 48 % gadījumu

03-10-2013

Jaunākie cenu monitoringa rezultāti liecina, ka jau septembrī cenas eiro tika norādītas 48 % gadījumu un lielākā daļa tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietu darbinieki bija informēti par prasību no 1. oktobra cenas norādīt arī eiro.

 

Apkopotie septembra cenu monitoringa rezultāti liecina, ka vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 85 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērots 9 % gadījumu, savukārt 6 % gadījumu cena ir samazinājusies.

Cenu izmaiņas novērotas starp dažādām precēm un pakalpojumiem dažādās Latvijas pilsētās un atšķirīgu pakalpojumu sniedzēju vidū. Salīdzinot ar iepriekšējā mēneša monitoringa datiem, cenu svārstības novērotas galvenokārt sezonas produktiem un pakalpojumiem. Periodā raksturīgs cenu samazinājums dārzeņiem saistībā ar jauno ražu, kā arī cenu svārstības viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumiem, jo līdz 1.oktobrim vēl turpinās aktīvā tūrisma sezona.

Pārtikas produktu cenas lielākoties ir palikušas nemainīgas. Pārtikas produktu grupā cenas pieaugušas Holandes un Krievijas sieram, kā arī kausētajam sieram, savukārt garšvielas un apelsīnu sula kļuvusi lētāka. Sezonalitātes ietekmē izplatītas ir cenu svārstības augļiem un dārzeņiem – cenas pieaugušas gurķiem, bet turpina samazināties tomātiem, kartupeļiem, kāpostiem un burkāniem. Lētāki kļuvuši arī apelsīni un vīnogas. Cenas 0,01 - 0,04 santīmu robežās ir svārstījušās degvielai. Saistībā ar degvielas cenām jāuzsver, ka 2013. gada jūlijā pasaules biržās bija vērojams straujš naftas produktu cenu kāpums un augustā pasaules naftas produktu cenas ir stabilizējušās. Latvijas degvielas cenās tas atspoguļojās jūlijā, augustā un septembra sākumā (kāpums degvielas cenām bija neliels, jo jāņem vērā, ka energoresursu cenas Latvijas tirgū ir atkarīgas arī no eiro un ASV dolāra kursa svārstībām). Ņemot vērā, ka pasaules naftas cenas ir stabilizējušās, tad, visticamāk, septembrī kāpums degvielas cenām nebūs vērojams.

Savukārt pakalpojumu grupā cenas visbiežāk pieaugušas ēdināšanas pakalpojumiem – piemēram, Cēzara salātu porcijai un zupai „Soļanka”. Septembra cenu monitoringā ir konstatēts arī cenu pieaugums preses izdevumiem 1 - 10 santīmu apmērā, kas, visticamāk, saistīts ar cenu noapaļošanu un cenu norādīšanu eiro no 1.oktobra, tomēr šāds cenu kāpums preses izdevumiem būtisku ietekmi uz kopējo patēriņa cenu līmeni nerada. Viesnīcu, skaistumkopšanas, kā arī taksometra un autoskolu pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

Tāpat norādām, ka septembra cenu monitoringa datu apkopojumā tika pārbaudīts arī tirgotāju un pakalpojumu sniedzēju norādītais valūtas maiņas kurss, kā rezultātā atsevišķām precēm novērotajās tirdzniecības vietās tika konstatēta neatbilstoša cenu konvertācija. Atšķirības tika konstatētas pāris centu svārstībā gan par labu patērētājam, gan tirgotājam. Pēc saziņas ar konkrētajām tirdzniecības vietām, tika konstatētas sistēmas kļūdas un šobrīd neatbilstības sistēmā ir novērstas. Tā kā obligātais cenu paralēlās atspoguļošanas periods sākas tikai ar 1.oktobri un līdz šim tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem nebija pienākums atspoguļot cenas latos un eiro, tām precēm un pakalpojumiem, kuriem vēl nebija norādītas cenas abās valūtās, datos eiro cenas tika atspoguļotas pēc oficiālā ES Padomes noteiktā EUR kursa, 1 EUR = 0.702804 LVL.

Septembrī veiktā cenu monitoringa rezultāti ir publicēti Ekonomikas ministrijas mājaslapā www.em.gov.lv, kas salīdzināmi ar iepriekšējos mēnešos veiktā monitoringa rezultātiem.

Detalizētāk par cenu novērojumu septembrī

Pārtikas produktu cenas lielākoties ir palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī cepumiem, sēklu un kviešu maizēm. Tomēr konstatēti arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi. Tostermaizei divos gadījumos konstatēts cenas pieaugums 3-5 santīmu, savukārt rudzu maize divos gadījumos kļuvusi lētāka par 7 santīmiem.

Svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas. Izņēmums ir svaigs cūkgaļas šķiņķis, kura cena piecos gadījumos samazinājusies par 23-30 santīmiem. Arī desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām (pusžāvētām un vārītām), kā arī pelmeņiem un cīsiņiem. Cenu svārstības konstatētas vienīgi doktora desai – četros gadījumos tā kļuvusi dārgāka par 6 santīmiem.

Zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cena nemainīga palikusi makrelei, svaigam lasim, un siļķu rolmopšiem.

Tāpat piena produktu grupā, cenas lielākoties palikušas nemainīgas – cena nav mainījusies pienam, kefīram un biezpienam. Tomēr atsevišķiem produktiem novērots produktu grupai raksturīgais cenu pieaugums, kas iezīmējās jau jūlija un augusta cenu monitoringa rezultātos. Cenu pieaugums novērots Holandes sieram – sešos gadījumos cena pieaugusi par 10 santīmiem, arī Krievijas siers piecos gadījumos sadārdzinājies par 20-36 santīmiem, bet kausētā siera cena sešos gadījumos pieaugusi 6-10 santīmu apmērā.

Cenas lielākoties palikušas nemainīgas eļļas un tauku produktu grupā.

Augļu grupā cenu svārstības ir ietekmējusi sezonalitāte. Cena abos virzienos svārstījusies āboliem – atsevišķos veikalos tā pieaugusi 6 - 26 santīmu apmērā, savukārt citos – samazinājusies par 4 santīmiem. Jāatzīmē, ka šeit svarīgs faktors ir tas, ka cena tiek novērota dažādu šķirņu āboliem ar atšķirīgām izcelsmes valstīm. Apelsīni četros gadījumos kļuvuši lētāki par 10 santīmiem. Septiņos gadījumos novērota vīnogu cenu samazināšanās par 20 - 56 santīmiem.

Cenu svārstības novērotas arī dārzeņu grupā. Septembra cenu novērojums iezīmē iepriekšējā mēneša tendenci dārzeņu cenām samazināties. Izņēmums ir svaigi gurķi - desmit gadījumos gurķu cena pieaugusi par 10 - 34 santīmiem. Savukārt tomātu cena turpina samazināties – četrpadsmit gadījumos tomāti kļuvuši lētāki par 10 - 30 santīmiem. Lētāki kļuvuši arī burkāni, kāposti un kartupeļi – deviņos gadījumos burkānu cena sarukusi par 5 - 10 santīmiem, kāposti trīspadsmit gadījumos kļuvuši lētāki par 6 - 20 santīmiem, bet kartupeļi astoņpadsmit gadījumos nopērkami lētāk par 4 - 13 santīmiem.

Nemainīga cena saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, tēja, kafija un ūdens. Cena garšvielām četros gadījumos samazinājusies par 6 santīmiem. Arī apelsīnu sula piecos gadījumos kļuvusi lētāka par 1 - 8 santīmiem.Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, vīnam, brendijam, degvīnam un viskijam.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam, jānorāda, ka cenas nav mainījušās saimniecības precēm (trauku mazgājamais līdzeklis, cauruļu tīrāmais līdzeklis) un personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem. Preses izdevumu grupā trīspadsmit gadījumos konstatēts cenas kāpums nedēļas žurnālam 1 santīma apmērā, savukārt cits nedēļas žurnāls četrpadsmit gadījumos kļuvis dārgāks par 10 santīmiem. Cenas abos virzienos atsevišķos gadījumos svārstījušās medikamentiem.

Konstatētas arī degvielas cenu svārstības – 95 benzīna cena divdesmit gadījumos pieaugusi par 0,01 - 0,02 santīmiem, savukārt dīzeļdegvielas cena divdesmit četros gadījumos pieaugusi par 0,01 - 0,04 santīmiem.

Kā zināms, patēriņa cenu monitorings ir viens no Latvijas Nacionālā euro ieviešanas plānā iekļautajiem pasākumiem. No š.g. janvāra līdz septembrim cenu monitorings tiks veikts reizi mēnesī; no šī gada 1.oktobra līdz 31.decembrim cenas tiks novērotas četras reizes mēnesī. Cenu monitoringu plānots veikt arī 2014.gadā. Patēriņa cenu monitoringa veikšanas galvenais mērķis ir novērot cenu svārstības pirms eiro ieviešanas un tās laikā dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Cenu monitoringa ietvaros tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem. Cenu pieraksti 120 precēm un pakalpojumiem vairāk nekā 400 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās tiek veikti vienā dienā Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Ventspilī un Rēzeknē.

Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193
Twitter: @EM_gov_lv

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014