Cenu monitorings: 97% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas

06-11-2013

Apkopotie oktobra ceturtā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot oktobra trešā un ceturtā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 97% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērojams 0,8% gadījumu, savukārt 2,2% gadījumu cena ir samazinājusies.

Kopš oktobra cenu monitoringa ietvaros tiek fiksētas cenas gan latos, gan eiro. Oktobra ceturtajā cenu novērojumā cenas eiro tika norādītas 99,5% gadījumu un tikai 0,5 % gadījumu cenas eiro vēl nebija norādītas. Cenas eiro netika norādītas taksometru pakalpojumiem un apsaimniekošanas pakalpojumu atsevišķām pozīcijām. Pārtikas un saimniecības precēm lielveikalos cenas eiro norādītas praktiski visos gadījumos, konstatēti tikai 2 gadījumi, kad cena eiro netika norādīta svaigai gaļai.

Cenu monitoringa ietvaros iegūtie dati tiek izmantoti Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) īstenoto uzraudzības aktivitāšu ietvaros. Tiek fiksētas norādītās cenas gan latos, gan eiro, kas paver iespēju pārliecināties par valūtas konvertācijas atbilstību virknei preču un pakalpojumu, kā arī sekot līdzi, vai komersanti veikuši nepieciešamās izmaiņas, lai novērstu iepriekš pieļautās kļūdas. Lai efektīvāk veiktu uzraudzības aktivitātes, turpmāk PTAC sākotnēji sazināsies telefoniski ar komersantu pārstāvjiem un informēs par konstatētajām neatbilstībām. Tomēr, neatbilstību nenovēršanas un būtisku neatbilstību konstatēšanas gadījumos, tiek veikti kontroles pasākumi. Kopā, kopš cenu paralēlās atspoguļošanas perioda sākšanās, PTAC uz monitoringa gūtās informācijas pamata ir veicis 25 pārbaudes un 17 telefoniskus zvanus par monitoringa ietvaros konstatētajiem pārkāpumiem.

Cenu monitoringa rezultāti liecina, ka gan pārtikas produktu cenas, gan saimniecības preču un personīgās aprūpes preču cenas, lielākoties, ir palikušas nemainīgas.

Atsevišķos gadījumos lētāks kļuvis piens, Krievijas siers, saulespuķu eļļa, minerālūdens, šokolādes konfekšu kaste un vīns.

Oktobra ceturtā cenu monitoringa rezultāti augļu un dārzeņu grupā iezīmē atsevišķas sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības – āboli, vīnogas un tomāti atsevišķos gadījumos kļuvuši lētāki, savukārt sadārdzinājušies kartupeļi un kāposti. Tāpat abos virzienos svārstījusies svaigu gurķu cena.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, autostāvvietām, finanšu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, autoskolu pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem kā arī kino, muzeju un baseinu apmeklējumam. Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu un taksometru pakalpojumiem.

Salīdzinot oktobra trešā un ceturtā cenu monitoringa rezultātus, cena degvielai lielākoties saglabājusies nemainīga – konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi 1% ietvaros. Ministrija atzīmē, ka arī pasaules naftas cenu svārstības šajā periodā nebija būtiskas, kas Latvijas cenās nav atspoguļojušās.

Oktobra ceturtā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka galvenajās patēriņa grupās cenu svārstības nav novērotas un cenu pieauguma temps pārtikai ir lēnāks par sezonālajām svārstībām. Atbilstoši monitoringa datiem oktobrī kopumā, patēriņa cenu pieaugums varētu būt mazāks nekā vidēji iepriekšējos gados.

Oktobrī veiktā cenu monitoringa rezultāti ir publicēti Ekonomikas ministrijas mājas lapā šeit, kas salīdzināmi ar iepriekšējos mēnešos veiktā monitoringa rezultātiem.

Detalizētāk par jaunākā cenu novērojuma rezultātiem

Pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – kviešu, rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies ne broilera stilbiņiem, ne arī svaigam cūkgaļas šķiņķim un cūkgaļas karbonādei. Arī svaigas liellopa gaļas cenas lielākoties nav mainījušās – konstatēts tikai 1 liellopa karbonādes cenas samazinājums par 9 santīmiem jeb 1,50%

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām (pusžāvētām un vārītām), kā arī pelmeņiem un cīsiņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, krabju nūjiņām un siļķu rolmopšiem un svaigam lasim.

Piena produktu grupā cenas palikušas nemainīgas kefīram, biezpienam, kausētam sieram un Holandes sieram. Taču piena produktu grupā konstatēs arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi – divos gadījumos par 5 santīmiem (6,94%) lētāks kļuvis piens, savukārt Krievijas siers vienā gadījumā kļuvis lētāks par 56 santīmiem (9,57%).

Cena saglabājusies nemainīga sviestam un margarīnam. Savukārt atsevišķos gadījumos lētāka kļuvusi saulespuķu eļļa – piecos gadījumos tās cena samazinājusies par 1 santīmu (0,56%).

Oktobra ceturtā cenu monitoringa rezultāti augļu grupā iezīmē atsevišķas sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības - ābolu cena deviņos gadījumos samazinājusies par 16 santīmiem (16,84%), savukārt vīnogas trīs gadījumos kļuvušas lētākas par 34 santīmiem jeb 26,36%. Arī dārzeņu grupā novērotas cenu svārstības sezonalitātes ietekmē. Divos gadījumos par 2 santīmiem (9,52%) sadārdzinājušies kāposti, arī kartupeļu cena divos gadījumos pieaugusi par 2-4 santīmiem (9,52-19,05%). Četros gadījumos par 16 santīmiem (12,80%) lētāki kļuvuši tomāti. Oktobra pēdējā nedēļā svārstības abos virzienos novērotas arī svaigo gurķu cenai – dažos veikalos gurķu cena ir kāpusi, savukārt citos samazinājusies – konstatēti seši gadījumi, kad gurķu cena pieaugusi par 10-30 santīmiem (12,66%-33,71%) un trīs gadījumi, kad to cena samazinājusies par 5 santīmiem jeb 5,32%.

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, sula, tēja un kafija. Savukārt minerālūdens cena vienā gadījumā samazinājusies par 7 santīmiem jeb 17,95%. Lētāka divos gadījumos par 68 santīmiem (15,93%) kļuvusi šokolādes konfekšu kaste.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, viskijam, degvīnam un šampanietim, savukārt vīns četros gadījumos kļuvis lētāks par 32 santīmiem jeb 8,77%.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (trauku mazgājamais līdzeklis, veļas pulveris un cauruļu tīrāmais līdzeklis) un personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem, medikamentiem un presei.

Salīdzinot oktobra trešā un ceturtā cenu monitoringa rezultātus, cena degvielai lielākoties saglabājusies nemainīga – konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi 1% ietvaros.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, autostāvvietām, finansu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, autoskolu pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem kā arī kino, muzeju un baseinu apmeklējumam.

Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu un taksometru pakalpojumiem.
 
Elita Rubesa-Voravko
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014