Oktobra trešais cenu monitorings: 95 % gadījumu cenu izmaiņas nav novērotas

30-10-2013

Apkopotie oktobra trešā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot oktobra otrā un trešā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 95% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērojams 2% gadījumu, savukārt 3% gadījumu cena ir samazinājusies.

Kopš oktobra cenu monitoringa ietvaros tiek fiksētas preču pakalpojumu cenas gan latos, gan eiro. Oktobra trešajā cenu novērojumā cenas eiro tika norādītas 99,5% gadījumu un tikai 0,5 % gadījumu cenas eiro vēl nebija norādītas. Cenas eiro lielākoties netika norādītas taksometru pakalpojumiem un apsaimniekošanas pakalpojumu atsevišķām pozīcijām. Pārtikas un saimniecības precēm lielveikalos cenas eiro norādītas praktiski visos gadījumos, konstatēti tikai 2 gadījumi, kad cena eiro netika norādīta svaigai gaļai.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa norāda, ka: „PTAC ikdienas darbā monitoringa rezultāti kalpo par nozīmīgu informācijas avotu cenu norādīšanas kārtības ievērošanas uzraudzības aktivitātēm, jo monitoringa ietvaros tiek nodrošināta iespēja pārliecināties par to, vai matemātiski precīzi tiek veikta valūtas konvertācija virknei preču un pakalpojumu. Uz šo brīdi, ņemot vērā monitoringa ietvaros fiksēto informāciju par iespējamiem pārkāpumiem, virkne komersantu ir iekļauti PTAC pārbaužu plānā. Pagājušās nedēļas monitoringa ietvaros no 59 fiksētajām neatbilstībām teju 27% gadījumu uz PTAC pārbaudes brīdi tās bijušas novērstas un 12% gadījumu komersanti apņēmušies veikt korektīvās darbības. Viena no redzamākajām monitoringa ietvaros fiksētajām kļūdām, ko pieļauj komersanti, ir tāda, ka cenas aprēķins konvertējot valūtu atšķiras par vienu eiro centu, kas varētu būt skaidrojams ar aprēķina kļūdu vai nekorekta valūtas kursa piemērošanu. Aicinām komersantus pievērst īpašu uzmanību cenas aprēķinam un iespēju robežās veikt pastiprinātus kvalitātes kontroles pasākumus, lai mazinātu cenu norādīšanas kļūdas rašanās riskus.”

Cenu monitoringa rezultāti liecina, ka pārtikas produktu cenas, lielākoties, ir palikušas nemainīgas, tikai atsevišķos gadījumos cenas pieaugušas svaigai liellopa gaļai, savukārt lētāks kļuvis piens, kefīrs, sviests, abos virzienos svārstījās cena minerālūdenim.

Ņemot vērā, ka cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, oktobra trešā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības, izņēmums ir vīnogas, kuru cena divos gadījumos samazinājusies par 6 santīmiem. Savukārtdārzeņu grupā lētāki kļuvuši kāposti, kartupeļi un Nīderlandes tomāti.

Saimniecības preču grupā cenu izmaiņas novērotas trauku mazgājamajam līdzeklim, kas kļuvis lētāks par 1 santīmu.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apavu remonta pakalpojumiem, autostāvvietām, finansu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, autoskolu pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem kā arī muzeju un baseinu apmeklējumam. Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu un taksometru pakalpojumiem.

Salīdzinot oktobra otrā un trešā cenu monitoringa rezultātus, cena degvielai lielākoties saglabājusies nemainīga, konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi 1% ietvaros.

Oktobrī veiktā cenu monitoringa rezultāti ir publicēti Ekonomikas ministrijas mājaslapā www.em.gov.lv, kas salīdzināmi ar iepriekšējos mēnešos veiktā monitoringa rezultātiem.

Detalizētāk par jaunākā cenu novērojuma rezultātiem

Pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu, tostermaizei un vafeļu tortei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies ne broilera stilbiņiem, ne arī svaigam cūkgaļas šķiņķim un cūkgaļas karbonādei. Arī svaigas liellopa gaļas cenas lielākoties nav mainījušās – konstatēts tikai 1 liellopa šķiņķa cenas pieaugums par 10 santīmiem jeb 2,04%.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām (pusžāvētām un vārītām), kā arī pelmeņiem un cīsiņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, krabju nūjiņām un siļķu rolmopšiem un svaigam lasim.

Piena produktu grupā cenas palikušas nemainīgas biezpienam, kausētam sieram un Krievijas sieram. Taču piena produktu grupā konstatēs arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi – septiņos gadījumos par 5 santīmiem (6,94%) lētāks kļuvis piens, savukārt kefīrs trīs gadījumos kļuvis lētāks par 3 santīmiem (4,17%).

Cena saglabājusies nemainīga saulespuķu eļļai un margarīnam. Savukārt atsevišķos gadījumos lētāks kļuvis sviests – astoņos gadījumos tā cena samazinājusies par 5 santīmiem jeb 4,59%.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, oktobra trešā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības – cena saglabājusies nemainīga āboliem, apelsīniem un banāniem. Izņēmums ir vīnogas – to cena divos gadījumos samazinājusies par 6 santīmiem(4,44%). Arī dārzeņu grupā cenu svārstības lielākoties nav novērotas. Cenas nav mainījušās garajiem gurķiem, burkāniem, sarkanajiem. Lētāki vienā gadījumā par 1 santīmu (4,55%) kļuvuši kartupeļi, divos gadījumos par 10 santīmiem (10,10%) cena samazinājusies Nīderlandes tomātiem, savukārt visbiežāk dārzeņu grupā cena svārstījusies kāpostiem – desmit gadījumos tie kļuvuši lētāki par 2 santīmiem (7,41%-8,40%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, sula, tēja un kafija. Savukārt abos virzienos svārstījusies minerālūdens cena – dažos veikalos tā pieaugusi par 5 santīmiem (15,63%) – konstatēti šādi septiņi gadījumi, tajā pašā laikā citos veikalos minerālūdens cena samazinājusies par 7 santīmiem jeb 17,95%.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, vīnam, brendijam, viskijam, degvīnam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas lielākoties nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris un cauruļu tīrāmais līdzeklis) un personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem, medikamentiem un presei. Cenu izmaiņas ir konstatētas trauku mazgājamajam līdzeklim – astoņos gadījumos tas kļuvis lētāks par 1 santīmu (1,27%).

Salīdzinot oktobra otrā un trešā cenu monitoringa rezultātus, cena degvielai lielākoties saglabājusies nemainīga – konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi 1% ietvaros.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apavu remonta pakalpojumiem, autostāvvietām, finansu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, autoskolu pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem kā arī muzeju un baseinu apmeklējumam.

Vienā gadījumā no 7,30 Ls uz 7,31 Ls pieaugusi cena apģērbu tīrīšanas pakalpojumiem, kas varētu būt skaidrojams ar eiro cenu noapaļošanu uz augšu – cena eiro šajā gadījumā pieaugusi no 10,39 EUR uz 10,40 EUR. Dārgāka par 1 latu (16,67%) 1 gadījumā kļuvusi eļļas un filtru nomaiņa automašīnai.

Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu un taksometru pakalpojumiem.

Elita Rubesa-Voravko
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014