Monitorings: 96 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas

13-11-2013

Apkopotie novembra pirmā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar oktobra pēdējās nedēļas cenu monitoringa datiem, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 96,15 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērots 1,12 % gadījumu, savukārt 2,73 % gadījumu cena ir samazinājusies.

Novembra pirmajā cenu novērojumā cenas eiro tika norādītas 99,7 % gadījumu. Tikai 0,3 % gadījumu cenas eiro vēl nebija norādītas. Cenas eiro atsevišķos gadījumos netika norādītas taksometru pakalpojumiem un apsaimniekošanas pakalpojumu atsevišķām pozīcijām. Pārtikas un saimniecības precēm lielveikalos cenas eiro norādītas praktiski visos gadījumos, konstatēts tikai viens gadījums, kad cena eiro par 1 kg netika norādīta Holandes sieram.

Cenu monitoringa ietvaros iegūtie dati tiek izmantoti Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) īstenoto uzraudzības aktivitāšu ietvaros. Tiek fiksētas norādītās cenas gan latos, gan eiro, kas ļauj pārliecināties par valūtas konvertācijas atbilstību virknei preču un pakalpojumu, kā arī sekot līdzi, vai komersanti veikuši nepieciešamās izmaiņas, lai novērstu iepriekš pieļautās kļūdas. Lai efektīvi veiktu uzraudzības aktivitātes, PTAC sākotnēji sazinās telefoniski ar komersantu pārstāvjiem un informē par konstatētajām neatbilstībām. Tomēr, neatbilstību nenovēršanas un būtisku neatbilstību konstatēšanas gadījumos, tiks veikti kontroles pasākumi. Kopā, kopš cenu paralēlās atspoguļošanas perioda sākšanās, PTAC uz monitoringa gūtās informācijas pamata ir veicis 25 pārbaudes un 17 telefoniskus zvanus par monitoringa ietvaros konstatētajiem pārkāpumiem.

Cenu monitoringa rezultāti liecina, ka gan pārtikas produktu cenas, gan saimniecības preču un personīgās aprūpes preču cenas, lielākoties, ir palikušas nemainīgas. Atsevišķos gadījumos lētāka kļuvusi rudzu maize, svaiga cūkgaļa, olas, viskijs, vīns un medikamenti.Novembra pirmais cenu monitorings iezīmē vairākas sezonalitātes ietekmē notikušas cenu izmaiņas augļu un dārzeņu grupā – banāni un kāposti atsevišķos gadījumos kļuvuši lētāki, savukārt sadārdzinājušās vīnogas, gurķi un kartupeļi. Tradicionāli novembrī nav vērojams būtisks cenu pieaugums un sagaidāms, ka arī šogad novembrī cenu izmaiņas būs minimālas.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, finansu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem, kā arī autoremonta pakalpojumiem. Atsevišķos gadījumos lētāks kļuvis kino un muzeja apmeklējums, savukārt sadārdzinājies baseina apmeklējums. Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu un taksometru pakalpojumiem.

Salīdzinot oktobra ceturtā un novembra pirmā monitoringa rezultātus, cena degvielai lielākoties saglabājusies nemainīga – konstatēti atsevišķi cenu samazināšanās gadījumi 2% ietvaros. Ministrija atzīmē, ka naftas cenas pasaulē 2013.gada septembra beigās un oktobrī samazinājās, kas atspoguļojas arī Latvijas degvielas cenās.

Novembrī veiktā cenu monitoringa rezultāti publicēti Ekonomikas ministrijas mājas lapā (šeit.), kas salīdzināmi ar iepriekšējos mēnešos veiktā monitoringa rezultātiem.

Detalizētāk par jaunākā cenu monitoringa novērojuma rezultātiem

Pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm (sēklu, kviešu un tostermaizei). Tomēr konstatēti arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi – astoņos gadījumos par 3 santīmiem (3,37%) lētāka kļuvusi rudzu maize.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies ne broilera stilbiņiem, ne arī svaigam cūkgaļas šķiņķim un svaigai liellopa gaļai. Vienīgais izņēmums ir svaiga cūkgaļas karbonāde – tā piecos gadījumos kļuvusi lētāka par 16 - 30 santīmiem (3,68% - 7,52%).

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām (pusžāvētām un vārītām), kā arī pelmeņiem un cīsiņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, krabju nūjiņām un siļķu rolmopšiem un svaigam lasim.

Novembra pirmajā nedēļā cenu svārstības nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas pienam, kefīram, biezpienam, kausētam sieram, kā arī Krievijas un Holandes sieriem.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, saulespuķu eļļai un margarīnam. Olas divos gadījumos kļuvušas lētākas par 14 santīmiem jeb 10,07%.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, novembra pirmā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības – cena saglabājusies nemainīga āboliem un apelsīniem. Cenu pieaugums piecos gadījumos 4 - 30 santīmu apmērā (3,20% - 31,58%) novērots vīnogām, savukārt banāni divos gadījumos kļuvuši lētāki par 10 santīmiem jeb 10,10%. Dārzeņu grupā cenas saglabājušās nemainīgas tomātiem, burkāniem un paprikai. Svaigie gurķi trīs gadījumos kļuvuši dārgāki par 25 santīmiem jeb 28,09%, bet septiņos gadījumos par 2 - 4 santīmiem (9,52% - 19,05%) cena pieaugusi kartupeļiem. Savukārt kāposti trīs gadījumos kļuvuši lētāki par 2 santīmiem (8%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, minerālūdens, sula, tēja un kafija.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, degvīnam un šampanietim, savukārt viskija cena septiņos gadījumos samazinājusies par 2 latiem un 5 santīmiem jeb 11,49%, kā arī vīns vienā gadījumā kļuvis lētāks par 32 santīmiem jeb 8,77%.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (trauku mazgājamais līdzeklis, veļas pulveris un cauruļu tīrāmais līdzeklis) un personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem un presei. Savukārt atsevišķu medikamentu cena četros gadījumos samazinājusies par 15 santīmiem jeb 8,88%.

Salīdzinot oktobra ceturtā un novembra pirmā monitoringa rezultātus, cena degvielai lielākoties saglabājusies nemainīga – konstatēti atsevišķi cenu samazināšanās gadījumi 2% ietvaros.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, finansu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem, kā arī autoremonta pakalpojumiem.

Vienā gadījumā konstatēts cenas samazinājums kino biļetes cenai 50 santīmu jeb 16,57% apmērā. Tāpat vienā gadījumā cena par 1 latu un 50 santīmiem (50%) samazinājusies muzeja apmeklējumam, kas skaidrojams ar konkrētā muzeja sezonalitātes politiku. Savukārt dārgāks vienā gadījumā par 55 santīmiem (22,92%) kļuvis baseina apmeklējums. Jāatzīmē, ka konkrētais baseins atrodas pašvaldības pārvaldībā un cenas sadārdzinājums ir noticis atbilstoši domes lēmumam par cenu pieaugumu.

Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu un taksometru pakalpojumiem.

Evita Urpena
LR Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014