Cenu monitorings: 95 % cenu izmaiņas nav novērotas, cenu svārstības - sezonālu faktoru ietekmē

20-11-2013

Apkopotie novembra otrā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar novembra pirmā cenu monitoringa rezultātiem, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 95,2 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērojams 1,7 % gadījumu, savukārt 3,1 % gadījumu cena ir samazinājusies.

 

Novembra otrajā cenu monitoringa ietvaros tika fiksētas cenas gan latos, gan eiro. Novembra otrajā cenu novērojumā cenas eiro tika norādītas praktiski visos gadījumos – izņēmums ir taksometru pakalpojumi, kuru sniedzēji joprojām atsevišķos gadījumos nevarēja nosaukt cenas eiro izteiksmē.

Pārtikas un saimniecības precēm lielveikalos cenas eiro norādītas visos gadījumos. 

Gan pakalpojumu grupā, gan pārtikas produktu grupā cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Pārtikas produktu grupā nelielas cenu svārstības novērojamas saistībā ar rudens / ziemas sezonas iestāšanos. Pārtikas preču grupā cenas vienā gadījumā dārgāka ir kļuvusi svaiga cūkgaļas karbonāde, atsevišķos gadījumos samazinājusies cena saulespuķu eļļai, savukārt minerālūdens cena svārstījusies abos virzienos. Novembra otrais cenu monitorings iezīmē vairākas sezonalitātes ietekme notikušas cenu izmaiņas augļu un dārzeņu grupā – banāni un tomāti atsevišķos gadījumos kļuvuši lētāki, savukārt sadārdzinājušies gurķi un sarkanie pipari.

Novembra otrais cenu monitorings norāda uz degvielas cenu samazināšanos 1-2% apmērā.

Otrā cenu monitoringa datu liecina, ka cenas nav mainījušās saimniecības precēm un personīgās aprūpes precēm, kā arī tabakas izstrādājumiem, presei un medikamentiem.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas. Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu pakalpojumiem.

Detalizētāku ieskatu cenu dinamikā cenu monitoringa ietvaros ir iespējams iegūt datu apkopojumā, kas publicēts EM mājas lapā: šeit.

Detalizētāka informācija par monitoringa rezultātiem

Pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas un nelielās cenu svārstības novērojamas saistībā ar rudens / ziemas sezonas iestāšanos. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies ne broilera stilbiņiem, ne arī svaigam cūkgaļas šķiņķim un svaigai liellopa gaļai. Vienīgais izņēmums ir svaiga cūkgaļas karbonāde – tā vienā gadījumā sadārdzinājusies par 30 santīmiem jeb 8,13% .

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām (pusžāvētām un vārītām), kā arī pelmeņiem un cīsiņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, krabju nūjiņām un siļķu rolmopšiem un svaigam lasim.

Novembra otrajā nedēļā cenu svārstības nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas pienam, kefīram, biezpienam, kausētam sieram, kā arī Krievijas un Holandes sieriem.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam un margarīnam. Savukārt saulespuķu eļļa piecos gadījumos kļuvusi lētāka par 8 santīmiem jeb 4,55%.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, novembra otrā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības – izņēmums ir banānu cena, kas trīs gadījumos samazinājusies par 10 santīmiem jeb 9,52%. Savukārt dārzeņu grupā cenu svārstības sezonalitātes ietekmē ir plašāk novērotas – gurķi deviņos gadījumos sadārdzinājušies par 16-20 santīmiem (17,98%-22,47%). Dārgāki kļuvuši arī sarkanie pipari – to cena trīspadsmit gadījumos pieaugusi 14-20 santīmu apmērā (10,37%-19,05%). Tomātu cena savukārt divos gadījumos samazinājusies par 24 santīmiem jeb 18, 60%.

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, sula, tēja un kafija. Savukārt minerālūdens cena svārstījusies abos virzienos – piecos gadījumos tā cena pieaugusi par 5 santīmiem jeb 15,63%, bet trīs gadījumos minerālūdens kļuvis lētāks par 2 santīmiem jeb 5,13%.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (trauku mazgājamais līdzeklis, veļas pulveris un cauruļu tīrāmais līdzeklis) un personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem, medikamentiem un presei.

Salīdzinot novembra pirmā un otrā cenu monitoringa rezultātus, divdesmit vienā gadījumā par 1 santīmu (1,06%-1,10%) samazinājusies 95.benzīna cena, savukārt divdesmit divos gadījumos 1-2 santīmu (0,56%-2,25%) apmērā samazinājusies dīzeļdegvielas cena. Zīmīgi, ka arī pasaules naftas cenas 2013. gada novembra sākumā samazinājās, kas atspoguļojas arī Latvijas degvielas cenās.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumiem, veļas mazgāšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, kino, muzeja un baseina apmeklējumam, autoskolu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem un finansu pakalpojumiem.

Vienā gadījumā konstatēts cenas pieaugums taksometru pakalpojumiem 53 santīmu (16,06%) apmērā – cena pieaugusi no Ls 3,30 uz Ls 3,83, kas eiro izteiksmē sastāda pieaugumu no EUR 4,77 uz EUR 5,45. Šis pieaugums varētu būt skaidrojams ar eiro cenu noapaļošanu uz augšu.

Apavu remonta pakalpojumiem savukārt vienā gadījumā cena par 30 santīmiem (5,45%) no Ls 5,50 uz Ls 5,20 (eiro izteiksmē no EUR 7,82 uz EUR 7,40) samazinājusies, kas attiecīgi varētu būt skaidrojams ar eiro cenu noapaļošanu uz leju.

Cenu samazināšanās konstatēta arī autoremonta pakalpojumiem – vienā gadījumā konstatēts cenas samazinājums par 11 santīmiem (1%) - cena samazinājusies no Ls 11,00 uz Ls 10,89, kas eiro izteiksme ir samazinājums no EUR 15,65 uz EUR 15,50.

Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu pakalpojumi.

 
Evita Urpena
EM Sabiedrisko attiecību nodaļa
67013193
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014