Cenas eiro un latos norādītas visām monitoringā novērotajām precēm un pakalpojumiem

26-11-2013

Apkopotie novembra trešā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar novembra otrā cenu monitoringa rezultātiem, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 95,4 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērojams 2,5 % gadījumu, savukārt 2,1 % gadījumu cena ir samazinājusies.

Novembra trešā cenu monitoringa ietvaros tika fiksētas cenas gan latos, gan eiro. Novembra trešajā cenu novērojumā cenas eiro un latos tika norādītas visām novērotajām precēm un pakalpojumiem.

Gan pakalpojumu grupā, gan pārtikas produktu grupā cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Pārtikas produktu grupā atsevišķos gadījumos samazinājusies cena saulespuķu eļļai un krabju nūjiņām, savukārt dārgāks atsevišķos gadījumos kļuvis biezpiens un kausētais siers. Novembra trešais cenu monitorings iezīmē vairākas sezonalitātes ietekmē notikušas cenu izmaiņas augļu un dārzeņu grupā – atsevišķos gadījumos gurķi, kāposti un pipari kļuvuši lētāki, sadārdzinājušies ir tomāti, savukārt vīnogu cena svārstījusies abos virzienos.

Novembra trešais cenu monitorings norāda uz degvielas cenu svārstībām 1% ietvaros.

Trešā cenu monitoringa dati liecina, ka cenas nav mainījušās saimniecības precēm un personīgās aprūpes precēm, kā arī tabakas izstrādājumiem, presei un medikamentiem.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas. Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu un autoremonta pakalpojumiem.

Detalizētāku ieskatu cenu dinamikā cenu monitoringa ietvaros ir iespējams iegūt datu apkopojumā, kas publicēts EM mājas lapā: šeit.

Detalizētāka informācija par monitoringa rezultātiem

Pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, svaigai cūkgaļai, kā arī svaigai liellopa gaļai.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām (pusžāvētām un vārītām), kā arī pelmeņiem un cīsiņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, siļķu rolmopšiem un svaigam lasim. Cenu svārstības ir novērotas krabju nūjiņām – tās piecos gadījumos kļuvušas lētākas par 7 santīmiem jeb 8,86%.

Novembra trešajā nedēļā cenu svārstības lielākoties nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas pienam, kefīram, kā arī Krievijas un Holandes sieriem. Savukārt cena trīspadsmit gadījumos pieaugusi biezpienam – tas kļuvis dārgāks par 9 santīmiem jeb 16,98%. Divos gadījumos dārgāks kļuvis arī kausētais siers – tā cena pieaugusi par 3 santīmiem jeb 3,37%.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam un margarīnam. Savukārt saulespuķu eļļa septiņos gadījumos kļuvusi lētāka par 8 santīmiem jeb 4,55%.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, novembra trešā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības – izņēmums ir vīnogu cena, kas septiņos gadījumos svārstījusies 4 santīmu robežās abos virzienos. Savukārt dārzeņu grupā cenu svārstības sezonalitātes ietekmē ir plašāk novērotas – Spānijas gurķi septiņos gadījumos kļuvuši lētāki par 6-20 santīmiem (5,71%-18,35%). Lētāki kļuvuši arī kāposti – četros gadījumos to cena samazinājusies par 2 santīmiem jeb 8%, kā arī sarkanie pipari – desmit gadījumos tie kļuvuši lētāki 16-20 santīmiem (12,80%-13,42%). Trīs gadījumos sadārdzinājušies tomāti – to cena pieaugusi par 24 santīmiem (22,86%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, sula, tēja, minerālūdens un kafija.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (trauku mazgājamais līdzeklis, veļas pulveris un cauruļu tīrāmais līdzeklis) un personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem, medikamentiem un presei.

Salīdzinot novembra otrā un trešā cenu monitoringa rezultātus novēroti atsevišķi degvielas cenu svārstību gadījumi 1% ietvaros.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumiem, veļas mazgāšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, kino, muzeja un baseina apmeklējumam, autoskolu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem un finansu pakalpojumiem

Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu un autoremonta pakalpojumiem.

Elita Rubesa- Voravko
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014