Novembra ceturtā cenu monitoringa rezultāti – vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga

04-12-2013

Apkopotie novembra ceturtā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot novembra trešā un ceturtā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 95,3% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērojams 3% gadījumu, savukārt 1,7% gadījumu cena ir samazinājusies.

 

Monitoringa dati liecina, ka pārtikas preču grupā cena atsevišķos gadījumos pieaugusi cūkgaļas karbonādei, pienam un kefīram, savukārt cenu samazināšanās atsevišķos gadījumos novērota vārītai desai un kafijai.

Novembra ceturtais cenu monitorings iezīmē vairākas sezonalitātes ietekmē notikušas cenu izmaiņas dārzeņu grupā – atsevišķos gadījumos gurķi kļuvuši lētāki, sadārdzinājušies kartupeļi, bet sarkano piparu cena svārstījusies abos virzienos.

Monitoringa dati norāda uz degvielas cenu kāpumu 1% ietvaros, kas arī atspoguļojas pasaules naftas cenu kāpumā šajā periodā.

Ceturtā cenu monitoringa datu apkopojums liecina, ka cenas lielākoties nav mainījušās saimniecības precēm un personīgās aprūpes precēm, kā arī tabakas izstrādājumiem, un presei. Tomēr konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi – lētāks kļuvis trauku mazgājamais līdzeklis, bet sadārdzinājušies medikamenti.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas, tomēr konstatēti atsevišķi gadījumi, kad cenas pieaugušas taksometru pakalpojumiem. Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu pakalpojumiem.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs pēc jaunāko monitoringa datu pārbaudes secināja, ka gandrīz visām precēm ir korekti norādīta cenu konvertācija. Atsevišķām precēm konstatēta pieļaujamā centa svārstība (piemēram, EUR 3.79 un EUR 3.78 = LS 2.66). Tāpat divām precēm “Drogas” veikalos tika novērota nekorekta cenas konvertācija, par ko tirgotājs tika informēts, aicinot novērst iespējamos pārkāpumus. Savukārt pakalpojumiem visas cenas bija norādītas atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

Detalizētāku ieskatu cenu dinamikā cenu monitoringa ietvaros ir iespējams iegūt datu apkopojumā, kas publicēts EM mājas lapā: šeit.

Detalizētāka informācija par monitoringa rezultātiem

Pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, kā arī svaigai liellopa gaļai. Savukārt cūkgaļas karbonāde piecos gadījumos kļuvusi dārgāka par 16-26 santīmiem (3,82%-6,36%).

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā arī pelmeņiem un cīsiņiem, tomēr konstatēti septiņi gadījumi, kad vārītā desa kļuvusi lētāka par 16 santīmiem jeb 7,44%.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, siļķu rolmopšiem, krabju nūjiņām un svaigam lasim.

Novembra ceturtajā nedēļā cenu svārstības lielākoties nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas biezpienam, Holandes sieram, kausētajam sieram, kā arī Krievijas sieram. Taču konstatēti arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi - piena cena septiņos gadījumos pieaugusi par 2 santīmiem (2,99%), arī kefīrs septiņos gadījumos sadārdzinājies par 1 santīmu (1,45%).

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, novembra ceturtā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības – konstatēts viens gadījums, kad banānu cena pieaugusi par 14 santīmiem (16,47%). Savukārt dārzeņu grupā cenu svārstības sezonalitātes ietekmē ir plašāk novērotas – piecos gadījumos par 2 santīmiem (9,52%) dārgāki kļuvuši kartupeļi. Spānijas gurķi piecos gadījumos kļuvuši lētāki par 7-26 santīmiem (6,67%-24,76%). Sarkano piparu cena savukārt svārstījos abos virzienos – divos gadījumos tā pieaugusi par 34 santīmiem jeb 25,29%, bet sešos gadījumos samazinājusies 10 – 16 santīmu (7,75%-12,80%) apmērā.

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, sula, tēja un minerālūdens. Lētāka piecos gadījumos kļuvusi kafija – tās cena samazinājusies par 10 santīmiem (2,28%).

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Izņēmums ir trauku mazgājamais līdzeklis - septiņos gadījumos tas kļuvis lētāks par 9 santīmiem jeb 11,54%. Cenas nav mainījušās personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem un presei. Savukārt medikamentu grupā trīs gadījumos novērots cenas pieaugums par 18 santīmiem jeb 10,65%.

Novembra ceturtais cenu monitorings norāda uz degvielas cenu kāpumu1% ietvaros, kas arī atspoguļojas pasaules naftas cenu kāpumā šajā periodā.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, veļas mazgāšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, kino, muzeja un baseina apmeklējumam, autoskolu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem, autoremonta pakalpojumiem un finansu pakalpojumiem

Cenu pieaugums novērots taksometra pakalpojumiem – divos gadījumos taksometru pakalpojumu cena pieaugusi no Ls 4,00 uz Ls 4,50, kas attiecīgi eiro izteiksmē veido cenu pieaugumu no EUR 5,69 uz EUR 6,40. Šie gadījumi varētu būt skaidrojami ar eiro cenu noapaļošanu uz augšu.

Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu pakalpojumiem.

Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014