Decembra pirmais cenu monitorings rāda minimālas cenu svārstības

11-12-2013

Apkopotie decembra pirmā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot novembra ceturtā un decembra pirmā cenu monitoringa datus, secināts, ka 95,8 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas, cenu pieaugums ir novērots 2,4 % gadījumu, savukārt 1,8 % gadījumu cena ir samazinājusies.

 

Decembra pirmā cenu monitoringa rezultāti rāda, ka pārtikas preču grupā cena atsevišķos gadījumos samazinājusies sulai un minerālūdenim. Decembra pirmais cenu monitorings iezīmē vairākas sezonalitātes ietekmē notikušas cenu izmaiņas augļu grupā – atsevišķos gadījumos dārgākas kļuvušas vīnogas, cena samazinājusies banāniem, bet abos virzienos cenu svārstības novērotas apelsīniem. Arī dārzeņiem - gurķiem un saldajiem pipariem - novērotas cenu svārstības abos virzienos.

Tāpat decembra pirmais cenu monitorings norāda uz dīzeļdegvielas cenu pieaugumu. Savukārt lētāka vienā gadījumā kļuvusi siltumenerģija. Decembra pirmā cenu monitoringa datu apkopojums liecina, ka cenas lielākoties nav mainījušās saimniecības precēm un personīgās aprūpes precēm kā arī tabakas izstrādājumiem, un presei. Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas, tomēr konstatēti atsevišķi gadījumi, kad cenas samazinājušās viesnīcu pakalpojumiem.

Vērtējot jaunākos cenu monitoringa datus, Ekonomikas ministrija secinājusi, ka vērojams patēriņa cenu samazinājums (pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem samazinājums bija par 0,5 %), kas parasti novembrī nav raksturīgs. Visvairāk cenu samazināšanos ietekmēja cenu kritums pārtikai (akciju ietekme), alkoholiskajiem dzērieniem un degvielai. Savukārt, atbilstoši decembra pirmās nedēļas monitoringam, pārtikas cenas svārstījušās atbilstoši sezonalitātei. Tradicionāli decembrī akciju ietekmē nav vērojams būtisks cenu pieaugums un sagaidāms, ka arī šogad decembrī cenu izmaiņas būs minimālas. Arī pasaules naftas cenas 2013.gada decembra sākumā nav mainījušās, salīdzinot ar novembra pēdējo nedēļu. Latvijas cenām saglabājas tendence svārstīties 1 % robežās.

Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centrs secinājis, ka decembra pirmās nedēļas monitoringa datos ir vērojama vairākiem produktiem nekorekta konvertācija, par ko tiks informēta SIA MAXIMA LATVIJA un SIA PALINK, un konkrētie komersanti tiks aicināti novērst iespējamos pārkāpumus. Jāatzīmē, ka iepriekšējo monitoringu datos nekorekta konvertācija bija AS “Drogas” veikalu divām precēm. Pēc saziņas ar AS “Drogas” vadību, tika pārbaudīti AS “Drogas” veikali un šo preču neatbilstības netika konstatētas. Pakalpojumu grupā cenu norādīšanas kārtībā nav konstatēti pārkāpumi.

Detalizēts cenu monitoringa apraksts:

Pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, svaigai cūkgaļai, kā arī svaigai liellopa gaļai.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā arī pelmeņiem un cīsiņiem, tomēr konstatēti seši gadījumi, kad vārītā desa kļuvusi dārgāka par 16 santīmiem jeb 8,04 %. Te gan jāatzīmē, ka šis gadījums nav uzskatāms par cenas sadārdzinājumu, bet gan par tirgotāja politikas rezultātu, kuras ietvaros iepriekšējā nedēļā akcijas precei netika norādīta pilnā cena.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, siļķu rolmopšiem, krabju nūjiņām un svaigam lasim.

Decembra pirmajā nedēļā cenu nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas pienam, kefīram, biezpienam, Holandes sieram, kausētajam sieram, kā arī Krievijas sieram.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, decembra pirmā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības, tomēr konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi. Vīnogu cena trīs gadījumos pieaugusi par 16 santīmiem jeb 12,40 %, savukārt banāni vienā gadījumā kļuvuši lētāki par 17 santīmiem jeb 17,17 %. Apelsīnu cena svārstījusies abos virzienos – vienā gadījumā to cena pieaugusi par 14 santīmiem jeb 14,74 %, bet divos gadījumos tie kļuvuši lētāki par 10 santīmiem jeb 10,10 %.

Arī dārzeņu grupā atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības – decembra pirmā nedēļa iezīmē dārzeņu cenu svārstību abos virzienos, tā piemēram, saldo piparu cena piecos gadījumos ir pieaugusi par 20 santīmiem jeb 16,81 %, bet sešos gadījumos – samazinājusies par 14 santīmiem jeb 12,84 %. Arī svaigu gurķu cena svārstījusies abos virzienos – Spānijas gurķu cena četros gadījumos pieaugusi par 7-60 santīmiem (7,14 % - 50,42 %), bet sešos gadījumos samazinājusies par 1-14 santīmiem (1,01 % -15,73 %).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja un kafija, savukārt minerālūdens divos gadījumos kļuvis lētāks par 2 santīmiem (5,13 %). Arī apelsīnu sula kļuvusi lētāka – astoņos gadījumos konstatēts cenas samazinājums par 2 santīmiem jeb 2,06 %.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Cenas nav mainījušās personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem, medikamentiem un presei.

Salīdzinot novembra ceturtā un decembra pirmā cenu monitoringa rezultātus, konstatēts, ka divdesmit četros gadījumos par 0,5 – 2 santīmiem (0,44 % - 2,20 %) pieaugusi dīzeļdegvielas cena.

Jāatzīmē arī, ka, atbilstoši SPRK lēmumam, vienā gadījumā par 2 latiem un 86 santīmiem (5,75%) lētāka kļuvusi siltumenerģija.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, veļas mazgāšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, kino, muzeja un baseina apmeklējumam, skaistumkopšanas pakalpojumiem un finansu pakalpojumiem, kā arī taksometru pakalpojumiem, kuru cenas iepriekšējās nedēļās bieži bijušas svārstīgas.

Cenu pieaugums vienā gadījumā novērots melnas kafijas tasei – cena pieaugusi no Ls 0,77 uz Ls 0,95, kas eiro izteiksmē veido pieaugumu no EUR 1,10 uz EUR 1,35. Konkrētajā gadījumā tirgotājs informēja cenu novērotāju, ka pieaugums ir saistīts ar to, ka, sākot ar decembri, visiem klientiem klāt pie kafijas tiek pasniegti cepumi.

Lētāki četros gadījumos decembra pirmajā nedēļā kļuvuši viesnīcu pakalpojumi.

Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014