Cenu monitorings – decembrī samazinājās siltumenerģijas cena

28-12-2013

Apkopotie decembra trešā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot decembra otrā un decembra trešā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 95,9% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērojams 2% gadījumu, savukārt 2,1% gadījumu cena ir samazinājusies.

Kopumā vērtējot monitoringa datus, decembra trešās nedēļas novērojums liecina, ka pārtikas cenas svārstās atbilstoši sezonalitātei - cenas pieaug dārzeņiem, bet samazinās augļiem.

Savukārt siltumenerģijas cenas ietekmē dabasgāzes cenu izmaiņas. AS „Latvijas gāze” paziņojumi par dabasgāzes tirdzniecības cenām liecina, ka dabasgāzes cena šī gada decembrī un nākamā gada janvārī un februārī samazināsies. Līdz ar to ir sagaidāms arī siltuma cenas samazinājums un, salīdzinot ar iepriekšējā gada decembri, tā būs par 11% zemāka.

Tai pat laikā pasaules naftas cenas šajā periodā nav būtiski mainījušās, kas atspoguļojas arī Latvijas cenās - saglabājas tendence degvielas cenām svārstīties 1% robežās.

Detalizētāku ieskatu cenu dinamikā cenu monitoringa ietvaros ir iespējams iegūt datu apkopojumā, kas publicēts EM mājas lapā: šeit, kur ikviens interesents var tos aplūkot. Atgādinājums – iegūtie rezultāti ir paredzēti tikai konkrēta produkta, pakalpojuma cenu salīdzinājumam viena tirdzniecības, pakalpojumu sniedzēja vietā (adresē)!

Detalizētāks apraksts:

Pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei. Savukārt griķi kļuvuši lētāki – piecos gadījumos to cena samazinājusies par 17 santīmiem jeb 18,48%.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, svaigai liellopa gaļai, kā arī cūkgaļas šķiņķim, bet cūkgaļas karbonāde četros gadījumos kļuvusi lētāka par 6 santīmiem jeb 1,35%.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā arī cīsiņiem un pelmeņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, siļķu rolmopšiem un svaigam lasim, savukārt krabju nūjiņas divos gadījumā kļuvušas lētākas par 7 santīmiem jeb 8,86%.

Decembra trešajā nedēļā cenu svārstības nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas kefīram, Holandes sieram, kausētajam sieram, kā arī Krievijas sieram. Divos gadījumos lētāks par 3 santīmiem jeb 4,84% kļuvis biezpiens.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Augļu grupā konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi. Vīnogas kļuvušas dārgākas – 3 gadījumos to cena pieaugusi par 54 -60 santīmiem (37,24%-43,17%). Apelsīnu cena savukārt astoņos gadījumos samazinājusies par 6-14 santīmiem (6,32%-14,14%).

Arī dārzeņu grupā atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības – decembra trešajā nedēļa sadārdzinājušies gurķi – to cena pieaugusi 10-46 santīmu apmērā (6,71%-46,46%). Dārgāki kļuvuši arī tomāti – to cena deviņos gadījumos pieaugusi 20-40 santīmu apmērā (23,53%-52,17%), savukārt septiņos gadījumos sadārdzinājušies kartupeļi – to cena pieaugusi par 4 santīmiem (21,05%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja, sula un kafija.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Cenas nav mainījušās personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem, medikamentiem un presei.

Atbilstoši SPRK lēmumiem, sešos gadījumos par 40 santīmiem – 4 latiem un 38 santīmiem (0.99%-8,32%) cena samazinājusies siltumenerģijai.

Decembra trešais cenu monitorings norāda uz degvielas cenas svārstībām 1 % ietvaros.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, veļas mazgāšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, kino, muzeja un baseina apmeklējumam, skaistumkopšanas pakalpojumiem un finansu pakalpojumiem, kā arī taksometru pakalpojumiem, kuru cenas iepriekšējās nedēļās bieži bijušas svārstīgas.

Viesnīcu pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

Galvenie secinājumi pēc decembra trešā cenu monitoringa veikšanas ir sekojoši - cenu izmaiņas novērojamas starp dažādām precēm un pakalpojumiem dažādās Latvijas pilsētās un atšķirīgu pakalpojumu sniedzēju vidū. Pārtikas preču grupā cena atsevišķos gadījumos samazinājusies cūkgaļas karbonādei, griķiem, biezpienam un krabju nūjiņām. Decembra trešais cenu monitorings iezīmē vairākas sezonalitātes ietekme notikušas cenu izmaiņas augļu grupā – atsevišķos gadījumos dārgākas kļuvušas vīnogas, bet lētāki apelsīni. Decembra trešais cenu monitorings iezīmē cenu pieaugumu dārzeņu grupā. Dārgāki kļuvuši gurķi, tomāti un kartupeļi. Decembra trešā cenu monitoringa datu apkopojums liecina, ka cenas lielākoties nav mainījušās saimniecības precēm un personīgās aprūpes precēm kā arī tabakas izstrādājumiem, un presei. Lētāka kļuvusi siltumenerģija. Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas, izņēmums ir viesnīcu pakalpojumi, kuru cenas svārstījušās abos virzienos.

Atgādinām, ka iepazīstoties ar cenu monitoringa rezultātiem, pirms secinājumu izdarīšanas par cenu svārstībām, ir jāpievērš uzmanība dalījumam starp aktuālo cenu un pilno cenu. Aktuālās cenas ir atrodamas datu apkopojuma sadaļā "1. Kopējie dati par cenu novērojumu (datubāze)", kā arī tās tiek attēlotas grafikos. Akciju cenu gadījumā akcijas cena tiek norādīta kā aktuālā cena, savukārt cena bez akcijas – kā pilnā cena. Vēlamies vērst uzmanību, ka decembra cenu monitoringa datu apkopojumā eiro kurss ir aprēķināts no cenas eiro un cenas latos. Nobīdes no ES Padomes noteiktā kursa 0.702804 nav uzskatāmas par ļaunprātīgu tirgotāju rīcību, bet gan par cenu noapaļošanas līdz divām zīmēm aiz komata rezultātu.

Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
T.: 67013193
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014