Cenu monitorings - arī decembra beigās vairākumam preču pamata cena palika nemainīga

03-01-2014

Apkopotie decembra ceturtā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot decembra trešā un decembra ceturtā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 96,2% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērojams 2,2% gadījumu, savukārt 1,6% gadījumu cena ir samazinājusies.

Vērtējot decembra pēdējās nedēļās cenu monitoringa rezultātus var secināt, ka novērotās cenu svārstības, it īpaši pārtikai, atbilst kopējām cenu tendencēm pasaules tirgos (piemēram, apelsīniem). Arī pasaules naftas cenu dinamika liecināja, ka decembra nogalē nebija gaidāmas būtiskas cenu svārstības degvielai, ko apliecina arī monitoringa rezultāti. Atsevišķu pārtikas preču sadārdzināšanās (piemēram, rudzu maizei) ir novērota vien dažās tirdzniecības vietās, kas nozīmē, ka to ir noteikuši dažādi mikrolīmeņa faktori un spiedienu uz kopējo cenu līmeni tas nerada. Kopumā decembrī monitoringā novērotās cenu svārstības atbilst iepriekšējos gados vērojamajām sezonālajām svārstībām.

Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) vērtējot decembra ceturtā monitoringa novērojumus konstatēja, ka gandrīz visām monitoringa precēm ir korekti norādīta cenu konvertācija, dažām precēm ir pieļaujamā viena eiro centa svārstība. Arī pakalpojumiem konvertācija tika norādīta korekti, tikai dažiem pakalpojumiem bija vērojama pieļaujamā viena eiro centa svārstība.

Detalizētāku ieskatu cenu dinamikā cenu monitoringa ietvaros ir iespējams iegūt datu apkopojumā, kas tiks publicēts EM mājas lapā (šeit.), kur ikviens interesents var tos aplūkot. Atgādinājums – iegūtie rezultāti ir paredzēti tikai konkrēta produkta, pakalpojuma cenu salīdzinājumam viena tirdzniecības, pakalpojumu sniedzēja vietā (adresē)!

Detalizēts cenu monitoringa pārskats:

Cena nav mainījusies rīsiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu un tostermaizei. Dārgāka par 4 santīmiem jeb 4,65% astoņos gadījumos kļuvusi rudzu maize. Savukārt griķi kļuvuši lētāki – četros gadījumos to cena samazinājusies par 7 santīmiem jeb 7,61%. Tomēr secināms, ka pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, svaigai liellopa gaļai, kā arī svaigai cūkgaļai.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā arī cīsiņiem un pelmeņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, siļķu rolmopšiem un svaigam lasim, savukārt krabju nūjiņas vienā gadījumā kļuvušas lētākas par 7 santīmiem jeb 8,86%.

Decembra ceturtajā nedēļā cenu svārstības nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas kefīram, Holandes sieram, kausētajam sieram, kā arī Krievijas sieram. Četros gadījumos dārgāks par 3 santīmiem jeb 5,08% kļuvis biezpiens.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, decembra ceturtā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības, tomēr konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi. Vīnogas kļuvušas dārgākas – trīs gadījumos to cena pieaugusi par 30-60 santīmiem (21,58%-43,17%). Apelsīnu cena savukārt trīs gadījumos samazinājusies par 4-14 santīmiem (4,49%-14,14%). Piecos gadījumos lētāki kļuvuši arī banāni – to cena samazinājusies 4-16 santīmu (4,04%-16,84%) apmērā.

Arī dārzeņu grupā atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības – decembra ceturtajā nedēļa sadārdzinājušies gurķi – to cena deviņos gadījumos pieaugusi 6-14 santīmu apmērā (3,77%-9,66%). Dārgāki kļuvuši arī tomāti – to cena divos gadījumos pieaugusi par 29 santīmiem jeb 17,16%, bet kāpostu cena divos gadījumos pieaugusi par 6 santīmiem (26,09%). Septiņos gadījumos lētāka par 20 santīmiem (12,90%) kļuvusi paprika ar izcelsmes valsti - Spānija.

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja un sula. Divos gadījumos cena 10 santīmu apmērā (2,28%) samazinājusies kafijai.

Trīs gadījumos cena par 1 santīmu (1,79%) pieaugusi piena šokolādei.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Cenas nav mainījušās personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem, medikamentiem un presei.

Decembra ceturtais cenu monitorings norāda uz degvielas cenas svārstībām 1 % ietvaros.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas – tās lielākoties nav mainījušās apģērbu ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, veļas mazgāšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, kino, muzeja un baseina apmeklējumam, skaistumkopšanas pakalpojumiem un finansu pakalpojumiem, kā arī taksometru pakalpojumiem, kuru cenas iepriekšējās nedēļās bieži bijušas svārstīgas.

Viesnīcu pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

Galvenie secinājumi pēc decembra ceturtā cenu monitoringa veikšanas ir sekojoši - cenu izmaiņas novērojamas starp dažādām precēm un pakalpojumiem dažādās Latvijas pilsētās un atšķirīgu pakalpojumu sniedzēju vidū. Pārtikas preču grupā cena atsevišķos gadījumos pieaugusi rudzu maizei, biezpienam un piena šokolādei, bet samazinājusies griķiem, kafijai un krabju nūjiņām. Decembra ceturtais cenu monitorings iezīmē vairākas sezonalitātes ietekme notikušas cenu izmaiņas augļu grupā – atsevišķos gadījumos dārgākas kļuvušas vīnogas, bet lētāki apelsīni un banāni. Decembra ceturtais cenu monitorings iezīmē cenu svārstības arī dārzeņu grupā. Dārgāki kļuvuši gurķi, tomāti un kāposti, bet cena samazinājusies paprikai. Decembra ceturtā cenu monitoringa datu apkopojums liecina, ka cenas lielākoties nav mainījušās saimniecības precēm un personīgās aprūpes precēm kā arī tabakas izstrādājumiem, un presei. Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas, izņēmums ir viesnīcu pakalpojumi, kuru cenas svārstījušās abos virzienos.

Atgādinām, ka iepazīstoties ar cenu monitoringa rezultātiem, pirms secinājumu izdarīšanas par cenu svārstībām, ir jāpievērš uzmanība dalījumam starp aktuālo cenu un pilno cenu. Aktuālās cenas ir atrodamas datu apkopojuma sadaļā "1. Kopējie dati par cenu novērojumu (datubāze)", kā arī tās tiek attēlotas grafikos. Akciju cenu gadījumā akcijas cena tiek norādīta kā aktuālā cena, savukārt cena bez akcijas – kā pilnā cena. Vēlamies vērst uzmanību, ka decembra cenu monitoringa datu apkopojumā eiro kurss ir aprēķināts no cenas eiro un cenas latos. Nobīdes no ES Padomes noteiktā kursa 0.702804 nav uzskatāmas par ļaunprātīgu tirgotāju rīcību, bet gan par cenu noapaļošanas līdz divām zīmēm aiz komata rezultātu.

Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
T.: 67013193

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014