Cenu monitorings – 95,5% gadījumu preču un pakalpojumu pamata cena palikusi nemainīga

17-01-2014

Apkopotie janvāra otrā ceturtā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot janvāra pirmā cenu monitoringa datus un janvāra otrā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 95,5 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērojams 2,1% gadījumu, savukārt 2,4% gadījumu cena ir samazinājusies.

Kopumā jāsecina, ka arī otrajā janvāra nedēļā pārtikas preču cena lielākoties saglabājusies nemainīga. Konstatēti atsevišķi gadījumi, kad cena abos virzienos svārstījusies griķiem, savukārt vienā gadījumā cena samazinājusies cūkgaļas šķiņķim.

Sezonalitātes ietekmē atsevišķos gadījumos dārgāki kļuvuši āboli un apelsīni. Dārgāki atsevišķos gadījumos kļuvuši arī tomāti, savukārt cena atsevišķos gadījumos samazinājusies gurķiem un kāpostiem.

Cenas nav mainījušās saimniecības precēm, personīgās aprūpes precēm, kā arī tabakas izstrādājumiem un medikamentiem.

Janvāra otrajā nedēļā arī pakalpojumu cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas. Atsevišķi cenu svārstību gadījumi, kas varētu būt skaidrojami ar eiro cenu noapaļošanu, novēroti skaistumkopšanas pakalpojumiem, apavu remontam, kā arī autostāvvietu pakalpojumiem.

Pasaules naftas cenas šajā periodā nav būtiski mainījušās, līdz ar to degvielas cenām Latvijā saglabājas tendence svārstīties 1% robežās.

Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pārbaudot monitoringa rezultātus konstatēja, ka atsevišķām precēm Maxima veikalos tika norādīts nekorekts pārrēķins no latiem uz eiro (Cīsiņi "Rakveres" - "Rīgas miesnieks" 700 g; Apelsīni, lielie, sveramie (ne eko apelsīni) 2. šķira Spānija 1 kg; Saldētie dārzeņi "Hortex" - pākšu pupiņas 400 g). Uzņēmums SIA MAXIMA LATVIJA ir apņēmies pārkāpumu tuvākajā laikā novērst. Tāpat tika konstatēta nekorekta konvertācija atsevišķiem pakalpojumiem, piemēram, “Metāla papēžu pasitņu nomaiņa jaunam sieviešu apavu pārim ar klasisku, smailu” vai „Metāla papēžu pasitņu nomaiņa jaunam sieviešu apavu pārim ar klasisku, smailu papēdīti” Daugavpilī. Arī šajā gadījumā PTAC sazinājās ar pakalpojumu sniedzēju, kas apņēmās labot kļūdu.

Detalizētāku ieskatu cenu dinamikā cenu monitoringa ietvaros ir iespējams iegūt datu apkopojumā, kas publicēts Ekonomikas ministrijas mājas lapā (/em/2nd/?cat=30844 ). Atgādinājums – iegūtie rezultāti ir paredzēti tikai konkrēta produkta, pakalpojuma cenu salīdzinājumam viena tirdzniecības, pakalpojumu sniedzēja vietā (adresē)!

Detalizēts monitoringa apraksts:

Pārtikas produktu cenas janvāra pirmajā nedēļā lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu un tostermaizei. Divos gadījumos par 10 eiro centiem (8,03%) sadārdzinājušies griķi, savukārt trīs gadījumos to cena samazinājusies 10 eiro centu apmērā (7,81%).

Arī svaigai gaļai cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, svaigai liellopa gaļai, kā arī cūkgaļas karbonādei. Vienā gadījumā lētāks par 29 eiro centiem (5,84%) kļuvis cūkgaļas šķiņķis.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušās – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā arī cīsiņiem un pelmeņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, siļķu rolmopšiem, krabju nūjiņām un svaigam lasim.

Janvāra otrajā cenu monitoringā cenu svārstības nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas pienam, biezpienam, kefīram, Holandes sieram, kausētajam sieram, kā arī Krievijas sieram.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Janvāra otrā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi. Divos gadījumos cena par 23 eiro centiem (25,84%) pieaugusi āboliem. Arī apelsīnu cena divos gadījumos pieaugusi – 33 eiro centu jeb 37,50% apmērā.

Arī dārzeņu grupā atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības – janvāra otrajā nedēļā sešos gadījumos 10 – 43 eiro centu (5,92%-25,44%) apmērā pieaugusi tomātu cena . Desmit gadījumos lētāki kļuvuši svaigi gurķi – to cena samazinājusies 47-84 eiro centu apmērā ( 20,80%-31,23%). Vienā gadījumā par 7 eiro centiem (21,21%) cena samazinājusies arī kāpostiem.

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja, kafija, ūdens un sula.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Cenas nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem un medikamentiem. Četros gadījumos par 1 eiro un 27 centiem lētāki kļuvuši preses izdevumi, taču tas skaidrojams ar to, ka konkrētā žurnāla speciālizdevumu veikalu plauktos nomainījis parastais iknedēļas izdevums.

Janvāra pirmais cenu monitorings norāda uz degvielas cenas svārstībām 1 % ietvaros.

Janvāra otrajā nedēļā cenu svārstības pakalpojumu grupā ir daudz retāk novērotas un liela daļa pakalpojumu cenas ir saglabājušās nemainīgas. Cenas lielākoties nemainīgas saglabājušās ķīmisko tīrītavu pakalpojumiem, veļas mazgāšanai, ēdināšanas pakalpojumiem un finansu pakalpojumiem.

Tomēr pakalpojumu grupā novēroti atsevišķi gadījumi, kad cenu svārstības varētu būt skaidrojamas ar eiro cenu noapaļošanu. Tā piemēram, vienā gadījumā apavu remonta cena pieaugusi no EUR 5,69 uz EUR 6,40 (Ls 4 uz Ls 4,50). Vienā gadījumā pieaugusi arī diennakts maksa par autostāvvietu - no EUR 1,28 uz EUR 1,30. Cenu svārstības divos gadījumos novērotas arī skaistumkopšanas pakalpojumiem – vienā gadījumā no EUR 4,27 uz EUR 5,00 (Ls 3,00 uz Ls 3,51) pieaugusi vīriešu matu griezuma cena, savukārt otrā gadījumā no EUR 7,11 uz EUR 8,00 (Ls 5,00 uz Ls 5,62) pieaugusi sieviešu matu griezuma cena.

Elita Rubesa- Voravko
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014