Cenu monitorings – gandrīz 4% gadījumu preču un pakalpojumu cenas ir samazinājušās

22-01-2014

Apkopotie janvāra trešā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot janvāra pirmā cenu monitoringa datus un janvāra otrā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 92,7 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērojams 3,6% gadījumu, savukārt 3,7 % gadījumu cena ir samazinājusies.

 

Kopumā jāsecina, ka arī trešajā janvāra nedēļā pārtikas preču cena lielākoties saglabājusies nemainīga. Konstatēti atsevišķi gadījumi, kad cena samazinājusies griķiem un kausētajam sieram, savukārt cena atsevišķos gadījumos pieaugusi Holandes sieram, biezpiena sieriņiem, kā arī doktora desai.

Sezonalitātes ietekmē atsevišķos gadījumos cena abos virzienos svārstījusies apelsīniem un banāniem. Dārgāki atsevišķos gadījumos kļuvuši sarkanie pipari, bet cena samazinājusies tomātiem un kāpostiem, savukārt gurķu cena svārstījusies abos virzienos.

Janvāra trešajā nedēļā cenas nav mainījušās saimniecības precēm, personīgās aprūpes precēm, kā arī tabakas izstrādājumiem. Atsevišķos gadījumos lētāki kļuvuši medikamenti.

Arī pakalpojumu cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas. Atsevišķi cenu svārstību gadījumi, kas varētu būt skaidrojami ar eiro cenu noapaļošanu, novēroti ēdināšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, veļas mazgāšanas un ķīmiskās tīrītavas pakalpojumiem, kā arī apavu remontam un muzeja apmeklējumam.

Savukārt degvielas cena šajā periodā Latvijā samazinājās 1% robežās, kas varētu būt saistīts ar pasaules cenu samazinājumu janvāra sākumā.

Veicot pārbaudi par iepriekšējā cenu monitoringa ietvaros novērotajām cenu pārrēķina kļūdām, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs secināja, ka kļūdas ir novērstas un cenas ir norādītas korekti gan veikalā Maxima, gan arī frizieru pakalpojumiem.

Detalizētāku ieskatu cenu dinamikā cenu monitoringa ietvaros ir iespējams iegūt datu apkopojumā, kas publicēts Ekonomikas ministrijas mājas lapā (šeit.). Atgādinājums – iegūtie rezultāti ir paredzēti tikai konkrēta produkta, pakalpojuma cenu salīdzinājumam viena tirdzniecības, pakalpojumu sniedzēja vietā (adresē)!

Detalizēts monitoringa apraksts:

Pārtikas produktu cenas janvāra pirmajā nedēļa lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu un tostermaizei. Četros gadījumos griķu cena samazinājusies 10 eiro centu apmērā (7,63%).

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, svaigai liellopa gaļai, kā arī svaigai cūkgaļai.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā arī cīsiņiem un pelmeņiem. Cenu svārstības šajā produktu grupā trīs gadījumos novērotas doktora desai – tā kļuvusi dārgāka par 8 eiro centiem (4,04%).

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, siļķu rolmopšiem, krabju nūjiņām un svaigam lasim.

Janvāra trešajā cenu monitoringā cenu svārstības lielākoties nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas pienam, biezpienam, kefīram, kā arī Krievijas sieram. Savukārt Holandes siera 1 kg cena divos gadījumos pieaugusi par 1 eiro un 10 centiem (13,84%), bet kausētais siers divos gadījumos kļuvis lētāks par 2 eiro centiem (1,53%).

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Janvāra trešajā nedēļā dārgāki kļuvuši biezpiena sieriņi – divdesmit divos gadījumos to cena pieaugusi 2-3 eiro centu (6,45%-9,68%) apmērā.

Augļu grupā apelsīniem cena svārstījusies abos virzienos – divos gadījumos tā pieaugusi 17-21 eiro centa apmērā (17,35%-21,43%), savukārt septiņos gadījumos samazinājusies 2-14 eiro centu apmērā (1,42%-9,93%). Arī banānu cena svārstījusies abos virzienos – četros gadījumos cena 1 – 8 eiro centu (0,79%-6,30%) apmērā pieaugusi banāniem ar izcelsmes valsti „Ekvadora”. Savukārt banāni ar izcelsmes valsti „Kolumbija” četros gadījumos kļuvuši lētāki par 6-8 eiro centiem (4,26%-5,93%).

Arī dārzeņu grupā atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības. Sarkano piparu cena sešos gadījumos pieaugusi par 30-33 eiro centiem (11,15%-17,19%). Vienpadsmit gadījumos lētāki kļuvuši tomāti – to cena samazinājusies 3-43 eiro centu (1,06%-20,28%) apmērā. Divos gadījumos cena par 2 eiro centiem (4,88%) samazinājusies kāpostiem. Abos virzienos svārstījusies gurķu cena - janvāra trešajā nedēļā vienpadsmit gadījumos par 10-14 eiro centiem (5,20%-7,03%) to cena pieaugusi, savukārt sešos gadījumos gurķu cena samazinājusies 47 eiro centu apmērā (20,80%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja, kafija, ūdens un sula.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Vienā gadījumā cena no EUR 0,71 uz EUR 0,75 (Ls 0,50 uz Ls 0,53) pieaugusi Coca-Cola dzēriena bundžiņai dzērienu automātā.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Cenas nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem.

Atsevišķu medikamentu cena trīs gadījumos samazinājusies par 3 eiro centiem (1,86%), savukārt citi medikamenti sešos gadījumos kļuvuši lētāki par 18 eiro centiem jeb 6,77%.

Janvāra trešais cenu monitorings norāda uz degvielas cenas svārstībām 1 % ietvaros.

Janvāra trešajā nedēļā cenas pakalpojumiem lielākoties nemainīgas saglabājušās. Cenu izmaiņas nav novērotas skaistumkopšanas pakalpojumiem un finansu pakalpojumiem. Tomēr pakalpojumu grupā novēroti atsevišķi gadījumi, kad cenu svārstības varētu būt skaidrojamas ar eiro cenu noapaļošanu. Tā piemēram, vienā gadījumā autostāvvietas cena pieaugusi no EUR 1,42 uz EUR 2,00 (Ls 1,00 uz Ls 1,41). Cena vienā gadījumā no EUR 12,82 uz EUR 13,00 (Ls 9,00 uz Ls 9,14) pieaugusi arī ķīmiskās tīrītavas pakalpojumiem. Apavu remonta pakalpojumu cena savukārt vienā gadījumā pieaugusi no EUR 2,15 uz EUR 2,30 (Ls 1,50 uz Ls 1,61), savukārt citā gadījumā apavu remonta cena pieaugusi no EUR 4,98 uz EUR 5,00. Veļas mazgāšanas pakalpojuma izcenojums vienā gadījumā pieaudzis no EUR 1,42 uz EUR 1,50 (Ls 1,00 uz Ls 1,05).

Trīs gadījumos cena pieaugusi autoskolu pakalpojumiem.

Cenu pieaugums saistībā ar eiro cenu noapaļošanu ir skāris arī ēdināšanas pakalpojumus – vienā gadījumā kafijas tases cena pieaugusi no EUR 1,14 uz EUR 1,30 (Ls 0,80 uz Ls 0,91). Savukārt svaigas apelsīnu sulas cena vienā gadījumā pieaugusi no EUR 2,28 uz EUR 2,30 (Ls 1,60 uz Ls 1,62). Zupas porcijas cena attiecīgi pieaugusi no EUR 2,21 uz EUR 2,25 (Ls 1,55 uz Ls 1,58).

Pakalpojumu cenas atsevišķos gadījumos apaļotas arī uz leju. Tā piemēram, vienā gadījumā muzeja apmeklējuma cena samazinājusies no EUR 1,42 uz EUR 1,40.

Atsevišķos gadījumos lētāki kļuvuši arī taksometra pakalpojumi

Elita Rubesa- Voravko
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014