Monitorings: pārtikas cenu svārstības atbilst sezonalitātei un pasaules pārtikas cenu tendencēm

07-02-2014

Apkopotie janvāra piektā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar janvāra ceturtā cenu monitoringa datiem, vairākumam – 95,5 % - gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērojams 3,2 % gadījumu, savukārt 1,3 % gadījumu cena ir samazinājusies.

Kopumā jāsecina, ka arī pēdējā janvāra nedēļā pārtikas preču cena lielākoties saglabājusies nemainīga. Konstatēti atsevišķi gadījumi, kad cena samazinājusies doktora desai un svaigām olām. Dārgāks atsevišķos gadījumos kļuvis piens un svaigs lasis. Sezonalitātes ietekmē dārgākas atsevišķos gadījumos kļuvušas vīnogas, banānu cena svārstījusies abos virzienos, bet lētāki kļuvuši apelsīni. Cenu kāpums novērots dārzeņiem – gurķiem, kāpostiem, sarkanajiem pipariem un kartupeļiem. Tomātu cena savukārt atsevišķos gadījumos samazinājusies.

Cenas nav mainījušās saimniecības precēm, personīgās aprūpes precēm, kā arī tabakas izstrādājumiem. Atsevišķos gadījumos dārgākas kļuvušas ziepes. Janvāra piektajā nedēļā arī pakalpojumu cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas. Atsevišķi cenu svārstību gadījumi, kas varētu būt skaidrojami ar eiro cenu noapaļošanu, novēroti apavu remontam un autoremontam. Janvāra pēdējā nedēļā cenu svārstības nav vērotas ēdināšanas pakalpojumiem un skaistumkopšanas pakalpojumiem, kuru cenas bieži svārstījās janvāra pirmajās nedēļās.

Ekonomikas ministrijas veiktā analīze rāda, ka pārtikas preču cenas svārstījušās atbilstoši sezonalitātei un pasaules pārtikas cenu tendencēm. Pakalpojumu cenas ir stabilizējušās, tomēr dažiem pakalpojumiem cenu svārstības joprojām tiek novērotas, kas izskaidrojams ar eiro ieviešanas procesu un cenu noapaļošanu. Savukārt pasaules naftas cenas 21.-28.janvārī praktiski ir saglabājušās iepriekšējās nedēļas līmenī, līdz ar to arī degvielas cenas Latvijā šajā periodā nemainījās.

Savukārt, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs informē, ka, veicot paralēlo cenu norādīšanas uzraudzību un analizējot monitoringa rezultātus, konstatētie pārkāpumi tiek operatīvi novērsti, piemēram, iepriekš konstatētā nepareizā cenu norādīšana Daugavpils apavu darbnīcās ir novērsta un komersanti ir snieguši apliecinājumus pareizai cenu norādīšanai.

Cenu monitoringa rezultāti publicēti Ekonomikas ministrijas mājaslapā:šeit.

Detalizēts cenu monitoringa apraksts:

Pārtikas produktu cenas janvāra pēdējā nedēļa lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, svaigai liellopa gaļai, kā arī svaigai cūkgaļai.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā arī cīsiņiem un pelmeņiem. Cenu svārstības šajā produktu grupā četros gadījumos novērotas doktora desai – tā kļuvusi lētāka par 8 eiro centiem (3,88%).

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, siļķu rolmopšiem un krabju nūjiņām. Sešos gadījumos dārgāks kļuvis svaigs lasis – tā cena pieaugusi par 1 eiro un 48 centiem (21,02%).

Janvāra pēdējā nedēļā cena lielākoties nemainīga saglabājusies piena produktiem – cena nav mainījusies kefīram, biezpienam, Holandes sieram, Krievijas sieram, kā arī kausētajam sieram. Divos gadījumos par 4 eiro centiem (4,08%) cena pieaugusi pienam.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai. Četros gadījumos lētākas par 9 eiro centiem (4,55%) kļuvušas olas.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, janvāra piektā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības, tomēr konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi. Divos gadījumos konstatēts vīnogu cenu pieaugums – to cena pieaugusi 36 eiro centu apmērā (10,03%). Banānu cena svārstījusies abos virzienos – piecos gadījumos cena par 8 eiro centiem (6,30%) pieaugusi banāniem ar izcelsmes valsti „Ekvadora”, savukārt banāni ar izcelsmes valsti „Surinama” divos gadījumos kļuvuši lētāki par 6 eiro centiem (4,14%). Trīs gadījumos cena 12 eiro centu (9,45%) apmērā samazinājusies apelsīniem.

Janvāra pēdējā nedēļā sezonalitātes atsevišķos gadījumos svārstījušās arī dārzeņu cenas. Septiņos gadījumos dārgāki 10 – 36 eiro centu apmērā (5,59%-20,11%) kļuvuši gurķi. Desmit gadījumos par 3 eiro centiem (7,69%-9,09%) cena pieaugusi kāpostiem. Astoņos gadījumos dārgāki kļuvuši arī sarkanie pipari – to cena pieaugusi par 24 eiro centiem (10,67%). Kartupeļu cena četrpadsmit gadījumos pieaugusi par 3-4 eiro centiem (7,14%-12,12%). Savukārt tomātu cena septiņos gadījumos samazinājusies par 29-40 eiro centiem (14,35%-14,65%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja, kafija, ūdens un sula.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Cenas nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, dušas želeja, šampūns), kā arī tabakas izstrādājumiem, presei un medikamentiem. Divos gadījumos dārgākas kļuvušas ziepes – to cena pieaugusi 11 eiro centu apmērā (29,73%), savukārt skuvekļu cena četros gadījumos samazinājusies par 42 eiro centiem (17,50%).

Degvielas cenas janvāra pēdējā nedēļā saglabājušās nemainīgas.

Janvāra pēdējā nedēļā cenas pakalpojumiem lielākoties saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas nav novērotas autostāvvietas pakalpojumiem, ķīmisko tīrītavu pakalpojumiem, kino un muzeju apmeklējumam un finansu pakalpojumiem. Janvāra pēdējā nedēļā cenu svārstības nav vērotas arī ēdināšanas pakalpojumiem un skaistumkopšanas pakalpojumiem, kuru cenas bieži svārstījās janvāra pirmajās nedēļās.

Tomēr pakalpojumu grupā novēroti atsevišķi gadījumi, kad cenu svārstības varētu būt skaidrojamas ar eiro cenu noapaļošanu. Tā piemēram, vienā gadījumā cena no EUR 4,27 uz EUR 4,30 pieaugusi apavu remonta pakalpojumiem. Savukārt autoremonta pakalpojumu cena vienā gadījumā samazinājusies no EUR 21,17 uz EUR 21,00.

Viesnīcu pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

Atgādinām, ka iepazīstoties ar cenu monitoringa rezultātiem, pirms secinājumu izdarīšanas par cenu svārstībām, ir jāpievērš uzmanība dalījumam starp aktuālo cenu un pilno cenu. Aktuālās cenas ir atrodamas datu apkopojuma sadaļā "1. Kopējie dati par cenu novērojumu (datubāze)", kā arī tās tiek attēlotas grafikos. Vēlamies vērst uzmanību, ka janvāra cenu monitoringa datu apkopojumā eiro kurss ir aprēķināts no cenas eiro un cenas latos. Nobīdes no ES Padomes noteiktā kursa 0.702804 nav uzskatāmas par ļaunprātīgu tirgotāju rīcību, bet gan par cenu noapaļošanas līdz divām zīmēm aiz komata rezultātu.

Evita Urpena
LR Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014