Februāra pirmā cenu monitoringa rezultāti

14-02-2014

Apkopotie februāra pirmā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar janvāra piektā cenu monitoringa datiem, 96,3 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērojams 2,8 % gadījumu, savukārt 0,9 % gadījumu cena ir samazinājusies.

Kopumā jāsecina, ka februāra pirmajā nedēļā pārtikas preču cena lielākoties saglabājusies nemainīga. Konstatēti atsevišķi gadījumi, kad cena pieaugusi auzu pārslām, cūkgaļas karbonādei, doktora desai un konfekšu kastei. Sezonalitātes ietekmē dārgāki atsevišķos gadījumos kļuvuši gurķi, kāposti un sarkanie pipari, bet kartupeļu cena svārstījusies abos virzienos.

Cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Tāpat tās nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, dušas želeja, šampūns), kā arī tabakas izstrādājumiem un presei. Atsevišķos gadījumos dārgāki kļuvuši medikamenti.

Februāra pirmajā nedēļā arī pakalpojumu cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas. Atsevišķos gadījumos abos virzienos svārstījušās viesnīcu pakalpojumu cenas, kā arī ēdināšanas pakalpojumu un skaistumkopšanas pakalpojumu cenas.

Ekonomikas ministrijas veiktā analīze rāda, ka pārtikas cenas svārstījušās atbilstoši sezonalitātei, savukārt cenu pieaugums, kā iepriekš prognozēts, novērots pakalpojumiem. Pakalpojumu cenu kāpums var būt saistīts ar ekonomiskās izaugsmes un darba algu pieaugumu, savukārt cenu svārstības abos virzienos ietekmēja cenu noapaļošana saistībā ar eiro ieviešanas procesu. Pakalpojumu cenu svārstības, visticamāk, turpināsies, kamēr tās stabilizēsies, pielāgojoties kopējam pieprasījumam. Pasaules naftas cenām 2013. gada februāra pirmajās dienās bija vērojams neliels kritums. Latvijas cenām saglabājas tendence svārstīties 1 % robežās (dažos gadījumos cenas pieauga līdz 0,8 %).

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, pārbaudot šī monitoringa rezultātus, secinājis, ka iepriekš konstatētie cenu konvertācijas pārkāpumi ir novērsti, piemēram, pakalpojumam „Eļļas un filtru nomaiņa automašīnai Volkswagen Golf 4 - cena par darba stundu” Rīgā un pakalpojumam „Eļļas un filtru nomaiņa automašīnai Volkswagen Golf 4 - cena par darba stundu” Daugavpilī, šobrīd cenu konvertācija norādīta atbilstoši oficiālajam kursam un matemātiskiem noapaļošanas principiem.

Monitoringa rezultāti publicēti Ekonomikas ministrijas mājaslapā: šeit.

Detalizēts cenu monitoringa apraksts:

Pārtikas produktu cenas februāra pirmajā nedēļa lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei. Auzu pārslu cena piecos gadījumos pieaugusi par 5 eiro centiem (5,95 %).

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas, lielākoties, saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, svaigai liellopa gaļai, kā arī svaigam cūkgaļas šķiņķim, bet cūkgaļas karbonādes cena trīs gadījumos pieaugusi par 37 eiro centiem (6,36 %).

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā arī cīsiņiem un pelmeņiem. Cenu svārstības šajā produktu grupā piecos gadījumos novērotas doktora desai – tā kļuvusi dārgāka par 8 eiro centiem (4,04 %).

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas svaigam lasim, makrelei, siļķu rolmopšiem un krabju nūjiņām.

Februāra pirmajā nedēļā cena nemainīga saglabājusies piena produktiem – cena nav mainījusies pienam, kefīram, biezpienam, Holandes sieram, Krievijas sieram, kā arī kausētajam sieram.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Februāra pirmajā nedēļā sezonalitātes atsevišķos gadījumos svārstījušās dārzeņu cenas. Piecos gadījumos dārgāki par 16 eiro centiem (7,31%) kļuvuši gurķi. Kāpostu cena astoņos gadījumos pieaugusi 1-3 eiro centu apmērā (2,63%-8,33%). Divos gadījumos pieaugusi saldo piparu cena- pieaugums novērots 24 eiro centu (10,67%) apmērā. Kartupeļu cena svārstījusies abos virzienos – divos gadījumos tā pieaugusi par 3-4 eiro centiem (9,09%-12,12%), bet astoņos gadījumos samazinājusies 3 eiro centu apmērā ( 6,67%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja, kafija, ūdens un sula. Četros gadījumos dārgāka par 1 eiro centu (0,19%) kļuvusi konfekšu kaste.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Cenas nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, dušas želeja, šampūns), kā arī tabakas izstrādājumiem un presei. Divos gadījumos par 2 centiem (0,83%) sadārdzinājušies medikamenti.

Februāra pirmajā nedēļā novēroti atsevišķi degvielas cenu svārstību gadījumi 1 % ietvaros.

Februāra pirmajā nedēļā cenas pakalpojumiem lielākoties saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas nav novērotas ķīmisko tīrītavu pakalpojumiem, apavu remontam, muzeju un baseinu apmeklējuma cenām, kā arī finansu pakalpojumiem.

Februāra pirmajā nedēļā abos virzienos atsevišķos gadījumos svārstījušās ēdināšanas pakalpojumu cenas – kafijas tases cena vienā gadījumā pieaugusi no EUR 1,55 uz EUR 1,59 (Ls 1,09 uz Ls 1,12), savukārt citā gadījumā cena samazinājusies no EUR 1,50 uz EUR 1,49. Vienā gadījumā par 1 eiro centu - no EUR 2,40 uz EUR 2,39 samazinājusies svaigi spiestas apelsīnu sulas cena.

Atsevišķos gadījumos pieaugušas skaistumkopšanas pakalpojumu cenas – vienā gadījumā vīriešu matu griezuma cena pieaugusi no EUR 4,23 uz EUR 7,00 (Ls 3,00 uz Ls uz Ls 4,92), savukārt sieviešu matu griezuma cena vienā gadījumā pieaugusi no EUR 5,69 uz EUR 10,00 (Ls 4,00 uz Ls 7,03). Konkrētā skaistumkopšanas salona darbinieki arī paskaidrojuši cenu novērotājam, ka cenu kāpums ir saistīts ar telpu īres maksas pieaugumu.

Vienā gadījumā no EUR 5,90 uz EUR 6,50 pieaugusi kino apmeklējuma cena (Ls 4,15 uz Ls 4,57).

Viesnīcu pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

Atgādinām, ka iepazīstoties ar cenu monitoringa rezultātiem, pirms secinājumu izdarīšanas par cenu svārstībām, ir jāpievērš uzmanība dalījumam starp aktuālo cenu un pilno cenu. Aktuālās cenas ir atrodamas datu apkopojuma sadaļā "1. Kopējie dati par cenu novērojumu (datubāze)", kā arī tās tiek attēlotas grafikos. Vēlamies vērst uzmanību, ka februāra cenu monitoringa datu apkopojumā eiro kurss ir aprēķināts no cenas eiro un cenas latos. Nobīdes no ES Padomes noteiktā kursa 0.702804 nav uzskatāmas par ļaunprātīgu tirgotāju rīcību, bet gan par cenu noapaļošanas līdz divām zīmēm aiz komata rezultātu.

Evita Urpena
LR Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193;
Seko mums Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014