Cenu monitorings – 92,6% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas

20-02-2014

Salīdzinot februāra pirmā cenu monitoringa datus un februāra otrā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 92,6 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērojams 6,1 % gadījumu, savukārt 1,3 % gadījumu cena ir samazinājusies.

Kopumā jāsecina, ka februāra otrajā nedēļā pārtikas preču cena lielākoties saglabājusies nemainīga. Konstatēti atsevišķi gadījumi, kad cena svārstījusies svaigai gaļai. Dārgāks februāra otrajā nedēļā atsevišķos gadījumos kļuvis Holandes siers, kausētais siers, sviests un konfekšu kaste, bet atsevišķos gadījumos cena samazinājusies kefīram un kafijai. Sezonalitātes ietekmē dārgāki atsevišķos gadījumos kļuvuši gurķi un kāposti.

Savukārt cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulverim, trauku mazgājamajam līdzeklim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim). Cenas nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pastai, dušas želejai, šampūnam), kā arī tabakas izstrādājumiem un preses izdevumiem.

Atsevišķos gadījumos dārgāki kļuvuši medikamenti.

Februāra otrajā nedēļā arī pakalpojumu cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas. Atsevišķi cenu svārstību gadījumi, kas varētu būt skaidrojami ar eiro cenu noapaļošanu novēroti ēdināšanas pakalpojumiem un autostāvvietu pakalpojumiem.

Februāra otrajā nedēļā novērots degvielas cenu kāpums 2 % ietvaros.

Pārbaudot jaunākos cenu monitoringa datus, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs secina, ka iepriekš konstatētie pārkāpumi par nepareizu cenu konvertāciju pēc saziņas ar komersantiem tikuši novērsti vai komersanti ir iesūtījuši pierādījumus neatbilstību novēršanai un konvertācija šobrīd ir norādīta korekti.

Tāpat tika konstatēts, ka februāra otrās nedēļas datos nekorekta konvertācija ir norādīta dažiem pakalpojumiem autoservisā ŠGB Rēzeknē, kā arī apavu remonta pakalpojumiem SIA ""I.A.I.A. Mode" Jelgavā, SIA "Tīģeris 98" un SIA "Uzars 1" Liepājā. Uzraudzības iestāde plāno tuvākajā laikā veikt pārbaudes, lai pārbaudītu cenas un valūtas konvertāciju.

Monitoringa rezultāti publicēti Ekonomikas ministrijas mājaslapā: šeit.

Detalizēts cenu monitoringa apraksts:

Pārtikas produktu cenas februāra otrajā nedēļa lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei.

Svaigas gaļas produktu grupā novēroti atsevišķi cenu svārstību gadījumi. Cūkgaļas šķiņķis trīs gadījumos kļuvis lētāks par 14 eiro centiem (2,74%), savukārt cūkgaļas karbonādes cena divos gadījumos pieaugusi par 3 eiro centiem (0,50%). Trīs gadījumos cena 6-14 eiro centu apmērā (0,86%-1,97%) samazinājusies liellopa šķiņķim.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā arī cīsiņiem un pelmeņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas svaigam lasim, makrelei, siļķu rolmopšiem un krabju nūjiņām.

Februāra otrajā nedēļā cenu svārstības novērotas piena produktu grupā. Holandes siera cena piecos gadījumos pieaugusi par 40 eiro centiem (6,91%). Astoņos gadījumos dārgāks par 10-14 eiro centiem kļuvis kausētais siers (7,75%-10,37%). Kefīrs savukārt sešos gadījumos kļuvis lētāks par 1 eiro centu. (0,93%).

Cena saglabājusies nemainīga, margarīnam un saulespuķu eļļai. Sviesta cenas pieaugums 13- 21 eiro centa apmērā (8,78%-14,19%) novērots divdesmit divos gadījumos.

Februāra otrajā nedēļā atsevišķos gadījumos svārstījušās dārzeņu cenas. Deviņos gadījumos dārgāki par 1 – 34 eiro centiem (2,10%-15,81%) kļuvuši gurķi. Četrpadsmit gadījumos par 2 eiro centiem (5,56%) pieaugusi kāpostu cena.

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja, ūdens un sula. Piecos gadījumos dārgāka par 1 eiro centu (0,19%) kļuvusi konfekšu kaste. Savukārt kafijas cena piecos gadījumos samazinājusies par 1 eiro un 26 centiem (20,16%).

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Cenas nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, dušas želeja, šampūns), kā arī tabakas izstrādājumiem un presei. Sešos gadījumos par 18 centiem (7,26%) sadārdzinājušies medikamenti.

Februāra otrajā nedēļā novērots degvielas cenu kāpums 2 % ietvaros.

Elita Rubesa-Voravko
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014