Cenu svārstības saistībā ar eiro ieviešanas procesu un cenu noapaļošanu tiek novērotas arvien retāk

03-03-2014

Apkopotie februāra trešā cenu monitoringa rezultāti, salīdzinot tos ar februāra otrā cenu monitoringa datiem, liecina, ka 95,2 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenu pieaugums ir novērojams 2,5 % gadījumu, savukārt 2,3 % gadījumu cena ir samazinājusies. Cenu svārstības saistībā ar eiro ieviešanas procesu un cenu noapaļošanu tiek novērotas arvien retāk.

Jaunākie monitoringa dati rāda, ka pārtikas preču cena, lielākoties, saglabājusies nemainīga. Konstatēti atsevišķi gadījumi, kad cena svārstījusies svaigai gaļai. Dārgāks februāra trešajā nedēļā atsevišķos gadījumos kļuvis Holandes siers, kausētais siers un alus, bet cena atsevišķos gadījumos samazinājusies sviestam un kafijai. Sezonalitātes ietekmē dārgāki atsevišķos gadījumos kļuvuši āboli, savukārt dārzeņi – tomāti, pipari un kartupeļi - atsevišķos gadījumos kļuvuši lētāki.

Cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis), personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, šampūns), kā arī tabakas izstrādājumiem un presei. Atsevišķos gadījumos dārgāka kļuvusi dušas želeja.

Februāra trešajā nedēļā arī pakalpojumu cenas, lielākoties, saglabājušās nemainīgas. Vienīgais cenu svārstību gadījums, kas varētu būt skaidrojams ar eiro cenu noapaļošanu, novērots skaistumkopšanas pakalpojumu grupā.

Pasaules naftas cenas 2013. gada februāra trešajā nedēļā praktiski saglabājās iepriekšējās nedēļas līmenī, taču degvielas cenām Latvijā saglabājas tendence svārstīties (benzīnam lielākajā daļā gadījumos cenas pieauga līdz 1,52%; dīzeļdegvielai cenas nemainījās, daļai cenu pat bija vērojams kritums līdz 1,12%).

Monitoringa rezultāti publicēti Ekonomikas ministrijas mājaslapā: šeit.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs informē, ka Patērētāju interešu aizsardzības asociācijas pārstāvji veikuši pārbaudes tajos uzņēmumos, kur iepriekšējos monitoringa datos tika konstatēti pārkāpumi nepareizā cenu konvertācijā. Pārbaudēs klātienē SIA “Tīģeris 98” un SIA “Uzars 1” pārkāpumi netika konstatēti, taču SIA “I.A.I.A. Mode” konstatēta nekorekta konvertācija 7 gadījumos, kurus komersants apņēmies novērst.

Savukārt, saistībā ar iepriekš konstatētajiem pārkāpumiem Daugavpils apavu darbnīcās, PTAC informē, ka 15.janvārī un 17.janvārī tika saņemti pierādījumi pārkāpumu novēršanai.Citiem pakalpojumiem cenas norādītas korekti.

Detalizēts cenu monitoringa apraksts

Pārtikas produktu cenas februāra trešajā nedēļa lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies svaigai liellopa gaļai, kā arī broileru stilbiņiem. Cūkgaļas šķiņķis četros gadījumos sadārdzinājies 6-14 eiro centu apmērā (1,22% - 2,82%), savukārt karbonādes cena septiņos gadījumos samazinājusies 9-72 eiro centu apmērā (1,58% - 11,52%).

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām, kā arī cīsiņiem un pelmeņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas svaigam lasim, makrelei, siļķu rolmopšiem un krabju nūjiņām.

Februāra trešajā nedēļā cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas arī piena produktiem. Vienā gadījumā novērots cenas pieaugums Holandes sieram – cena pieaugusi par 40 eiro centiem (6,91%), bet sešos gadījumos cena par 14 eiro centiem pieaugusi kausētajam sieram (10,37%).

Cena saglabājusies nemainīga, margarīnam un saulespuķu eļļai. Sviesta cena četros gadījumos samazinājusies par 8 eiro centiem (4,73%).

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, februāra trešā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības. Divos gadījumos dārgāki kļuvuši āboli, to cena pieaugusi 12-23 eiro centu apmēra (10,27% - 20,54%).

Februāra trešajā nedēļā sezonalitātes atsevišķos gadījumos svārstījušās dārzeņu cenas. Trīs gadījumos 60-70 eiro centu apmērā (24,10% - 26,02%) cena samazinājusies tomātiem. Sarkano piparu cenas samazināšanās 10 eiro centu apmērā (3,92% - 4,02%) novērota četros gadījumos. Lētāki astoņos gadījumos kļuvuši arī kartupeļi – to cena samazinājusies 3 eiro centu apmērā (7,14%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja, ūdens un sula. Septiņos gadījumos lētāka par 1 eiro un 11 centiem (18,20%) kļuvusi kafija.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim. Četros gadījumos dārgāks par 1 eiro centu (1,02%) kļuvis alus.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Cenas lielākoties nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, šampūns). Piecos gadījumos dārgāka par 3 eiro centiem (1,42%) kļuvusi dušas želeja. Cenas nemainīgas saglabājušās tabakas izstrādājumiem, presei un medikamentiem.

Februāra trešajā nedēļā novēroti atsevišķi degvielas cenas svārstību gadījumi 1,5 % ietvaros.

Februāra trešajā nedēļā cenas pakalpojumiem lielākoties saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas nav novērotas ķīmisko tīrītavu pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, autoskolu pakalpojumiem, baseinu un kino apmeklējuma cenām, kā arī finansu pakalpojumiem. Tāpat cenas nav svārstījušās ēdināšanas pakalpojumiem, kuru cenas bijušas svārstīgas februāra pirmajās nedēļās.

Vienīgais gadījums, kad cenu svārstības varētu būt skaidrojamas ar eiro cenu noapaļošanu, novērotas skaistumkopšanas pakalpojumu grupā - sieviešu manikīra cena vienā gadījumā pieaugusi no EUR 4,98 uz EUR 5,00 (Ls 3,50 uz Ls 3,51).

Atgādinām, ka iepazīstoties ar cenu monitoringa rezultātiem, pirms secinājumu izdarīšanas par cenu svārstībām, ir jāpievērš uzmanība dalījumam starp aktuālo cenu un pilno cenu. Aktuālās cenas ir atrodamas datu apkopojuma sadaļā "1. Kopējie dati par cenu novērojumu (datubāze)", kā arī tās tiek attēlotas grafikos. Vēlamies vērst uzmanību, ka februāra cenu monitoringa datu apkopojumā eiro kurss ir aprēķināts no cenas eiro un cenas latos. Nobīdes no ES Padomes noteiktā kursa 0.702804 nav uzskatāmas par ļaunprātīgu tirgotāju rīcību, bet gan par cenu noapaļošanas līdz divām zīmēm aiz komata rezultātu.

Evita Urpena
LR Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193;
Seko mums Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014