Cenu monitorings: marta sākumā cenas lielākoties palikušas nemainīgas

14-03-2014

Apkopotie marta pirmā cenu monitoringa rezultāti, salīdzinot ar februāra ceturtā cenu monitoringa datiem, 97,3 % preču un pakalpojumu pamata cena ir palikusi nemainīga.

 

Cenu pieaugums ir novērojams vien 0,8 % gadījumu, savukārt 1,9 % gadījumu cena ir samazinājusies.

Marta pirmajā nedēļā pārtikas preču cena, lielākoties, saglabājusies nemainīga. Dārgāki marta pirmajā nedēļā atsevišķos gadījumos kļuvuši alkoholiskie dzērieni – brendijs un viskijs. Lētāka, savukārt, atsevišķos gadījumos kļuvusi pusžāvēta desa un salami desa, kā arī piena produkti, olas un kartupeļu čipsi. Lētāki atsevišķos gadījumos kļuvuši apelsīni, savukārt sarkano piparu cena atsevišķos gadījumos pieaugusi.

Cenas nav mainījušās arī saimniecības precēm (veļas pulverim, trauku mazgājamajam līdzeklim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim), personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, šampūns), kā arī tabakas izstrādājumiem un presei.

Marta pirmajā nedēļā cenas, lielākoties, saglabājušās nemainīgas arī pakalpojumiem, atsevišķos gadījumos cena pieaugusi ķīmiskās tīrītavas pakalpojumiem, lētāks kļuvis baseina apmeklējums, bet viesnīcu pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

Secināms, ka, atbilstoši marta pirmās nedēļas cenu monitoringa rezultātiem, pārtikas cenas svārstījušās atbilstoši sezonalitātei. Pakalpojumu cenas ir stabilizējušās, tomēr dažiem pakalpojumiem cenu svārstības joprojām tiek novērotas.

Pasaules naftas cenām marta pirmajās dienās bija vērojams kāpums līdz 2 %, kas saistīts ar Krievijas un Ukrainas konfliktu. Jāatzīmē, ka nākamajās dienās – 4. un 5.martā pasaules naftas cenas samazinājās un līdz šim brīdim straujš kāpums nav novērots. Latvijas cenas praktiski saglabājās iepriekšējās nedēļas līmenī (nelielai daļai gadījumu cenas samazinājās līdz 0,75 %).

Detalizēti ar cenu monitoringa rezultātiem var iepazīties Ekonomikas ministrijas mājaslapā:šeit.

Savukārt, atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, februārī cenas palika iepriekšējā mēneša līmenī. Visvairāk cenas ietekmēja cenu pieaugums pārtikai sezonālu faktoru ietekmē un alkoholiskajiem dzērieniem, un cenu samazināšanās apģērbiem un apaviem (monitoringā nav iekļauti). Jāatzīmē, ka pasaules pārtikas cenas februārī, salīdzinot ar janvāri, palielinājās par 2,6 %, kas bija straujākais kāpums kopš 2012. gada vidus. To ietekmēja cenu kāpums visās galvenajās pārtikas produktu grupās, izņemot nelielu cenu kritumu gaļai.

Februārī turpināja cenas pieaugt pakalpojumiem, tomēr, salīdzinot ar janvāri, cenu svārstības tika novērotas retāk un cenas pakāpeniski stabilizējas. Degvielas cenām Latvijā mēneša laikā bija vērojams neliels kāpums par 0,6 %, bet pasaules naftas cenas vidēji pieauga par 1,5 procentiem.

Detalizēts cenu monitoringa apraksts

Pārtikas produktu cenas marta pirmajā nedēļa, lielākoties, palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas, lielākoties, saglabājušās bez izmaiņām – cena lielākoties nav mainījusies svaigai liellopa gaļai, svaigai cūkgaļai, kā arī broileru stilbiņiem.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas, lielākoties, nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā arī cīsiņiem un pelmeņiem. Divos gadījumos lētāka par 21 eiro centu (4,63%) kļuvusi pusžāvēta desa. Četros gadījumos lētāka par 43 eiro centiem (17,27%) kļuvusi salami desa.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas svaigam lasim, makrelei, siļķu rolmopšiem un krabju nūjiņām.

Marta pirmajā nedēļā atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības piena produktu grupā. Kefīra cena trīs gadījumos samazinājusies 7 eiro centu apmērā (6,54%). Arī biezpiena cena trīs gadījumos samazinājusies par 4 eiro centiem(4,55%).

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Divos gadījumos lētākas par 45 eiro centiem (19,15%) kļuvušas olas.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, marta pirmā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības. Izņēmums ir apelsīnu cena, kas četros gadījumos samazinājusies 20-40 eiro centu apmērā (14,39% - 28,78%).

Marta pirmajā nedēļā sezonalitātes atsevišķos gadījumos svārstījušās dārzeņu cenas. Tā piemēram, divos gadījumos par 14 eiro centiem (5,71%) pieaugusi sarkano piparu cena.

Kartupeļu čipsu cena piecos gadījumos samazinājusies par 3 eiro centiem (3,85%).

Nemainīga cena, lielākoties, saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja, kafija, ūdens un sula.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās sidram, vīnam, šampanietim un degvīnam. Brendija cena trīs gadījumos pieaugusi 7 eiro centu apmērā (0,82%). Viskija cena savukārt četros gadījumos pieaugusi par 39 eiro centiem ( 1,52%).

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, cauruļu tīrāmais līdzeklis, trauku mazgājamais līdzeklis). Cenas lielākoties nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns). Cenas nemainīgas saglabājušās tabakas izstrādājumiem, presei un medikamentiem.

Marta pirmajā nedēļā degvielas cenas, lielākoties, saglabājušās nemainīgas, atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības 1 % ietvaros.

Marta pirmajā cenas pakalpojumiem, lielākoties, saglabājušās nemainīgas - iezīmējas tendence, ka pakalpojumu cenas sāk nostabilizēties. Cenu izmaiņas lielākoties nav novērotas apavu remonta pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, kino un muzeja apmeklējumam, autoskolu pakalpojumiem, kā arī ēdināšanas pakalpojumiem, viesnīcu pakalpojumiem un skaistumkopšanas pakalpojumiem, kuru cenu svārstības mēneša sākumā bija bieži novērotas.

Vienā gadījumā cena no EUR 9,10 uz EUR 10,00 (Ls 6,40 uz Ls 7,03) pieaugusi uzvalka tīrīšanas pakalpojumiem, savukārt veļas mazgāšanas pakalpojumu cena vienā gadījumā pieaugusi no EUR 1,50 uz EUR 1,65 (Ls 1,05 u Ls 1,16).

Baseina apmeklējuma cena vienā gadījumā samazinājusies no EUR 8,54 uz EUR 8,50 (Ls 6,00 uz Ls 5,97).

Viesnīcu pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

Atgādinām, ka iepazīstoties ar cenu monitoringa rezultātiem, pirms secinājumu izdarīšanas par cenu svārstībām, ir jāpievērš uzmanība dalījumam starp aktuālo cenu un pilno cenu. Aktuālās cenas ir atrodamas datu apkopojuma sadaļā "1. Kopējie dati par cenu novērojumu (datubāze)", kā arī tās tiek attēlotas grafikos. Vēlamies vērst uzmanību, ka marta cenu monitoringa datu apkopojumā eiro kurss ir aprēķināts no cenas eiro un cenas latos. Nobīdes no ES Padomes noteiktā kursa 0.702804 nav uzskatāmas par ļaunprātīgu tirgotāju rīcību, bet gan par cenu noapaļošanas līdz divām zīmēm aiz komata rezultātu.

Atgādinājums – iegūtie rezultāti ir paredzēti tikai konkrēta produkta, pakalpojuma cenu salīdzinājumam viena tirdzniecības, pakalpojumu sniedzēja vietā (adresē).

Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014