Cenu monitorings: 95 % preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas

21-03-2014

Marta otrā cenu monitoringa rezultāti,salīdzinot tos ar marta pirmā monitoringa datiem, liecina, ka 95,2 %gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums irnovērojams 3,7 % gadījumu, savukārt 1,1 % gadījumu cena ir samazinājusies.

 

Cenu pieauguma īpatsvaru, galvenokārt, veidojacenas kāpums degvielai. Kā jau iepriekš tika prognozēts, pasaules naftascenām marta pirmajās dienās bija vērojams kāpums, kas saistīts ar Krievijas unUkrainas konfliktu. Savukārt, 4. un 5.martā pasaules naftas cenas samazinājāsun līdzšodienai straujš kāpums nav novērots, tāpēc cenas ir atgriezušāsiepriekšējā mēneša (februāra)līmenī. Degvielas cenām Latvijā marta otrajānedēļā bija vērojams kāpums par 1 līdz 2 eiro centiem jeb līdz 1,5 %, kasvarētu būt saistīts ar cenu pieaugumu pasaulē marta sākumā, jo to ietekme uzLatvijas cenām parasti ir ar nelielu laika nobīdi. Jāņem vērā, ka energoresursucenas Latvijas tirgū ir atkarīgas arī no eiro un ASV dolāra kursa svārstībām.

Atbilstoši marta otrās nedēļasmonitoringam, pārtikas cenas svārstījušās atbilstoši sezonalitātei. Dārgāks martaotrajā nedēļā atsevišķos gadījumos kļuvis cūkgaļas šķiņķis un Krievijas siers.Lētāki, savukārt, atsevišķos gadījumos kļuvuši kartupeļu čipsi un kafija.Atsevišķos gadījumos cena pieaugusi apelsīniem, banāniem un vīnogām, savukārtdārzeņu grupā cena pieaugusi tomātiem, bet samazinājusies gurķiem.

Cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļaspulverim, trauku mazgājamajam līdzeklim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim), personīgāsaprūpes precēm (zobu pastai, ziepēm, šampūnam), kā arī tabakasizstrādājumiem un presei. Atsevišķos gadījumos lētāki kļuvušimedikamenti. Savukārt degvielas cena marta otrajā nedēļā pieaugusi.

Marta otrajā nedēļā cenas, lielākoties,saglabājušās nemainīgas arī pakalpojumiem, vienā gadījumā cena pieaugusiautostāvvietu pakalpojumiem, bet viesnīcu pakalpojumu cenas svārstījušās abosvirzienos.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs,pārbaudot monitoringa datus, secinājis, ka dažām precēm un pakalpojumiem ir novērota pieļaujamā viena eiro centa cenassvārstība. Vienlaikus konstatēta nekorekta konvertācija vienai precei (04701 Kartupeļi,sveramie 2. šķira Latvija 1 kg), tāpēc PTAC veiks saziņu arkomersantu.

Detalizēti ar cenu monitoringa rezultātiem var iepazīties Ekonomikasministrijas mājaslapā:šeit.

Detalizēts cenumonitoringa apraksts:

Pārtikas produktu cenas marta otrajānedēļā, lielākoties, palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem,griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu,rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas,lielākoties, saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies svaigai liellopagaļai, svaigai cūkgaļas karbonādei, kā arī broileru stilbiņiem. Cūkgaļas šķiņķacena piecos gadījumos pieaugusi par 14 eiro centiem (2,82 %).

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas, lielākoties,nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām, kā arī cīsiņiemun pelmeņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumuproduktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas svaigam lasim,makrelei, siļķu rolmopšiem un krabju nūjiņām.

Marta otrajā nedēļā atsevišķos gadījumosnovērotas cenu svārstības piena produktu grupā. Trīspadsmit gadījumos pieaugusiKrievijas siera cena – pieaugums novērots 21 - 66 eiro centu apmērā (2,85 % -10,11 %).

Cena saglabājusies nemainīga sviestam,margarīnam un saulespuķu eļļai.

Tā kā cenu monitorings veikts arnedēļas intervālu, marta otrā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā,lielākoties, neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības.Izņēmums ir apelsīnu cena, kas trīs gadījumos pieaugusi 16 - 24 eiro centuapmērā (16,16 % - 20,87 %). Banānu cena, savukārt, divos gadījumos pieaugusipar 8 eiro centiem (6,61 %). Četros gadījumos cena pieaugusi arī vīnogām –pieaugums novērots 50 eiro centu apmērā (14,37 %).

Marta otrajā nedēļā nemainīga cenasaglabājusies kartupeļiem, kāpostiem, sarkanajiem pipariem un burkāniem,savukārt atsevišķos gadījumos svārstījusies tomātiem un gurķiem. Tā piemēram,gurķu cena vienpadsmit gadījumos samazinājusies 24 - 46 eiro centu apmērā (9,64% - 20,44 %). Tomātu cena, savukārt, divos gadījumos pieaugusi par 1 eiro(59,17 %).

Kartupeļu čipsu cena vienā gadījumāsamazinājusies par 3 eiro centiem (3,85 %).

Nemainīga cena, lielākoties,saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls,garšvielas, tēja, ūdens un sula. Divos gadījumos lētāka par 1 eiro un 11centiem (18,20 %) kļuvusi kafija.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas navmainījušās sidram, vīnam, šampanietim, brendijam, viskijam un degvīnam.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam– cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, cauruļu tīrāmaislīdzeklis, trauku mazgājamais līdzeklis). Cenas lielākoties nav mainījušās arīpersonīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns). Cenasnemainīgas saglabājušās tabakas izstrādājumiem un presei. Atsevišķu medikamentucena četros gadījumos samazinājusies par 2 eiro centiem (1,27 %).

Marta otrajā nedēļā novērots degvielascenu kāpums, tā piemēram, 95 benzīna cena pieaugusi divdesmit divos gadījumos- pieaugums novērots 1 - 2 eiro centu apmērā (0,68 % - 1,51 %).

Marta otrajā nedēļā cenas pakalpojumiem,lielākoties, saglabājušās nemainīgas, turpinot februāra beigās iezīmējošostendenci, ka pakalpojumu cenas sāk nostabilizēties. Cenu izmaiņas, lielākoties,nav novērotas apavu remonta pakalpojumiem, ķīmisko tīrītavu un veļas mazgāšanaspakalpojumiem, autoskolu pakalpojumiem, ēdināšanas un skaistumkopšanaspakalpojumiem, kino, muzeju un baseinu apmeklējumam, kā arī finansupakalpojumiem.

Vienā gadījumā cena no EUR 1,28 uz EUR1,30 (Ls 0,90 uz Ls 0,91) pieaugusi autostāvvietu pakalpojumiem.

Cena abos virzienos svārstījusiesviesnīcu pakalpojumiem.

Atgādinām, ka iepazīstoties ar cenumonitoringa rezultātiem, pirms secinājumu izdarīšanas par cenu svārstībām, irjāpievērš uzmanība dalījumam starp aktuālo cenu un pilno cenu. Aktuālās cenasir atrodamas datu apkopojuma sadaļā "1. Kopējie dati par cenu novērojumu(datubāze)", kā arī tās tiek attēlotas grafikos. Vēlamies vērstuzmanību, ka marta cenu monitoringa datu apkopojumā eiro kurss iraprēķināts no cenas eiro un cenas latos. Nobīdes no ES Padomes noteiktā kursa0.702804 nav uzskatāmas par ļaunprātīgu tirgotāju rīcību, bet gan parcenu noapaļošanas līdz divām zīmēm aiz komata rezultātu.

EvitaUrpena
LREkonomikas ministrijas
Sabiedriskoattiecību nodaļas vadītāja
Tālr:67013193
Sekomums Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam

Youtube: http://www.youtube.com/ekonomikasministrija

Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014