Publicēti jaunākā cenu monitoringa dati

27-03-2014

Apkopotie marta trešās nedēļas cenu monitoringa rezultāti, salīdzinot tos marta otrā monitoringa datiem, liecina, ka vairākumam – 97 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas.

 

Cenas svārstījušās ļoti nelielai preču daļai - cenu pieaugums ir novērots 1 % gadījumu, savukārt cenu samazinājums - 2 % gadījumu.

Cenu svārstības atbilstoši sezonalitātei, lielākoties, novērotas, pārtikai (pārsvarā augļiem un dārzeņiem). Dārgāks trešajā nedēļā atsevišķos gadījumos kļuvis Krievijas siers, konfektes un viskijs; lētāka, savukārt, atsevišķos gadījumos kļuvusi cūkgaļas karbonāde. Atsevišķos gadījumos cena pieaugusi banāniem, bet samazinājusies apelsīniem. Savukārt, dārzeņu grupā cena atsevišķos gadījumos cena samazinājusies gurķiem un tomātiem.

Cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulverim, trauku mazgājamajam līdzeklim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim), personīgās aprūpes precēm (zobu pastai, ziepēm, šampūnam), kā arī tabakas izstrādājumiem un presei. Atsevišķos gadījumos lētāki kļuvuši medikamenti. Marta trešajā nedēļā cenas, lielākoties, saglabājušās nemainīgas arī pakalpojumiem, tomēr divos gadījumos cena pieaugusi viesnīcu pakalpojumiem.

Savukārt, degvielas cena marta trešajā nedēļā svārstījusies 1 % ietvaros. Pasaules naftas cenas pēc novērotā kāpuma marta sākumā samazinājās un atgriezās iepriekšējā mēneša (februāra)līmenī. Salīdzinot marta trešās nedēļas monitoringa periodu ar otro nedēļu, pasaules cenas nemainījās. Latvijas degvielas cenām marta trešajā nedēļā bija vērojams neliels kritums dīzeļdegvielai (vidēji par 0,75%), bet benzīna cenas palika nemainīgas.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, pārbaudot cenu monitoringa datus, secinājis, ka atsevišķām precēm norādīta nekorekta cenu konvertācija (002 Griķi "Valdo" kārbiņas iepakojumā 4 paciņas 500 g EAN: 4750133001028; 03801 Apelsīni, lielie, sveramie (ne eko apelsīni) 2. šķira Spānija 1 kg; 04701 Kartupeļi, sveramie 2. šķira Latvija 1 kg; 055 Malta kafija "Merild" 500 g EAN: 5997100007181), tāpēc PTAC sazinājies ar attiecīgajiem komersantu un aicinājis novērst neatbilstības.

Detalizēti ar cenu monitoringa rezultātiem var iepazīties Ekonomikas ministrijas mājaslapā:šeit.

Detalizēts cenu monitoringa apraksts

Pārtikas produktu cenas marta trešajā nedēļā, lielākoties, palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas, lielākoties, saglabājušās bez izmaiņām – cena nav mainījusies svaigai liellopa gaļai, svaigam cūkgaļas šķiņķim, kā arī broileru stilbiņiem. Cūkgaļas karbonādes cena trīs gadījumos samazinājusies par 72 eiro centiem (11,52%).

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas, lielākoties, nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām, kā arī cīsiņiem un pelmeņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas svaigam lasim, makrelei, siļķu rolmopšiem un krabju nūjiņām.

Marta trešajā nedēļā piena produktu cenas, lielākoties, saglabājušās nemainīgas, taču atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības. Četros gadījumos pieaugusi Krievijas siera cena – pieaugums novērots 14-32 eiro centu apmērā (1,86%-4,17%).

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Marta trešā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā, lielākoties, neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības. Izņēmums ir banānu cena, kas astoņos gadījumos pieaugusi par 10 eiro centiem (7,41%), kā arī apelsīnu cena, kas divos gadījumos samazinājusies 20 eiro centu apmērā (14,39%).

Marta trešajā nedēļā nemainīga cena saglabājusies kartupeļiem, kāpostiem, sarkanajiem pipariem un burkāniem, savukārt atsevišķos gadījumos cena svārstījusies tomātiem un gurķiem. Tā piemēram, gurķu cena divos gadījumos samazinājusies 46-60 eiro centu apmērā (20,44%-23,17%). Arī tomātu cena divos gadījumos samazinājusies par 60 eiro centiem (22,30%).

Konfekšu kastes cena divos gadījumos pieaugusi par 1 eiro centu (0,16%).

Nemainīga cena, lielākoties, saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja, kafija, ūdens un sula.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās sidram, vīnam, šampanietim, brendijam un degvīnam. Viskija cena sešos gadījumos pieaugusi par 2 eiro 98 centiem (13,26%).

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, cauruļu tīrāmais līdzeklis, trauku mazgājamais līdzeklis). Cenas lielākoties nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns). Cenas nemainīgas saglabājušās tabakas izstrādājumiem un presei. Atsevišķu medikamentu cena divos gadījumos samazinājusies par 2 eiro centiem (1,27%).

Marta trešajā nedēļā benzīna cenas, lielākoties, saglabājušās nemainīgas, savukārt dīzeļdegvielas cenas atsevišķos gadījumos samazinājušās 1 % ietvaros.

Marta trešajā nedēļā, tāpat kā marta pirmajās divās nedēļās, pakalpojumu cenas, lielākoties, saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas, lielākoties, nav novērotas apavu remonta pakalpojumiem, ķīmisko tīrītavu un veļas mazgāšanas pakalpojumiem, autoskolu pakalpojumiem, ēdināšanas un skaistumkopšanas pakalpojumiem, kino, muzeju un baseinu apmeklējumam, autoremonta pakalpojumiem, kā arī finansu pakalpojumiem.

Divos gadījumos cena pieaugusi viesnīcu pakalpojumiem.

Atgādinām, ka iepazīstoties ar cenu monitoringa rezultātiem, pirms secinājumu izdarīšanas par cenu svārstībām, ir jāpievērš uzmanība dalījumam starp aktuālo cenu un pilno cenu. Aktuālās cenas ir atrodamas datu apkopojuma sadaļā "1. Kopējie dati par cenu novērojumu (datubāze)", kā arī tās tiek attēlotas grafikos. Vēlamies vērst uzmanību, ka marta cenu monitoringa datu apkopojumā eiro kurss ir aprēķināts no cenas eiro un cenas latos. Nobīdes no ES Padomes noteiktā kursa 0.702804 nav uzskatāmas par ļaunprātīgu tirgotāju rīcību, bet gan par cenu noapaļošanas līdz divām zīmēm aiz komata rezultātu.

Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193;
Seko mums Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014