Turpmāk cenu monitorings – reizi mēnesī

04-04-2014

Ekonomikas ministrija ir publicējusi jaunākos cenu monitoringa rezultātus, ar kuriem tiek noslēgts iknedēļas cenu monitoringa cikls un turpmāk, līdz 2014.gada beigām, cenu novērojumi tiks veikti reizi mēnesī. Nākamā cenu monitoringa dati plānoti š.g. aprīļa beigās.

 

Apkopotie marta ceturtā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot marta trešā un marta ceturtā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 96,7% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērojams 1,3% gadījumu, savukārt 2% gadījumu cena ir samazinājusies.

Atbilstoši marta ceturtās nedēļas monitoringam, cenu svārstības joprojām tika novērotas ļoti nelielai daļai preču un pakalpojumu. Marta ceturtajā nedēļā pārtikas preču cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas, tomēr atsevišķos gadījumos dārgāki kļuvuši rīsi, cūkgaļas karbonāde un viskijs, savukārt cena samazinājusies cūkgaļas šķiņķim. Atsevišķos gadījumos cena pieaugusi banāniem, samazinājusies apelsīniem, bet vīnogu cena svārstījusies abos virzienos. Savukārt dārzeņu grupā cena atsevišķos gadījumos samazinājusies gurķiem, bet tomāti kļuvuši dārgāki.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm - veļas pulverim, trauku mazgājamajam līdzeklim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim. Cenas nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, šampūns), bet dušas želeja atsevišķos gadījumos kļuvusi lētāka. Atsevišķos gadījumos cena pieaugusi vīriešu zeķu pārim. Cenas nemainīgas saglabājušās tabakas izstrādājumiem un presei.

Pasaules naftas cenas marta ceturtajā nedēļā praktiski saglabājās iepriekšējās nedēļas līmenī un Latvijas degvielas cenām marta ceturtajā nedēļā bija vērojams neliels kritums dīzeļdegvielai (vidēji par 1,5%), bet benzīna cenas palika nemainīgas.

Marta ceturtajā nedēļā cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas arī pakalpojumiem, tomēr konstatēts gadījums, kad cena pieaugusi autoskolu pakalpojumiem.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs secina, ka cenu monitoringa datos nav konstatēti pārkāpumi.

Detalizēti ar cenu monitoringa rezultātiem var iepazīties Ekonomikas ministrijas mājaslapā:šeit.

Detalizēts cenu monitoringa apraksts:

Pārtikas produktu cenas marta ceturtajā nedēļā lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei. Rīsu cena divos gadījumos pieaugusi par 7 eiro centiem (6,86%).

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām – cena lielākoties nav mainījusies svaigai liellopa gaļai, kā arī broileru stilbiņiem. Cūkgaļas karbonādes cena savukārt trīs gadījumos pieaugusi par 72 eiro centiem (13,02%), savukārt cūkgaļas šķiņķa cena sešos gadījumos samazinājusies par 14 eiro centiem (2,74%).

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā arī cīsiņiem un pelmeņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas svaigam lasim, makrelei, siļķu rolmopšiem un krabju nūjiņām.

Marta ceturtajā nedēļā piena produktu cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas – tās nav mainījušās pienam, kefīram, biezpienam, kausētajam sieram, kā arī Holandes un Krievijas sieram.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Augļu grupā divos gadījumos pieaugusi par 10 eiro centiem (7,41%) banānu cena, kā arī apelsīnu cena, kas vienā gadījumā samazinājusies 4 eiro centu apmērā (3,36%) un vīnogu cena, kas svārstījusies abos virzienos – vīnogu ar izcelsmes valsti „Itālija” cena divos gadījumos pieaugusi par 51 eiro centu (14,66%), savukārt vīnogas ar izcelsmes valsti „Dienvidāfrika” divos gadījumos kļuvušas lētākas par 50 eiro centiem (12,56%).

Marta ceturtajā nedēļā nemainīga cena saglabājusies kartupeļiem, kāpostiem, sarkanajiem pipariem un burkāniem, savukārt atsevišķos gadījumos svārstījusies tomātiem un gurķiem. Tā piemēram, tomātu cena vienpadsmit gadījumos pieaugusi 10-70 eiro centu apmērā (3,72%-33,49%), savukārt gurķu cena septiņos gadījumos samazinājusies 20-40 eiro centu apmērā (10,05%-22,35%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja, kafija, ūdens un sula.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās sidram, vīnam, šampanietim, brendijam un degvīnam. Viskija cena trīs gadījumos pieaugusi par 14 eiro centiem (0,55%).

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, cauruļu tīrāmais līdzeklis, trauku mazgājamais līdzeklis). Cenas lielākoties nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, šampūns). Divos gadījumos lētāka par 3 eiro centiem (1,40%) kļuvusi dušas želeja. Divos gadījumos par 1 eiro centu (0,51%) dārgāks kļuvis vīriešu zeķu pāris. Cenas nemainīgas saglabājušās tabakas izstrādājumiem un presei.

Marta ceturtajā nedēļā benzīna cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas, savukārt dīzeļdegvielas cenas atsevišķos gadījumos samazinājušās 1,5 % ietvaros.

Marta ceturtajā nedēļā, tāpat kā marta pirmajās trīs nedēļās, pakalpojumu cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas lielākoties nav novērotas apavu remonta pakalpojumiem, ķīmisko tīrītavu un veļas mazgāšanas pakalpojumiem, taksometru pakalpojumiem, ēdināšanas un skaistumkopšanas pakalpojumiem, kino, muzeju un baseinu apmeklējumam, autoremonta pakalpojumiem, kā arī finansu pakalpojumiem.

Vienā gadījumā cena par 10 eiro (16,67%) pieaugusi autoskolas pakalpojumiem.

Papildinformācija par cenu monitoringu

Atgādinām, ka iepazīstoties ar cenu monitoringa rezultātiem, pirms secinājumu izdarīšanas par cenu svārstībām, ir jāpievērš uzmanība dalījumam starp aktuālo cenu un pilno cenu. Aktuālās cenas ir atrodamas datu apkopojuma sadaļā "1. Kopējie dati par cenu novērojumu (datubāze)", kā arī tās tiek attēlotas grafikos. Vēlamies vērst uzmanību, ka marta cenu monitoringa datu apkopojumā eiro kurss ir aprēķināts no cenas eiro un cenas latos. Nobīdes no ES Padomes noteiktā kursa 0.702804 nav uzskatāmas par ļaunprātīgu tirgotāju rīcību, bet gan par cenu noapaļošanas līdz divām zīmēm aiz komata rezultātu.

Kā zināms, patēriņa cenu monitorings ir viens no Latvijas Nacionālā euro ieviešanas plānā iekļautajiem pasākumiem. No 2013.gada janvāra līdz septembrim cenu monitorings tika veikts reizi mēnesī, savukārt no 2013.gada 1.oktobra līdz 2014.gada 31.martam cenas tika novērotas četras reizes mēnesī. Turpmāk, līdz 2014.gada beigām cenu monitorings tiks veikts reizi mēnesī. Patēriņa cenu monitoringa veikšanas galvenais mērķis ir novērot cenu svārstības pirms eiro ieviešanas un tās laikā dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Kopumā monitoringā tiek pārbaudītas un fiksētas aptuveni 120 preču un pakalpojumu cenas dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās Latvijā. Katrai precei un pakalpojumam katrā pilsētā cenas tiek reģistrētas vairākās tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietās.

Cenu monitoringa ietvaros tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem. Cenu pieraksti 120 precēm un pakalpojumiem vairāk nekā 400 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās tiek veikti vienā dienā Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Ventspilī un Rēzeknē.

Elita Rubesa- Voravko
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: 67013193;
Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014