Publicēti jaunākie cenu monitoringa rezultāti

06-06-2014

Apkopotie maija cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar aprīļa cenu monitoringa datiem,vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 87,4 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērots 7,7 % gadījumu, savukārt 4,9 % gadījumu cena ir samazinājusies.

Cenu svārstības maijā, tāpat kā aprīlī, galvenokārt, ir skaidrojamas ar faktu, ka „Mego” ir nopircis veikalu ķēdi „IKI” un ievieš šajos veikalos savu cenu politiku. Arī maijā vairāk ir produktu, kuriem cenas IKI veikalu ķēdē pieaugušas. Pārējiem pārtikas produktiem cenas svārstījās atbilstoši sezonalitātei (augļi, dārzeņi).

Maijā turpinājās arī cenu kāpums tabakas izstrādājumiem, tikai šomēnes cenu pieaugums bija vērojams jau vairākās tirgotāju ķēdēs. Cenu pieaugums tabakas izstrādājumiem saistīts ar akcīzes nodokļa palielināšanu no 2014. gada sākuma. Degvielas cenām Latvijā maijā bija vērojamas svārstības 2 % apmērā (benzīnam cenas pieauga līdz 1,13 %, bet dīzeļdegvielai samazinājās līdz 1,93 %), arī pasaules naftas cenas maija vidū pieauga vidēji par 2 %, salīdzinot ar aprīļa beigām.

Dārgāki atsevišķos gadījumos kļuvuši rīsi un makaroni, rudzu un sēklu maizes, cepumi, cūkgaļas karbonāde, dažādu veidu desas, biezpiens, sviests, kartupeļu čipsi, konfekšu kaste, piena šokolāde, tēja, kafija ūdens un apelsīnu sula. Cenas samazinājums, savukārt, atsevišķos gadījumos novērots griķiem un auzu pārslām, kviešu maizei, tostermaizei, kā arī liellopa šķiņķim, pienam, saldētiem dārzeņiem un cukuram. Sezonalitātes ietekmē cena svārstījusies arī augļiem – pieaugusi āboliem un apelsīniem, savukārt dārzeņu grupā cena atsevišķos gadījumos pieaugusi kāpostiem, kartupeļiem, bet lētāki kļuvuši Latvijas gurķi un Nīderlandes tomāti.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm - veļas pulverim, trauku mazgājamajam līdzeklim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim. Cenas nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, šampūns, dušas želeja). Cenas atsevišķos gadījumos pieaugušas tabakas izstrādājumiem, savukārt, medikamentiem cenas svārstījušās abos virzienos. Maijā cenas pakalpojumiem lielākoties saglabājušās nemainīgas, tomēr atsevišķi cenu pieauguma gadījumi novēroti skaistumkopšanas pakalpojumiem un ēdināšanas pakalpojumiem. Viesnīcu un taksometru pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ir pārbaudījis cenu monitoringa datus un secinājis, ka preču un pakalpojumu cenu konvertācija ir korekta, pāris gadījumos ir konstatēta viena centa pieļaujamā svārstība, līdz ar to kopumā pārkāpumi nav konstatēti nevienā tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietā.

Cenu monitoringa detalizēti rezultāti publicēti Ekonomikas ministrijas mājaslapā: šeit.

Detalizēts cenu monitoringa apraksts

Pārtikas produktu cenām maijā cenu svārstības novērotas visai bieži. Rīsu cena vienā gadījumā pieaugusi par 7 eiro centiem (6,86%). Makaroni sešos gadījumos kļuvuši dārgāki par 5 eiro centiem (4,67%). Griķu cena, savukārt, vienā gadījumā samazinājusies par 8 eiro centiem (7,48%). Lētākas vienā gadījumā par 9 eiro centiem (10,71%) kļuvušas arī auzu pārslas.

Cena svārstījusies arī dažādu veidu maizēm – tā piemēram, rudzu maizes cena piecos gadījumos pieaugusi par 8 eiro centiem jeb 6,30%. Trīs gadījumos cena pieaugusi sēklu maizei – cenu pieaugums novērots 9 eiro centu apmērā (15,25%). Savukārt, kviešu maizes cena sešos gadījumos ir samazinājusies par 19 eiro centiem (19,39%), bet tostermaize desmit gadījumos kļuvusi lētāka par 17 eiro centiem (20,99%).

Cepumu cena divos gadījumos pieaugusi par 7 eiro centiem (11,11%). Vienā gadījumā lētāka par 31 eiro centu (8,61%) kļuvusi vafeļu torte.

Svaigas gaļas produktu grupā cenas, lielākoties, saglabājušās nemainīgas - tās nav mainījušās cūkgaļas šķiņķim, liellopa karbonādei, kā arī broileru stilbiņiem. Tomēr novēroti arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi, tā piemēram, svaigas cūkgaļas karbonādes cena vienā gadījumā pieaugusi par 17 eiro centiem (2,92%), savukārt liellopa šķiņķa cena divos gadījumos samazinājusies par 14 eiro centiem

Desu un žāvējumu produktu grupā pusžāvētas desas cena divos gadījumos pieaugusi par 17 eiro centiem (7%), savukārt vārīta desa divos gadījumos kļuvusi dārgāka par 25 eiro centiem (7,72%).

Zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, svaigam lasim, krabju nūjiņām un siļķu rolmopšiem.

Maijā piena produktu cenas atsevišķos gadījumos ir svārstījušās. Biezpiena cena sešos gadījumos pieaugusi 7 eiro centu apmērā (7,95%). Piena cena sešos gadījumos samazinājusies 5-7 eiro centu apmērā (4,67%-6,86%). Savukārt kausētā siera cena svārstījusies abos virzienos – trīs gadījumos pieaugusi par 12 eiro centiem (9,45%), bet vienā gadījumā samazinājusies par 14 eiro centiem (9,40%).

Sviesta cena četros gadījumos pieaugusi par 14 eiro centiem (9,03%).

Maijā atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības augļu cenām. Ābolu cena trīs gadījumos pieaugusi par 10 eiro centiem (9,17%). Apelsīni savukārt trīs gadījumos kļuvuši dārgāki par 40 eiro centiem

Cenu svārstības novērotas arī dārzeņiem. Dārgāki par 14 eiro centiem (40%) sešos gadījumos kļuvuši kāposti, bet kartupeļu cena divos gadījumos pieaugusi par 2 eiro centiem (5,41%). Lētāki, savukārt, kļuvuši Latvijas gurķi – to cena astoņos gadījumos samazinājusies 60-70 eiro centu apmērā (26,20%-29,29%). Tāpat cena četros gadījumos par 74 eiro centiem (35,41%) samazinājusies Nīderlandes tomātiem. Sarkano piparu cena svārstījusies abos virzienos – trīs gadījumos pieaugusi 40-60 eiro centu apmēra (16,06%-26,20%), bet piecos gadījumos samazinājusies 10-40 eiro centu apmērā (3,72%-16,06%).

Saldētu dārzeņu cena trīs gadījumos samazinājusies par 5 eiro centiem (5%).

Trīs gadījumos dārgāki par 1 eiro centu (1,28%) kļuvuši kartupeļu čipsi.

Trīs gadījumos cena pieaugusi šokolādes konfekšu kastei – pieaugums novērots 26 eiro centu apmērā (4,27%). Dārgāka kļuvusi arī piena šokolāde – tās cena trīs gadījumos pieaugusi 1-17 eiro centu apmērā (1,19%-16,67%).

Nemainīga cena, lielākoties, saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā sāls un garšvielas. Tēja trīs gadījumos kļuvusi dārgāka par 13 eiro centiem (9,49%), trīs gadījumos dārgāka kļuvusi arī kafija – tās cena pieaugusi par 1 eiro un 97 centiem (39,48%) – pieaugums novērots „IKI” veikalos un varētu būt skaidrojam ar „Mego” cenu politikas ieviešanu šajos veikalos. Astoņos gadījumos cena pieaugusi ūdenim - pieaugums novērots 4-6 eiro centu apmērā (7,27%-11,32%), bet vienā gadījumā dārgāka par 14 eiro centiem (10,37%) kļuvusi apelsīnu sula. Divos gadījumos lētāks par 1 eiro centu (0,82%) kļuvis cukurs.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas, lielākoties, nav mainījušās sidram, vīnam, šampanietim, brendijam, viskijam un degvīnam.

Maijā, tāpat kā aprīlī, atsevišķos gadījumos novērots cigarešu cenu pieaugums 15 – 30 eiro centu apmērā (5,56%-11,11%).

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, cauruļu tīrāmais līdzeklis, trauku mazgājamais līdzeklis). Cenas, lielākoties, nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, šampūns, dušas želeja). Cenas nemainīgas saglabājušās presei. Atsevišķos gadījumos svārstījušās medikamentu cenas - tā piemēram deviņos gadījumos atsevišķu medikamentu cena pieaugusi par 16-24 eiro centiem (6,40%-9,92%), savukārt citu medikamentu cena piecos gadījumos samazinājusies par 4 eiro centiem (2,53%).

Maijā degvielas cenas svārstījušās 2 % ietvaros.

Pakalpojumu cenas aprīlī, lielākoties, saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas lielākoties nav novērotas apavu remonta pakalpojumiem, ķīmisko tīrītavu, apavu remonta un veļas mazgāšanas pakalpojumiem, kino, baseina un muzeja apmeklējumam, kā arī finansu pakalpojumiem.

Vienā gadījumā, atbilstoši SPRK lēmumam, cena pieaugusi 1m3 aukstā ūdens.

Vienā gadījumā cena no EUR 1,60 uz EUR 1,70 ir pieaugusi melnas kafijas tasei. Savukārt skaistumkopšanas pakalpojumu sektorā vienā gadījumā novērots cenu pieaugums, kas varētu būt skaidrojams ar eiro cenu noapaļošanu uz augšu - cena no EUR 7,11 uz EUR 8,00 pieaugusi vīriešu matu griezumam.

Taksometru pakalpojumu un viesnīcu pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

Kā zināms, patēriņa cenu monitorings ir viens no Latvijas Nacionālā euro ieviešanas plānā iekļautajiem pasākumiem. No 2013.gada janvāra līdz septembrim cenu monitorings tika veikts reizi mēnesī, savukārt no 2013.gada 1.oktobra līdz 2014.gada 31.martam cenas tika novērotas četras reizes mēnesī. Turpmāk, līdz 2014.gada beigām cenu monitorings tiks veikts reizi mēnesī. Patēriņa cenu monitoringa veikšanas galvenais mērķis ir novērot cenu svārstības pirms eiro ieviešanas un tās laikā dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Kopumā monitoringā tiek pārbaudītas un fiksētas aptuveni 120 preču un pakalpojumu cenas dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās Latvijā. Katrai precei un pakalpojumam katrā pilsētā cenas tiek reģistrētas vairākās tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietās.

Cenu monitoringa ietvaros tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem. Cenu pieraksti 120 precēm un pakalpojumiem vairāk nekā 400 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās tiek veikti vienā dienā Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Ventspilī un Rēzeknē.

Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193;
Seko mums Twitter: @EM_gov_lv, @siltinamYoutube: http://www.youtube.com/ekonomikasministrija
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014