89 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas

03-07-2014

Apkopotie jūnija cenu monitoringa rezultāti liecina, ka, salīdzinot tos ar maija cenu monitoringa datiem, 89,5 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērots 5,9 % gadījumu, savukārt 4,6 % gadījumu cena ir samazinājusies.

 

Atbilstoši jūnija cenu monitoringam, pārtikas produktiem cenas svārstījās atbilstoši sezonalitātei. Dārgāka atsevišķos gadījumos kļuvusi tostermaize un rudzu maize, biezpiens un kafija. Cenas samazinājums, savukārt, atsevišķos gadījumos novērots sēklu maizei, cepumiem, cīsiņiem un Krievijas sieram. Sezonalitātes ietekmē cena svārstījusies arī augļiem – samazinājusies banāniem un vīnogām. Savukārt, dārzeņu grupā cena atsevišķos gadījumos pieaugusi sarkanajiem pipariem, bet lētāki kļuvuši gurķi un tomāti. 

Degvielas cenām Latvijā jūnijā bija vērojams pieaugums līdz 1 %, bet pasaules naftas cenas jūnija vidū pieauga ļoti strauji saistībā ar nestabilo situāciju Irākā. Turpinoties stabilām naftas piegādēm no Irākas dienvidu rajoniem, kur sadursmes nenotiek, un mazinoties bailēm par piegādi, jūnija beigās bija vērojams neliels cenu samazinājums. Vidējais cenu pieaugums pasaules naftas cenām mēneša laikā bija līdz 3,5 %.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm - veļas pulverim, trauku mazgājamajam līdzeklim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim. Cenas jūnijā svārstījušās personīgās aprūpes precēm – atsevišķos gadījumos pieaugusi zobu pastas cena, bet lētākas kļuvušas ziepes un dušas želeja. Cenas medikamentiem svārstījušās abos virzienos. Jūnijā turpinājās arī cenu kāpums tabakas izstrādājumiem, kas saistīts ar akcīzes nodokļa palielināšanu no 2014. gada sākuma.

Jūnijā cenas pakalpojumiem lielākoties saglabājušās nemainīgas, tomēr atsevišķi svārstību gadījumi, kas varētu būt skaidrojami ar eiro cenu noapaļošanu, novēroti apavu remonta pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem, muzeja apmeklējuma cenai, kā arī autoskolu pakalpojumiem.

Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, pārbaudot cenu konvertāciju jūnija monitoringa datos, secinājis, ka visām precēm un pakalpojumiem cenas norādītas korekti. Vienā gadījumā tirdzniecības vietā cenas bija pieejamas tikai eiro – to attiecīgās tirdzniecības vietas personāls skaidroja ar jauno cenrādi, kas ir sagatavots, ņemot vērā, ka 30. jūnijā beidzās paralēlais cenu atspoguļošanas periods.

Cenu monitoringa rezultāti publicēti Ekonomikas ministrijas mājaslapā: šeit.

Detalizēts cenu monitoringa pārskats:

Pārtikas produktu cenas jūnijā, lielākoties, palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, auzu pārslām un makaroniem. Savukārt atsevišķi cenu svārstību gadījumi novēroti maizēm – tostermaize astoņos gadījumos kļuvusi dārgāka par 17 eiro centiem (26,56%), rudzu maizes cena sešos gadījumos samazinājusies par 19 eiro centiem (14,96%), bet sēklu maizes cena sešos gadījumos sarukusi par 1 eiro centu (1,47%).

Lētāki par 1 eiro centu (1,43%) divos gadījumos kļuvuši cepumi.

Svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas - tās nav mainījušās svaigai cūkgaļai, svaigai liellopa gaļai, kā arī broileru stilbiņiem.

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām kā pelmeņiem. Cīsiņi septiņos gadījumos kļuvuši lētāki par 1 eiro centu (0,26%).

Zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, svaigam lasim, krabju nūjiņām un siļķu rolmopšiem.

Jūnijā cenu svārstības lielākoties nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas pienam, kefīram, Holandes sieram un kausētajam sieram. Biezpiena cena piecos gadījumos pieaugusi par 7 eiro centiem (7,95%), bet Krievijas siers divos gadījumos kļuvis lētāks par 32 eiro centiem (4,01%).

Atsevišķos gadījumos novērotas cenu svārstības augļu cenām – tā piemēram, trīs gadījumos lētāki par 20-30 eiro centiem (12,90%-20,13%) kļuvuši banāni. Lētākas trīs gadījumos kļuvušas arī vīnogas – to cena samazinājusies par 1 eiro un 20 centiem (30,08%).

Sezonalitātes ietekmē cenu svārstības novērotas arī dārzeņiem. Sarkanie pipari kļuvuši dārgāki par 10-60 eiro centiem (3,86%-28,71%). Tomātu cena astoņos gadījumos samazinājusies 10 eiro centu - 1 eiro 20 centu apmērā (6,29%-40,13%), trīspadsmit gadījumos lētāki kļuvuši arī gurķi – to cena samazinājusies 4-10 eiro centu apmērā (2,37%-5,92%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, tēja, ūdens un sula. Kafijas cena sešos gadījumos pieaugusi par 90 eiro centiem (18,04%).

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Jūnijā, tāpat kā maijā, atsevišķos gadījumos novērots cigarešu cenu pieaugums 15 – 30 eiro centu apmērā (5,26%-11,11%).

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam – cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, cauruļu tīrāmais līdzeklis, trauku mazgājamais līdzeklis). Cenu svārstības jūnijā novērotas personīgās aprūpes precēm. Zobu pastas cena trīs gadījumos pieaugusi par 10 eiro centiem (5,29%). Ziepju cena savukārt sešos gadījumos samazinājusies par 9 eiro centiem (18,75%), lētāka kļuvusi arī dušas želeja – tās cena septiņos gadījumos samazinājusies par 3-6 eiro centiem (1,42%-2,79%). Cenas nemainīgas saglabājušās presei. Atsevišķos gadījumos svārstījušās medikamentu cenas - tā piemēram desmit gadījumos atsevišķu medikamentu cena pieaugusi par 3-5 eiro centiem (1,90%-3,16%), savukārt citu medikamentu cena sešos gadījumos samazinājusies par 19 eiro centiem (7,14%).

Jūnijā degvielas cenas pieaugušas 1% ietvaros.

Pakalpojumu cenas jūnijā lielākoties saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas lielākoties nav novērotas ķīmisko tīrītavu un veļas mazgāšanas pakalpojumiem, kino, baseina apmeklējumam, ēdināšanas pakalpojumiem, kā arī finansu pakalpojumiem.

Tomēr pakalpojumu grupā novēroti atsevišķi gadījumi, kad cenu svārstības varētu būt skaidrojamas ar eiro cenu noapaļošanu. Tā piemēram, vienā gadījumā apavu remonta pakalpojumu cena pieaugusi no EUR 4,98 uz EUR 5,00. Savukārt citā gadījumā cena no EUR 0,71 uz EUR 0,80 pieaugusi muzeja apmeklējumam. Arī autoskolu pakalpojumu cena vienā gadījumā pieaugusi no EUR 28,46 uz EUR 35,00, kas varētu būt skaidrojams ar eiro cenu noapaļošanu uz augšu. Skaistumkopšanas pakalpojumu grupā vienā gadījumā cena no EUR 9,00 uz EUR 10,00 pieaugusi sieviešu matu griezumam.

Taksometru pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193
Seko mums Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam
Lapas informācija atjaunota:    13-08-2014