OIK

2024. gada 11. aprīlī Saeima pieņēma grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, ar kuriem paredzēts samazināt izmaksu slogu jaunu lielas jaudas sadales sistēmas pieslēgumu izveidei, tādejādi sekmējot komercdarbības attīstību un inovācijas.

Izmaiņas paredz ieviest pieslēguma būvdarbu izmaksu sadalījuma principu, kur pusi sedz lietotājs, bet otru pusi sistēmas operators, AS “Sadales tīkls” sistēmas lielas jaudas elektroenerģijas lietotāju pieslēgumiem arī vidsprieguma (6 – 20 kilovoltu (kV) ) tīklā un 0,4 kV tīkla pieslēgumiem ar jaudu (ievadaizsardzības aparāta lielumu) virs 100 ampēriem (A).

Līdz šim attiecīgais būvdarbu izmaksu sadalījuma princips tika piemērots tikai nelielas jaudas pieslēgumiem (līdz 100 A). Savukārt lielākas jaudas pieslēgumu gadījumā lietotājs priekšapmaksas veidā 100 % sedza visas pieslēguma ierīkošanas izmaksas, bet pieslēguma lietošanas laikā lietotājam tika piemērots atļautās slodzes efektīvas izmantošanas risinājums (samazināta pakalpojuma maksa), ļaujot piecu gadu periodā atgūt pieslēguma ierīkošanā ieguldītās investīcijas. Tomēr gadījumā, ja lietotājs izvēlējās uzstādīt saules paneļus, tad tas zaudēja tiesības saņemt efektīvās slodzes mehānisma maksas samazinājumu, pat ja tika sasniegts efektīvās slodzes kritērijs.

Samazinot izmaksu slogu jauna pieslēguma izveidei un darbības uzsākšanai uzņēmējiem, tiek sperts būtisks solis elektroenerģijas sistēmas pieslēgumu pieejamības uzlabošanā, kā arī lieljaudas ražošanas uzņēmumu pieslēgumu attīstībā un investīciju vides pilnveidē kopumā, ” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Būvdarbu izmaksu sadalījuma risinājums veicinās atteikšanos no citu, neefektīvāku un dabai nedraudzīgāku energoresursu izmantošanas. Turklāt tas veicinās elektroenerģijas sadales sistēmas operatora pieslēgtās patēriņa jaudas un sadalītās elektroenerģijas palielināšanos, kā rezultātā esošā elektroapgādes sistēma un tajā jau uzstādītās sistēmas jaudas tiks izmantotas efektīvāk.

AS "Sadales tīkls" norāda, ka šī pieeja nodrošinās vienlīdzības principu, kā arī būs solis tautsaimniecības elektrifikācijas veicināšanas virzienā. “Līdzīga pieeja jau veiksmīgi darbojas Lietuvā. Šis jauninājums ne vien nodrošinās vienlīdzības principu attiecībā pret visiem klientiem, bet arī veidos labvēlīgāku investīciju vidi un veicinās elektroenerģijas patēriņu, kas Latvijā pašlaik diezgan atpaliek no citu Eiropas valstu līmeņa," uzsver "Sadales tīkla" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.

Pārskatītā pieeja paredz pakāpeniski slēgt atļautās slodzes efektīvas izmantošanas risinājumu, kas pēc būtības šobrīd ir novecojis, turklāt administratīvi ļoti sarežģīts mehānisms. Šo risinājumu jauniem pieslēgumiem paredzēts vairs nepiemērot pēc 2024.gada 1.maija, kad apstiprinātie grozījumi likumā stāsies spēkā.

Paredzēts, ka lietotājam ierīkotais pieslēgums ir jāuzsāk lietot uzreiz pēc pieslēguma ierīkošanas un pieslēgums ar ierīkoto jaudu, par kuru puses vienojas pieslēguma līgumā, jālieto vismaz piecus gadus, nesamazinot pieslēguma atļauto slodzi (pieslēguma jaudu). Šie nosacījumi liek galalietotājam rūpīgāk izvēlēties ierīkojamā pieslēguma jaudu. Līdzīga veida ierobežojumi, pastāv arī kaimiņvalstīs, piemēram, Lietuvā pieslēgumā ierīkoto atļauto slodzi jāizmanto 10 gadus.

Vienlaikus, Saeima apstiprināja Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) virzītus grozījumus likumā, kas paredz iespēju elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoram piemērot pārvades sistēmas pakalpojuma tarifam atlaidi jaunu, lielas jaudas pieslēgumu ieviešanas gadījumā. Papildu informācija pieejama KEM tīmekļa vietnē www.kem.gov.lv/lv .

 

Ekonomikas ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļa

prese@em.gov.lv