EIB_2023

Jau astoņpadsmit gadus pēc kārtas godināti uzņēmumi, kuri aizvadītajā gadā bijuši izcili eksportā, kā arī radījuši jaunus un inovatīvus produktus vai pakalpojumus. Konkurss ir augstākais valsts apbalvojums uzņēmējdarbībā, ko organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sadarbībā ar Ekonomikas ministriju, Centrālo statistikas pārvaldi (CSP), finanšu institūciju “Altum” un Latvijas eksportētāju asociāciju “The Red Jackets”.

Konkursa mērķis ir sekmēt Latvijas komersantu konkurētspēju Latvijas un ārvalstu tirgos, veicināt Latvijas produktu eksporta apjoma un kvalitātes pieaugumu un produktu ar augstu pievienoto vērtību radīšanu, kā arī sekmēt inovācijas, izvērtējot komersantu rezultātus un atzinīgi novērtējot veiksmīgākos komersantus un to produktus.

Lai novērtētu uzņēmumus, kas cēluši valsts labklājību, gūstot panākumus perspektīvās nozarēs ar augstu pievienoto vērtību, uzvarētāji tika noteikti, žūrijas komisijai izvērtējot Centrālās statistikas pārvaldes datus par uzņēmumu un tā eksportu, radīto pievienoto vērtību, rentabilitāti, nodarbināto skaitu un citiem rādītājiem.

Šogad konkursā, saskaņā ar nolikumu, balvas tika piešķirtas kategorijās:

  • “Eksporta čempions”;
  • “Inovācijas čempions”;
  • “Eksporta jaunpienācējs”;
  • “Eksporta pieauguma līderis”;
  • “Eksportspējīgākais jaunais tūrisma produkts”.

“Eksporta čempiona” balvu tradicionāli pasniedza “Eksporta un inovācijas balvas” patrons, Valsts prezidents E. Rinkēvičs. Šogad šo apbalvojumu saņēma uzņēmums “Latvijas Finieris”, kuram aizvadītajā gādā izdevās kāpināt eksporta apgrozījumu par 27%. Savukārt ekonomikas ministrs V. Valainis pasniedza “Inovācijas čempiona” balvu uzņēmumam “Latvijas Mobilais Telefons”, kas šogad pārsteidza ar saviem panākumiem jūras noklāšanā ar 5G tīkla pārklājumu, satiksmes monitoringa tehnoloģiju izstrādi. Šogad pirmo reizi tika pasniegta “Inovācijas čempiona” balva arī valsts kapitāla uzņēmumu grupā, ko saņēma “Latvijas valsts meži” par inovācijām loģistikas, datu apstrādes un dronu tehnoloģiju jomā.

Konkursa uzvarētāji saņem Ekonomikas ministrijas diplomu un Latvijas Republikas finansētu balvu – 2000 eiro darījuma braucienam divām personām, tai skaitā līdzdalībai komersantu delegāciju sastāvā valsts augstāko amatpersonu vizītēs ārvalstīs, līdzdalībai LIAA organizētajās tirdzniecības misijās un individuālo darījuma braucienu, apmaksai. Tāpat uzvarētājiem tiek dotas tiesības izmantot attiecīgās konkursa kategorijas zīmi uz visiem saviem produktiem vai produktu līnijām, kā arī uz mārketinga materiāliem.

Uzvarētāju apbalvošanas ceremonija notika 2023. gada 14. decembrī. Ar eksporta un inovācijas balvas laureātiem, iespējams iepazīties http://eib.liaa.gov.lv/.