mazumtirdznieciba

Pēc straujāka pieauguma iepriekšējos četros mēnešos,  mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpuma temps Latvijā š.g. aprīlī samazinājās un bija par 4,1% lielāks nekā iepriekšējā gada aprīlī (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās). To noteica augstā bāze 2021. gada aprīlī, kad tika atcelta ārkārtējā situācija, tika atvērti visi veikali un mazumtirdzniecības apgrozījums ievērojami pieauga. Pozitīvi vērtējams, ka, mazinoties Covid-19 pandēmijai, sākot ar š.g. 1. aprīli iedzīvotāji varēja brīvi iepirkties visās tirdzniecības vietās bez platības ierobežojumiem vai citām drošības prasībām. Pakalpojumu sniedzēji paši varēja lemt par papildu drošības prasībām.

Aprīlī nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā pieauga par 8,2%, nodrošinot lielāko daļu devumu kopējā mazumtirdzniecībā. Lai gan tirdzniecības apgrozījums pieauga gandrīz visās preču kategorijās, pieauguma temps bija zemāks nekā iepriekšējos mēnešos. Visstraujāk pieauga apģērbu un apavu tirdzniecība (par 76%), sporta preču un spēļu tirdzniecība (par 40%), kultūras preču tirdzniecība (par 37%) un pulksteņu, juvelierizstrādājumu un citur neklasificētu jaunu preču mazumtirdzniecība (par 26%). Saruka mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (kritums par 6%) un ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības mazumtirdzniecībā (kritums par 1,3%).

Sadalījumā pa tirdzniecības vietām, pieaugums bija vērojams tikai lietoto preču mazumtirdzniecībā (par 5%). Mazumtirdzniecība ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem saruka par 20%. Iepirkšanās pa pastu vai Internetā turpināja sarukt trešo mēnesi pēc kārtas (par 16,5%). Līdz ar tirdzniecības ierobežojumu atcelšanu, iedzīvotāji aktīvāk un labprātāk iepirkās klātienē. Par 8% saruka arī mazumtirdzniecība stendos un tirgos.

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums aprīlī pieauga nedaudz straujāk kā iepriekšējo divos mēnešos un bija par 3,4% augstāks, salīdzinot ar 2021. gada aprīli.

Līdz ar degvielas cenu straujo kāpumu, degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās aprīlī saruka par 5,3%, salīdzinājumā ar 2021. gada aprīli.

Kopumā š.g. janvārī-aprīlī mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 10,5% augstāks nekā 2021. gada atbilstošajā periodā.

Lai gan tagad ir atcelti visi tirdzniecības ierobežojumi un ir atvērti visi veikali, tomēr iedzīvotāju pirktspēju negatīvi ietekmē augošais cenu līmenis. Līdz ar to secināms, ka nākotnē iedzīvotāji finanšu līdzekļus vairāk tērēs pirmās nepieciešamības precēm - pārtikai un ikmēneša maksājumiem, tādejādi atliekot nepārtikas preču, tai skaitā, lielāku pirkumu iegādi.

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Vita Skuja

EM Analītikas dienesta analītiķe