Jaunumi Statistika tirdzniecība
Mazumtirdzniecība

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes jaunākajiem publicētajiem datiem, augustā mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 4% lielākas nekā iepriekšējā gada augustā (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās). Pēc pakāpeniskas Covid-19 ierobežojumu mīkstināšanas pavasarī, mazumtirdzniecības apjomi pieaug jau sesto mēnesi pēc kārtas.

Kopumā šī gada janvārī-augustā mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 2,7%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 3%, degvielas mazumtirdzniecība par 8,1%, savukārt pārtikas preču tirdzniecība palika faktiski nemainīga (sarukums par 0,1%).

Augustā nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā ievērojami pieauga (par 10,8%), nodrošinot lielāko daļu devuma kopējā tirdzniecības apjomu kāpumā. Pieaugums bija vērojams visās preču kategorijās. Visstraujāk pieauga mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (par 20%). Pēc ilgstoša sarukuma, pieauga arī sporta preču un spēļu mazumtirdzniecība (par 20%) un kultūras preču un atpūtai paredzētu preču mazumtirdzniecība specializētajos veikalos (par 17%). Turpmāko situāciju varētu ietekmēt jaunie rudens drošības pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai, kas nosaka, ka no 11.oktobra iekštelpās pasākumi un pakalpojumi būs jāorganizē vismaz daļēji drošajā vidē (ja gan darbinieki, gan klienti ir vakcinēti pret Covid-19, pārslimojuši to vai var uzrādīt negatīvu Covid-19 testu).

Sadalījumā pa tirdzniecības vietām, iedzīvotāji arvien vairāk izmantoja iepirkšanās iespējas pa pastu vai internetā, kas salīdzinājumā ar iepriekšējā gada augustu pieauga par 43%. Ievērojami pieauga arī mazumtirdzniecība ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (par 35%). Sarukums bija vērojams tikai pārējā mazumtirdzniecībā ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (par 9%) un lietotu preču mazumtirdzniecības kategorijā (par 6%).

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums augustā bija par 3,9% zemāks nekā 2020.gada augustā.

Arī degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās augustā saruka un bija par 3,4% zemāks nekā pirms gada.

Pieaugot saslimstības rādītājiem, augustā, salīdzinot ar iepriekšējiem trīs mēnešiem, konfidences rādītājs mazumtirdzniecībā saruka un uzņēmēju vērtējums par savu uzņēmumu darbības aktivitāti un gaidāmo nodarbinātību turpmākajos 3 mēnešos samazinājās. Vienlaikus uzņēmēju vidū pozitīvs skatījums saglabājās attiecībā uz preču pārdošanas cenu izmaiņām un uzņēmuma darbības aktivitāti turpmākajos 3 mēnešos. Jūlijā, augustā saruka arī patērētāju konfidences rādītājs. Turpmākā situācija mazumtirdzniecībā joprojām būs atkarīga no Covid-19 pandēmijas tālākās attīstības un ar to saistīto ierobežojumu noteikšanas.

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Vita Skuja

EM Analītikas dienesta analītiķe