LIAA Tehnoloģijas
Siltumnīca

Atbilstoši apstiprinātajai Eiropas Inovāciju padomes (EIP) 2023. gada darba programmai šogad zinātņietilpīgo tehnoloģiju un jaunu tirgus iespēju veidošanai Eiropas Savienības (ES) inovatoriem plānots piešķirt 1,6 miljardus eiro, informēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Inovāciju un tehnoloģiju departamenta direktors Ņikita Kazakevičs.

Vairāk nekā pusmiljards eiro ir paredzēts jaunuzņēmumiem, kas veicinās ES stratēģisko mērķu sasniegšanu tādās jomās kā atjaunīgo energoresursu ieviešanas paātrināšana, pusvadītāju piegādes drošība un pārtikas piegādes ķēžu drošība, kā arī videi draudzīga būvniecība.

Šo izaicinājumu risināšana tieši atbalstīs ES politiku - REPoweEU, Eiropas Mikroshēmu akts, "Jaunais Eiropas Bauhaus", pārtikas pieejamības un ES misijas programmā "Apvārsnis Eiropa" - mērķus.

"ES ir pārņēmis zinātņietilpīgo jeb "deep tech" uzņēmējdarbības vilnis, un tikai mūsu pašu rokās ir būt daļai no tā. Tāpēc LIAA sadarbībā ar Latvijā pirmo zinātnes komercializācijas platformu "Commercialization Reactor" ir izveidojusi secīgu soļu kopuma programmu, kas ļauj uzņēmīgiem cilvēkiem kļūt par daļu no vides, kur dzimst nākotne," teica Kazakevičs.

Viens no programmas pirmajiem soļiem ir ES pilnībā finansētās piecu nedēļu mācības tiešsaistē "Uzņēmējdarbība celmlaužiem" ("Cutting-Edge Entrepreneurship"). Praktiskās nodarbības sāksies 23. februārī un pašlaik tām var pieteikties ikviens, kurš meklē jaunas, jēgpilnas karjeras iespējas un grib nodarboties vairāk nekā ar vienkāršu uzņēmējdarbību.

Sīkāka informācija un reģistrācija pieejama, sekojot hipersaitei https://www.liaa.gov.lv/lv/notikums/macibu-cikls-uznemejdarbiba-celmlauziem-cutting-edge-entrepreneurship?date=0

"Šīs mācības nebūt nav beigas, bet gan tikai sākums, jo pēc tam mēs aicinām visus uz "Commercialization Reactor" īpaši izveidoto pasākumu "Ignition Event", kur topošie uzņēmēji var uzklausīt zinātniekus, iepazīt viņu inovācijas un izlemt, ar kuru kopā veidot jaunu "deep-tech" jaunuzņēmumu," skaidroja "Commercialization Reactor" valdes loceklis Andris Baumanis.

Viņš arī atgādināja, ka šogad no 31. marta līdz 1. aprīlim notiks jau 21. "Ignition Event", turklāt šā pasākuma dalībniekiem pēc proto-kompāniju izveides ir tiesības pretendēt uz finansējumu no "Commercialization Reactor".

"Finansējums ir pieejams vēl līdz šā gada beigām un kopā var sasniegt līdz pat 300 tūkstošiem eiro," piebilda Baumanis.

13 gados kopš darbojas "Commercialization Reactor" ir izveidotas vairāk nekā 130 uzņēmēju un zinātnieku komandas un izveidoti vairāk nekā 100 jaunuzņēmumi, no kuriem vairāk nekā 70 joprojām ir aktīvi un ir saņēmuši vairāk nekā 15 miljonu eiro finansējumu investīcijās un grantos

"Kā vēl viens papildu instruments, ko īstenojam jau piecus gadus, ir Baltijā lielākais zinātņietilpīgās uzņēmējdarbības jomas notikums – konference "Deep Tech Atelier". Tajā ir iespēja satikt visus svarīgākos nozares dalībniekus - zinātniekus, universitātes, investorus, politiku veidotājus, industriju pārstāvjus, kuri meklē jaunus risinājumus savām problēmām, kā arī piegādātājus. Ja interesē "deep tech" vai ir vēlme satikt noteiktas kontaktpersonas, veidot tīklu - tad tā ir vieta, kur būt šā gada 20.-21. aprīlī," atgādināja Kazakevičs.

"Daudzi Latvijas uzņēmēji ir tālredzīgi un gudri, tādēļ izvēlas darboties viedās specializācijas jomās – jomās, kuras nākotnē būs pieprasītas un arī atbalstītas no valsts puses," norāda ekonomikas ministres padomniece inovāciju un digitalizācijas jomā Ieva Siliņa. "Ilgtspējīgu panākumu atslēga uzņēmējdarbībā ir orientēšanās uz plašiem eksporta tirgiem, digitalizācija un inovācijas. Pašas labākās inovācijas top sadarbībā ar zinātniekiem un risina pasaules aktuālos izaicinājumus tepat Latvijā, tādēļ aicinu izmantot LIAA piedāvātās iespējas," Siliņa papildina.

Mācības "Uzņēmējdarbība celmlaužiem" tiek īstenotas Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektos - Inovāciju motivācijas programma un Tehnoloģiju pārneses programma.  

 

Papildu informācija plašsaziņas līdzekļiem:
Tija Ezeriņa, “Public ID” klientu servisa direktore
Mob.tālr.: 29719893, E-pasts: tija.ezerina@publicid.lv