Enerģētika Starptautiskā sadarbība
LT ministrs_01072021

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs šodien, 1. jūlijā, tikās ar Lietuvas enerģētikas ministru Daiņus Kreivis (Dainius Kreivys), lai pārrunātu aktuālos jautājumus par elektroenerģijas tirdzniecību ar trešajām valstīm, tajā skaitā  tās ietekmi uz enerģētisko drošību un sinhronizācijas projekta attīstības gaitu.

Tikšanās laikā ministri pauda vienprātību, ka abas valstis ir paudušas skaidru apņemšanos neiegādāties elektroenerģiju no Baltkrievijas un ir vienisprātis, ka jebkurai atomelektrostacijai, tajā skaitā Astravjecas atomelektrostacijai (AES), ir jāatbilst visiem attiecīgajiem drošības standartiem.

Lai īstenotu šo apņemšanos, Latvijā ir pilnveidots tiesiskais regulējums, kas paredz kārtību, kā tiek veikta elektroenerģijas komercplūsmu izsekošana, līdz ar to nodrošinot, ka Baltkrievijas elektroenerģijas nenonāk Baltijas valstu tirgū.

Tāpat ministri apmainījās ar aktuālo situāciju Baltijas energoapgādes sistēmā un vienojās aicināt nacionālos pārvades sistēmas operatorus pārrunāt elektroenerģijas tirdzniecību raksturojošos datus tehnisko ekspertu starpā, lai veicinātu vienotas izpratnes veidošanu un nodrošinātu pilnīgu pārliecību, ka Baltkrievijas izcelsmes elektroenerģija nenonāk Baltijas valstīs komercdarījumu ietvaros.

Vienlaikus ministri vienojās turpināt sarunas par tirdzniecības režīma ar trešajām valstīm pilnveidošanas iespējām, vienlaikus paturot prātā, ka Baltijas valstu augstākā prioritāte  ir sekmīga sinhronizācijas projekta ieviešana 2025. gadā.

Kā zināms, Baltijas valstu un Eiropas Komisijas starpā šobrīd notiek aktīva komunikācija par iespējamajiem uzlabojumiem kārtībā, kādā tiek nodrošināta elektroenerģijas tirdzniecība ar trešajām valstīm.

 

Fotogalerija

 

Ekonomikas ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļa

prese@em.gov.lv

67013193