Enerģētika Jaunumi Viktors Valainis
Ekonomikas ministrs V.Valainis uzrunā Saeimas deputātus

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis, šodien, 8. februārī, atbildot uz Saeimas deputātu pieprasījumu “Par valsts energoapgādes sistēmas drošību”, atzina, ka nekavējoties ir jādara viss iespējamais, lai brīdī, kad nākamā gada februārī Latvija atslēgsies no Krievijas kontrolētā BRELL elektrotīklu sinhronizācijas loka, būtu garantēta mūsu valsts energoapgādes drošība par saprātīgām cenām.

Ministrs uzskata, ka ir steidzami jāuzsāk jaunu ģenerējošo jaudu būvniecība, pirmkārt jau vēja parku jomā, kur vadošo lomu ir jāuzņemas a/s “Latvenergo”. Lai gan šobrīd no privātā sektora puses rezervēto jaudu apjoms pārvades tīklā pārsniedz 6 GW (aptuveni 5 GW saules un 1 GW vēja elektrostaciju projektiem), kas vairākkārt pārsniedz Latvijas patēriņam nepieciešamo līmeni, absolūti lielākā daļa šo projektu attīstās tikai uz papīra.

Ir beidzot jāsāk kaut ko darīt. Ja likumi traucē, jāmaina likumi. Ar šī brīža pieeju mēs tālu netiksim. Mēs līdz šim esam noskatījušies, kā šie uzņēmumi dreifē nenoteiktas politikas apstākļos”, atzina ministrs. Viņš uzsvēra, ka virkne normatīvo aktu neļauj ātri attīstīt ģenerējošās jaudas nedz valsts, nedz privātajiem uzņēmumiem, lai gan tas ir valsts drošības un normālas tautsaimniecības attīstības jautājums.

V. Valainis norādīja, ka jau ilgāku laiku darba kārtībā ir gan a/s “Latvenergo” un a/s “Latvijas valsts meži” piederošās SIA “Latvijas vēja parki” lieljaudas sauszemes vēja parku projekts, gan t.s. “Elwind” atkrastes vēja parku lielprojekts, nekur tālāk par izpētes stadiju tie nav tikuši. “Mēs nāksim klajā ar likumu grozījumiem, lai šo situāciju uzlabotu un ģenerējošās jaudas attīstās”, teica ministrs.

 

Informāciju sagatavoja:

Rolands Pētersons,

Ekonomikas ministra padomnieks komunikācijas jautājumos

e-pasts: rolands.petersons@em.gov.lv

mob.tālr.: 29157405