Elektrības ražošana, izmantojot saules enerģiju, Latvijā turpina attīstīties ārkārtīgi straujiem soļiem. Latvijā sadales tīklam 2022. gada pirmajā pusē (janvāris – jūnijs) tika pieslēgti ap 2800 jaunu mikroģeneratoru (pašražošana mājsaimniecībās) jeb vidēji ap 470 mēnesī. Kopējais sadales tīklam pieslēgto mikroģeneratoru skaits uz šo brīdi Latvijā jau pārsniedzis 7200 mikroģeneratoru (ar kopējo elektroenerģijas ražošanas jaudu ap 56 megavati (MW)). Ņemot vērā nerimstošo interesi, paredzams, ka līdz šā gada beigām sistēmai pieslēgto ģeneratoru skaits varētu pārsniegt 10 000.

Latvijā nerimst arī interese par elektrostaciju attīstību – "Sadales tīkls" saņem desmitiem jaunu pieteikumu elektrostacijas pieslēgšanai ik nedēļu. Vēl straujāku saules enerģijas attīstību ir veicinājušas izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā, ar ko vienkāršots elektrostaciju ar jaudu līdz 500 kilovatiem (kW) pieslēgšanas process. Ar grozījumiem likumā noteikts, ka ar šī gada 11. augustu vairs nav nepieciešama Ekonomikas ministrijas (EM) atļauja elektrostacijas pieslēgšanai sadales tīklam, ja tās jauda nepārsniedz 500 kW.

Atvieglotais pieslēgšanas process pamatā attiecas uz mazajām un vidējām elektrostacijām, ko uzņēmumi pamatā uzstāda sava pašpatēriņa segšanai. Nodrošināt visas izkliedētās ģenerācijas pieņemšanu tīklā pašlaik ir "Sadales tīkls" prioritāte. Katru elektrostacijas pieteikumu "Sadales tīkls" apstrādā un tehniskās prasības izsniedz vidēji 15 darbdienu laikā. Pēc tehnisko prasību saņemšanas attīstītājs var sākt darbu pie stacijas pieslēguma projektēšanas un izbūves.

Uz šo brīdi elektroenerģijas sadales tīklā jaudas ir rezervētas un tehniskās prasības projekta attīstīšanai izsniegtas teju 550 nākotnes elektrostacijām (ģenerācijas sistēma ar jaudu virs 11,1 kW) ar kopējo jaudu vairāk nekā 1000 MW.

Elektrostaciju pieslēgšanas, kā arī izbūves process ir laikietilpīgāks nekā mikroģeneratoru, ņemot vērā gan esošo regulējumu, gan projektu apjomu. Attiecīgi pašlaik sadales tīklam ir pieslēgts kopumā ap 150 saules elektrostaciju ar kopējo elektroenerģijas ražošanas jaudu aptuveni 10 MW, bet lauvas tiesa ir projektēšanas vai izbūves posmā. Prognozējams, ka manāmu papildinājumu kopējā Latvijā saražotās enerģijas bilancē saules enerģija sāks veidot jau 2023. gada vasarā, kad būs realizēti šobrīd jau izbūves posmā esošie projekti.

Elektroenerģijas sadales operatora infrastruktūrai iespējams pieslēgt elektrostacijas ar jaudu līdz 14,999 MW. Lielākas elektrostacijas tiek pieslēgtas elektroenerģijas pārvades tīklam (AS "Augstsprieguma tīkls"). Plaša informācija par elektrostacijas vai mikroģeneratora pieslēgšanu "Sadales tīklam" pieejama uzņēmuma mājaslapā www.sadalestikls.lv.