Enerģētika Jānis Vitenbergs
Vitenerbergs_Polijas vicepremjers

Polija ir piemērs, kā pārvarēt energoresursu cenu pieauguma krīzi ar rīcības programmu - samazinot PVN likmi energoresursiem un pārtikai, tiek risināta  inflācijas negatīvā ietekme un iedzīvotāju māksātnespēja,” pēc tikšanās ar Polijas vicepremjeru Jaceku Sasinu (Jacek Sasin) atzina ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Tikšanās laikā abas amatpersonas pārrunāja energoresursu cenu pieauguma izaicinājumus, kas ne vien palielina enerģētiskās nabadzības riskus, bet arī veido inflāciju. Cenšoties mazināt inflācijas negatīvo ietekmi, Polijas valdība ir izstrādājusi pretinflācijas programmu,  terminēti atceļot PVN pārtikai, kā arī samazinot PVN  likmi energoresursiem un degvielai.

Polijas vicepremjers norādīja, ka šie pasākumi ieviesti, lai mazinātu inflācijas negatīvo ietekmi, jo sevišķi ziemas mēnešos, kad tiek prognozēts patēriņa cenu pieaugums. Tas veicina iedzīvotāju maksātspēju un tiek saglabāta uzņēmēju konkurētspēja.

Ekonomikas ministrs atzina, ka Polijas pieredze Latvijai ir būtiska, īpaši šobrīd, kad situācija ar energoresursu sadārdzināšanos pieprasa nekavējošu rīcību, lai mazinātu patēriņa cenas.

Tikšanās laikā tika uzsvērta abu valstu ciešā sadarbība drošības jautājumos, kurai līdztekus jāstiprina arī stratēģiskā sadarbība tautsaimniecībā, lai uzņēmējiem dotu jaunas iespējas veidot sadarbības projektus un palielināt eksporta apjomus un piesaistīt investīcijas.

Polijas vicepremjers Jaceks Sasins kopš 2019. gada ieņem premjerministra Mateuša Moravecka (Mateusz Morawiecki) vietnieka amatu, kā arī Valsts aktīvu ministra amatu, kura pārraudzībā ir arī enerģētikas politika. Vizītē Latvijā viņš ieradās pēc ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga uzaicinājuma.

 

Papildu informācija:

Vineta Vilistere – Lāce

Ekonomikas ministra padomniece

Sabiedrisko attiecību jautājumos

Mobilais tālrunis: 26399995

E-pasts: Vineta.Vilistere-Lace@em.gov.lv