Jūlijā straujš mazumtirdzniecības pieaugums

30-08-2019

Jūlijā mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga un pārsniedza 2018.gada jūlija rādītāju par 3,1% (neizlīdzināti dati salīdzināmajās cenās). Tas bija augstākais rādītājs pēdējo trīs mēnešu laikā, kad mazumtirdzniecības rādītāji nepārsniedza 2% kāpumu.  

 

 

Līdzīgi kā iepriekš, mazumtirdzniecības izaugsmi veicināja galvenokārt nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpums. Jūlijā tas pieauga gandrīz visās preču kategorijās un par 5,9% pārsniedza 2018. gada jūlija rādītāju. Nepārtikas preču mazumtirdzniecība  nodrošināja lielāko devumu kopējā mazumtirdzniecībā (88%).

 

Nepārtikas preču kategorijā visstraujāk pieauga informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecība un grāmatu, avīžu, kancelejas piederumu, audio un video ierakstu mazumtirdzniecība. Straujāks pieaugums bija arī ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības mazumtirdzniecībā. Jau otro mēnesi pēc kārtas sarūk mājsaimniecības piederumu mazumtirdzniecība. Sadalījumā pa tirdzniecības vietām, visstraujākais mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums bija vērojams mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos, ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem. Pieauga arī lietotu preču mazumtirdzniecība veikalos. Par apmēram 1/3 pieauga arī mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos, kur pārsvarā netirgo pārtikas produktus.

 

Degvielas mazumtirdzniecības apjomi ir mainīgi un pēc divu mēnešu sarukuma, šā gada jūlijā degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums nedaudz pieauga (par 1,7% gada griezumā).

 

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi pēdējos trijos mēnešos pieaug mēreni, nepārsniedzot 2% robežu. Šī gada jūlijā pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 0,4%, salīdzinājumā ar 2018.gada jūliju.

 

Kopumā 2019.gada janvārī-jūlijā, mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 3% lielāks nekā 2018.gada atbilstošajā periodā.

 

Sagaidāms, ka arī turpmākajos mēnešos turpināsies mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums. To veicinās darba algas pieaugums un esošā situācija darba tirgū.

 

 

 

Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja

Vita Skuja

EM Analītikas dienesta vecākā eksperte

Lapas informācija atjaunota:    30-08-2019