Ekonomikas ministrs: Saistībā ar “Covid-19” iespējamo ietekmi uz tautsaimniecību, nepieciešami operatīvi valdības lēmumi uzņēmēju atbalstam; EM piedāvā konkrētus risinājumus

13-03-2020

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro šodien iesniedza valdībā Ekonomikas ministrijas izstrādāto atbalsta pasākumu plānu uzņēmējiem koronavīrusa "Covid-19” ietekmes mazināšanai.

 

“Ārkārtējā situācija un līdz ar to ieviestie pastiprinātie drošības pasākumi ietekmēs mūs ikvienu un Latvijas ekonomiku kopumā. Ekonomikas ministrija prognozē ekonomikas sabremzēšanos ap 1 procentpunktu. Lai pēc iespējas mazinātu vīrusa izplatīšanās negatīvo ietekmi uz Latvijas ekonomiku – gan uzņēmējiem, gan darba ņēmējiem, šobrīd ir svarīga ātra rīcība un nekavējoši valdības lēmumi. Šodien iesniedzu valdībai priekšlikumus atbalsta pasākumiem uzņēmējiem koronavīrusa "Covid-19” ietekmes mazināšanai uz Latvijas ekonomiku kopumā. Sagaidu, ka valsts budžetā uzņēmēju atbalstam ir pieejami līdzekļi un Ekonomikas ministrija operatīvi sagatavos regulējumu atbalsta instrumentu ieviešanai,” uzsver ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

 

Ekonomikas ministrija pēdējo nedēļu laikā organizējusi vairākas tikšanās ar dažādu tautsaimniecības nozaru organizācijām un uzņēmējiem, lai apzinātu esošo situāciju un problēmjautājumus, ar kuriem šobrīd saskaras uzņēmēji, kā arī uzņēmēju viedokli par viņiem nepieciešamo palīdzību un valsts atbalstu. Šo tikšanos laikā vairums uzņēmēju norādīja uz diviem problēmjautājumiem - apgrozāmo līdzekļu trūkumu, kā arī darbinieku noturēšanu un atlaišanu kritiskajās situācijās.

 

Apgrozāmo līdzekļu trūkuma novēršanai Ekonomikas ministrija piedāvā risinājumus gan nodokļu jomā, gan operatīvi izstrādāt jaunus finanšu instrumentus. Kā nodokļu risinājumu piedāvājam aktīvi izmantot nodokļu brīvdienas līdz vienam gadam – šāds regulējums šobrīd jau pastāv, tā piemērošanai uzņēmējiem jāiesniedz iesniegums Valsts ieņēmumu dienestā. Vienlaikus piedāvājam valdībai izvērtēt iespēju ieviest vairākus jaunus finanšu instrumentus – paplašināt garantiju programmu un aizdevumu programmu, kā arī veicināt riska kapitāla investīcijas. Lai veicinātu Latvijas eksportētāju konkurētspēju krīzes laikā, Latvijā beidzot ir jānodrošina eksporta kredītu garantijas.

 

Darbinieku noturēšanas un atsevišķos gadījumos darbinieku atlaišanu risināšanai piedāvājam panākt vienošanos starp valdību, darba devējiem un arodbiedrībām, ka darbinieki vienkāršā veidā tiek nosūtīti bezalgas atvaļinājumā, kuriem attiecīgi finanšu nozare iesaldē saistību maksājumus līdz procesa normalizācijai. Ekonomikas ministrija piedāvās atsevišķu nozaru darbiniekiem atbalstu apmācību organizēšanai līdz diviem mēnešiem, tādējādi saglabājot darba vietas. Tāpat svarīgi paredzēt atbalstu darbinieku pārkvalifikācijai, kā arī pārskatīt slimības lapu apmaksas kārtību.

 

Kā informēts iepriekš, Ekonomikas ministrija pēdējo nedēļu laikā organizējusi vairākas tikšanās ar dažādu tautsaimniecības nozaru organizācijām un uzņēmējiem, lai apzinātu esošo situāciju un problēmjautājumus, ar kuriem šobrīd saskaras uzņēmēji. Vienlaikus apzināts uzņēmēju viedoklis par viņiem nepieciešamo palīdzību un valsts atbalstu. Izteikti aktīvs dialogs Ekonomikas ministrijai noticis ar tūrisma nozares uzņēmējiem un vērtētas atbalsta iespējas.

 

 

Ekonomikas ministrijas

Sabiedrisko attiecību nodaļa

prese@em.gov.lv

Lapas informācija atjaunota:    13-03-2020