Jaunumi

Lai paaugstinātu publisko pasūtītāju kompetenci par Būves informācijas modelēšanas (turpmāk – BIM) sniegtajām priekšrocībām, dalītos ar labo praksi un veicinātu straujāku BIM prasību iekļaušanu jaunajos būvniecības iepirkumos, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ), Ekonomikas ministrija un Latvijas Nacionālā standartizācijas institūcija “Latvijas valsts standarts” aicina uz semināriem par VNĪ pērn izstrādāto BIM prasību ieviešanu iepirkumos un praktisko pielietošanu projektos, tādejādi veicinot būvniecības digitalizāciju Latvijā, informē VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

 

Seminārā publiskie pasūtītāji tiks iepazīstināti ar BIM un tās pielietošanu dažādos griezumos. “VNĪ kā lielākais publiskais būvdarbu pasūtītājs apzinās savu nozīmi nozares attīstībā, tāpēc esam gatavi dalīties ar pieredzi un pērn izstrādātajām BIM prasībām ar citiem pasūtītājiem, palīdzot ieviest BIM visā Latvijā. VNĪ ieskatā būvniecības digitalizācija Latvijā ir nepieciešamība – tā uzlabo sadarbību starp visām būvniecībā iesaistītajām pusēm, palīdz pasūtītajam kontrolēt darbu izpildes termiņu un izmaksas, uzlabo būvprojekta kvalitāti, palīdz identificēt riskus, savlaicīgi novērst nepilnības, ekonomēt laika un finanšu resursus. Tā palīdz ne tikai sakārtot pasūtītāja un būvuzņēmēju attiecības, bet vienlaikus sakārto arī Latvijas būvniecības vidi, veicinot Latvijas būvnieku konkurētspēju starptautiskā līmenī,” norāda R. Griškevičs.


Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis uzsver: “Būvniecības izmaksas sastāda aptuveni 30% no kopējām būves dzīves cikla izmaksām. Lai mazinātu kopējās izmaksas visām iesaistītajām pusēm ir jāspēj efektīvi sadarboties. To var panākt izmantojot BIM, bet svarīgi ir saprast, ka tas prasa līdzšinējās prakses un domāšanas maiņu! No BIM izmantošanas būvniecībā iegūst visas iesaistītās puses – pasūtītāji, projektētāji un būvnieki. Izmantojot BIM ceļas projektu kvalitāte, samazinās būvniecības laiks, būves apsaimniekošana kļūst efektīvāka, tāpēc izsvērti ir jāvirzās uz tā plašāku pielietošanu.” 


Pasaules pieredze rāda, ka BIM tehnoloģiju izmantošana palīdz samazināt būvniecības projektu izmaksas par 15-20% (uz projektēšanu un būvdarbiem) un kopumā veido 10-17% finanšu līdzekļu ietaupījumu būves ekspluatācijas laikā. 


Izmantojot BIM tehnoloģijas prokuratūras nama Aspazijas 7 būvniecības laikā, VNĪ guva praktisku pieredzi, kur pilnībā pārliecinājās par BIM tehnoloģiju izmantošanas ieguvumiem. Projektā, izmantojot BIM, tika paaugstināta būvprojekta kvalitāte, savlaicīgi identificējot vairāk nekā 200 problemātiskās vietas, kas ļāva īstenot būvdarbus bez pārtraukumiem, samazinot būvdarbu ilgumu un to gaitā laikus novēršot nepilnības, kas valstij izmaksātu vairāk nekā 150 000 eiro. Rezultātā jau šoruden uz centralizēto prokuratūras namu pārcelšanos varēs uzsākt desmit Latvijas Republikas prokuratūras struktūrvienības, kas līdz šim atradušās 5 dažādās Rīgas vietās ar kopumā ap 230 darbiniekiem. Vienlaikus ēkai izstrādātais digitālais dvīnis saturēs vērtīgu informāciju par ēku un tās sistēmām, kas palīdzēs nodrošināt efektīvāku būves pārvaldīšanu un apsaimniekošanu un palielinās ēkas vērtību.


Publiskie pasūtītāji ir aicināti apmeklēt seminārus, kuri notiks VNĪ aktivitātēs bāzētajā birojā Talejas ielā 1 šā gada 20. augustā, 24. septembrī, 29. oktobrī un 26. novembrī.

 

Semināros pieredzējuši profesionāļi dalīsies ar zināšanās un praktisko pieredzi sekojošās tēmās: kas ir BIM, kāpēc ir būtiski skaidri un precīzi definēt pasūtītāja prasības, BIM pielietošanas  finansiālie un kvalitātes ieguvumi, kā sekmīgi organizēt un novadīt BIM pakalpojuma iepirkumu, VNĪ BIM prasību satura un pielietošanas iespējas, t.sk. BIM prasībās definētās procedūras, procesi un tehniskās prasības projektēšanas un būvdarbu laikā, VNĪ praktiskā pieredze BIM prasību iekļaušanā iepirkumu nolikumos un pretendentu piedāvājumu vērtēšanā, BIM konsultatīvā atbalsta saņemšanas iespējas, nepieciešamie soļi un resursi BIM procesa ieviešanai uzņēmumā un citi aktuālie jautājumi.


Interesenti aicināti iepazīties ar semināra programmu un pieteikties dalībai šeit. Dalība semināra ir bezmaksas. Dalībnieku daudzums ir ierobežots.


Semināri tiek organizēti Ekonomikas ministrijas vadībā izstrādātās BIM ceļa kartes ietvaros. Tas ir pasākumu kopums, kas paredz līdz 2025. gadam ieviest BIM publiskajos būvniecības iepirkumos visā Latvijā.
VNĪ šā gada sākumā sekmīgi uzsācis pērn izstrādāto BIM prasību ieviešanu jaunajos būvniecības iepirkumos. Būvniekiem un projektētājiem prasība izmantot BIM tehnoloģijas jau ieviesta tādos projektos kā koncertzāles “Lielā ģilde” atjaunošana, Jaunā Rīgas teātra pārbūve, Rīgas pils kastelas daļas atjaunošana, Ventspils vienotā centra izveidei vēsturiskajā Gūtšmita namā un citos projektos.


VNĪ šobrīd īsteno 118 infrastruktūras attīstības projektus apmēram 180 miljonu eiro apmērā un strādā pie 25 jaunām projektu idejām. Uzņēmums nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību apmēram 450 nekustamajiem īpašumiem ar 1200 ēkām 1,1 milj. kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 4000 zemes īpašumu 10 miljonu kvadrātmetru platībā. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Latvijas Republikas Finanšu ministrija.

 

 

Papildu informācija medijiem:
VAS “Valsts nekustamie īpašumi” 
Korporatīvās komunikācijas daļa  
E-pasts: komunikacija@vni.lv, T. 20235301